Молдова націоналізує "Молдовагаз", 50% якого належать "Газпрому" [ Редагувати ]
Молдова націоналізує нафтову компанію, половина якої належить російському "Газпрому". Чому Кишинів узявся за активи енергетичного гіганта і як країна долатиме енергетичну кризу? Дивіться далі.
Повернути своє. З таким посилом виступив на засіданні уряду премʼєр-міністр Молдови Дорін Речан після того, як російський "Газпром" вирішив припинити постачання газу в країну з 1 січня. Офіційний привід - заборгованість. російська сторона виставила рахунок на 709 мільйонів доларів. Премʼєр каже, що боргу не існує, і звинувачує місцевих проросійських політиків у тому, що вони підіграють москві.
Дорін Речан, прем'єр-міністр Молдови:
У молдовській політиці траплялося багато дивного, але, думаю, це вперше, коли політики звинувачують власну країну в проблемах, створених ззовні. Це вперше, коли ці блазні та політичні спекулянти кремля тут, у Кишиневі, намагаються тиснути на уряд. Уряд має погодитися перекласти на плечі громадян борг у понад 700 мільйонів доларів. Але його не існує. Можливо, ці гроші витратили на яхти чи на відпустки, але точно не громадян Республіки Молдова.
російський газ заходить у Молдову через компанію "Молдовагаз". "Газпрому" належить 51 відсоток її акцій, ще 13 - окупованому анклаву Придністровʼя, а трохи більше як 35 процентів - молдовському уряду. Премʼєр-міністр Речан прагне змінити це співвідношення, націоналізувавши компанію.
Дорін Речан, прем'єр-міністр Молдови:
Прошу упродовж наступних трьох тижнів переглянути все законодавство, що стосується націоналізації, щоб ми могли діяти, особливо в тих випадках, коли йдеться про стратегічні активи, які, до речі, були захоплені з використанням сили та шантажу. Ми повинні повернути наші активи.
Щороку росія постачає в Молдову близько двох мільярдів кубометрів газу. "Молдовагаз" передавала блакитне паливо в Придністровʼя. Рішення "Газпрому" про зупинку поставок ще раз підкреслює намір кремля лишити жителів цього регіону без світла і тепла посеред зими, вважає голова молдовського уряду. Тоді як правобережна частина Молдови купувала газ на регіональних та європейських ринках. Утім країна таки ризикує постати перед енергетичною кризою. російський газ використовували для виробництва електроенергії, що живила всю територію Молдови.
Ірина Іванова, кореспондентка:
До можливої енергетичної кризи в Кишиневі почали готуватися заздалегідь. Уряд опрацьовує різні варіанти - аж до евакуації з Придністровʼя найбільш вразливих категорій населення. Євросоюз обіцяє підтримати Молдову фінансово. Як раніше заявила президент Європарламенту Роберта Мецола, у разі енергетичної кризи ЄС має втрутитися в ситуацію, щоб допомогти народу Молдови, котрий вибрав європейське майбутнє.