Українські лікарі масово звільняються: чому це відбувається і хто винен [ Редагувати ]
Пів року пандемії, а проблема з виплатами лікарям - досі не вирішена. Медики погрожують звільненнями - масовими. І справді - пишуть заяви. Це не поодинокі випадки. Ситуація особливо гостра - в регіонах, де фіксують зростання кількості інфікувань на COVID-19.
Чому це відбувається? і хто винен? Інна Томіна дізнавалася.
Масові звільнення. У Харкові з лікарні, де виходжують хворих на СOVID-19, йдуть медики.
Ганна Троянова, родичка пацієнта харківської лікарні:
Один на этаж. Два этажа заняты, сто человек, реально на 50 человек 1 медик. Ну плюс один врач в реанимации.
За один день заяви написали 25 людей. А це чи не три відділення медперсоналу. Атмосфера в лікарні напружена, пацієнти безпомічні.
Ніна Лиховід, пацієнтка харківської лікарні:
Не заходили, говорят, вы первую помощь получили, и лежите, ждите.
Хворі лишилися наодинці з вірусом. Самі нагадують, кому і які ін'єкції призначені. Ця дівчина через вікно дізнається про стан свого батька. Каже, по пів дня вистоює під приймальним відділенням, а зустрітися з лікарем не може.
Альона Лебединець, донька пацієнта харківської лікарні:
Медсестра одна единственная, которая не заходит, не успевает зайти к людям. Отец допустим ходит напоминает, чтобы ему ставили капельницу, потому что она забывает. Сто человек и одна медсестра.
А причина звільнень проста: зарплати - низькі, хворих - багато, а захист - недостатній. Лікарня на сто ліжок за три доби прийняла 96 інфікованих. Бо зараз Харківщина в лідерах за поширенням коронавірусу.
Світлана Горбунова-Рубан, заступниця міського голови Харкова:
Люди, які повинні працювати з СOVID-хворими, вони ж розуміють, що вони можуть захворіти самі. І коли вони пишуть заяву, то вони її пишуть, - їм страшно за себе.
Після вмовлянь, дев'ять медиків таки повернулися до роботи. Їм пообіцяли 300-відсоткові надбавки. Але тільки з наступного місяця, бо лікарня ще не підписала договір із Національною службою здоров'я.
Та коронавірусні надбавки лікарям - це одне, а що із зарплатами? А вони - як і раніше - низькі. Хоча в Мінохоронздоров'я вже з наступного року малюють таку зарплатну картину:
Максим Степанов, міністр охорони здоров'я України:
Зарплата медпрацівника тобто лікаря повинна складати 23, від 22 до 25 тисяч грн. Середня заробітна плата мед сестри повинна складати близько 17-18 тис. грн.
Та це поки що тільки фантазії. А все залежатиме від реальних цифр у бюджеті, які затвердять депутати. Зараз у проєкті кошторису на медицину заклали - замало. Тож медики до урядових обіцянок ставляться скептично. Бо добре пам'ятають, що обіцяли до старту другої хвилі медреформи, і що вони отримали після.
Ніна Козловська, медсестра:
В нас оклад 3,200 - 3,600, в кого які і тоді просто прирівнюється, добавляється до мінімальної. і лікар, санітарочка, медсестра - одержують всі в районі мінімальної зарплати 5 тисяч гривень.
Це Ніна Козловська - медична сестра з 25-річним стажем і вищою категорією. І лідер руху лікарів за гідні умови. Торік вона організувала акцію протесту під Кабміном щодо суми принизливої зарплати - чотири двісті. Але пікет ситуації не виправив.
Ніна Козловська, медсестра:
Обіцяли нам підняти раз зарплати. з липня, потім відмінилось, тепер вже обіцяють з вересня.
Зараз Ніна сама попросилася в інфекційне відділення. Бо в її закладі щодоби по три десятки хворих на ковід. А робочих рук - гостро бракує.
Ніна Козловська, медсестра:
Я скажу, що це дуже важко. В костюмі видержувати. Піт ллється, ти сама задихаєшся. Тому я розумію людей, які звільняються, які не хочуть ризикувати життям за такі зарплати, ризикувати здоров'ям, здоров'ям своїх сімей. І ще тому, що по деяких зарплатах не виплачують цих 300 процентів.
Середня зарплата медсестри по країні - 4 з половиною тисячі гривень. Найменше отримують у швидкій - 4 173. Більше у стоматології - понад 5 тисяч. Це дані Держстату. Та щодалі від великих міст, тим ситуація гірша.
Це черкаська лікарня швидкої допомоги. Тут медсестра теж отримує мінімалку. В еквіваленті на європейську валюту - 120 євро. Ситуація з українськими лікарями - дзеркальна.
Нейрохірург Станіслав Новіков оглядає знімки пацієнтів. У лікарню, де він працює, доправляють лише невідкладних хворих. Лікар має 20 років стажу. І зарплата з усіма надбавками... трохи більше як 9 тисяч гривень. Це приблизно три сотні євро.
Станіслав Новіков, лікар-нейрохірург Черкаської міської лікарні швидкої допомоги:
Приходиться нам ще підпрацьовувати в інших медичних приватних закладах.
Щоб зрозуміти зарплатну несправедливість, треба порівняти українські оклади із закордонними. Приміром, у Ізраїлі. Країна високих соціальних стандартів і розвинутої медицини. Бори Бриль - лікар із Тель-Авіва. Зараз він у Києві, і ми зустрічаємося з ним, щоб поговорити про його заробітки.
Борис Бриль, лікар-реаніматолог із Ізраїлю:
Медсестры, я думаю, 4-5 тысяч долларов есть. У врача есть стажер, то там в районе полутора тысяч долларов, специализация, интернатура - это в районе 4 тысяч долларов, с дежурствами - 5 тысяч. Врач специалист, ну ленивый 10 тысяч долларов.
А не ледачий і всі 30 тисяч. Лікуватися в Ізраїль їдуть люди з усього світу. А для самих ізраїльтян діє страхова модель. Усі повнолітні мають щомісяця купувати один із чотирьох варіантів медстраховки. Ціна адекватна. Розширений пакет, куди входять хірургія, трансплантація і ліки - 28 євро щомісяця.
Борис Бриль, лікар-реаніматолог із Ізраїлю:
Опять же страховая медицина оплачивает врачей очень хорошо. И основную массу денег израильская медицина получает не с туризма, как там расказывают, мол мед туризм, это мизер, а с основной массы людей.
Та на відміну від Ізраїлю, в Україні повноцінної страхової медицини досі не запровадили.
Тож головним страхувальником пацієнтів у нас є держава.
В Ізраїлі на всю систему охорони здоров'я виділяють не менше ніж 8-9 відсотків від ВВП. В Україні - більше 3 відсотків майже ніколи не було.
У Мінохоронздоров'я просять 5 відсотків. Тобто виділити на уражену коронавірусом і безгрошів'ям медицину більше як двісті мільярдів гривень. Та наразі в проєкті кошторису удвічі менше.