Олімпійські Ігри-2024: чи забезпечить безпеку Франція [ Редагувати ]
Найбільша безпекова операція в історії Франції. Вже завтра у Парижі відбудеться відкриття літніх Олімпійських ігор. Завдання ускладнюється тим, що церемонія вперше проходитиме не на стадіоні, а просто неба. Французька влада наполягає, що на час Олімпіади, столиця стане найбезпечнішим місцем на планеті.
Як гарантуватимуть спокій на найбільшому спортивному змаганні у світі - розбиралася наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Завтра у Франції станеться те, чого так і не допросилася Україна. Над Парижем повністю закриють повітряний простір. У радіусі 150 кілометрів. На 5 годин цілковито припинять роботу чотири найближчі аеропорти. Таке станеться вперше не лише в історії країни. Але взагалі в історії Олімпійських ігор.
Приміром, у Лондоні у 2012-му, користування авіапростором лише обмежували. Тобто не пускали нікого без попередження. В Пекіні у 2022-му обмеження були жорсткіші. Авіапростір був взагалі закритий для приватних бортів. Але комерційні рейси здійснювали за розкладом.
Габріель Атталь, прем'єр-міністр Франції:
Ми не маємо права нічого випустити з поля зору. Ось чому ми розгортаємо системи виявлення, перехоплення, глушіння та наземної протиповітряної оборони. Це буде зроблено і на паризькому майданчику для церемонії відкриття, і в інших місцях, де відбуватимуться заходи під час цих Ігор.
На низькому старті чи не увесь авіафлот країни. Винищувачі "Рафаль" та "Міраж-2000" напоготові перехопити будь-яку рухому ціль в повітрі - чи то ворожу ракету, чи ворожий літак. За меншими та повільнішими цілями полюватимуть гелікоптери "Феннек" зі снайперами на борту.
Ці зелені крапочки означають, що системи розгорнуті й передають інформацію. Якщо ми засічемо неавторизоване судно, то довго думати не будемо - його вмить заглушать.
А контроль над цією масштабною повітряною операцією здійснюватимуть із судна типу "АВАКС". Це літак дальньої радіолокаційної розвідки та управління. Два таких Швеція пообіцяла передати Україні. В мирний час їх використовують як "очі" в небі саме на таких великих подіях, як Олімпіади, глобальні саміти та чемпіонати.
Деніс, офіцер системи раннього попередження та управління НАТО:
"АВАКС" - це по суті летюча станція командування та управління. У нас на борту є радар. Крім того, ми маємо багато можливостей для розпізнавання. Ми можемо виявляти цілі на великій відстані й створювати радіолокаційне зображення. На ньому буде ідентифіковано все, що потрапляє в зону нашої відповідальності.
Чи не найбільша загроза в небі нині - безпілотники. Війна в Україні показала, наскільки нищівними можуть бути дрони, завантажені вибухівкою. У французьких жандармів вже є досвід операцій у боротьбі з безпілотниками. Вони організували безпеку авіапростору під час Чемпіонату світу з футболу в Катарі два роки тому. З іншого боку, дронів над містом вистачатиме.
Ронан, лейтенант поліції десантного підрозділу:
Просто зараз ми дистанційно керуємо апаратами, щоб стежити за двома людьми, які блукають сусідніми вулицями. Це дозволяє нам стежити за ними наживо і передавати інформацію командуванню для потенційного арешту, якщо їхні дії цього потребуватимуть.
Якщо до атак безпілотників в країні готові, то відстежити терористів-смертників значно складніше. Для виявлення вибухівки залучать сотні собак. Їх навіть позичили в інших країнах, зокрема у Британії, Австрії, Румунії та ОАЕ.
Желько Іліч, головний суперінтендант територій в Парижі:
Нам потрібні додаткові ресурси міжнародних партнерів, щоб добре виконати свою місію. Це безпрецедентна операція з безпеки, адже ми повинні захистити обидва береги річки Сени, усі човни на ній.
Французи справді додали собі роботи. Бо, приміром, британці всю Олімпіаду-2012 провели на околиці Лондона, бразильці 2016 на околиці Ріо-де-Жанейро. На визначеному периметрі значно простіше гарантувати безпеку учасникам та глядачам. Французи теж могли провести Ігри десь на околиці Парижа, однак все відбуватиметься в самісінькому середмісті. Могли обмежитися великим стадіоном для традиційної церемонії відкриття. Але ж ні, розкішне видовище вперше в історії Ігор триватиме просто неба. Та ще й не на землі, а на річці. Тисячі спортсменів та артистів пропливуть човнами парадом по Сені аж до Ейфелевої вежі. На берегах річки розмістять близько 326 тисяч глядачів.
Софі Малербе, очільниця поліцейської бригади на Сені:
Ми постійно проводимо навчання, яке не тільки пов'язане з Олімпіадою, це наша щоденна робота. Усі наші ранки присвячені пілотуванню, дайвінгу та плаванню, щоб бути якнайкраще готовими до церемонії відкриття.
Наразі жодних терористичних загроз ані церемонії відкриття, ані іншим спортивним подіям французька влада не фіксує. Але особисті погрози жорстокою розправою продовжують отримувати ізраїльські атлети. Їх запрошують на власні похорони, лякають повторенням Мюнхенського теракту.
На Олімпійських іграх у 1972-му палестинські терористи з організації "Чорний вересень" захопили в заручники ізраїльських спортсменів в Олімпійському селищі. Усі 13 атлетів загинули - двоє одразу, інші - через невдалу спробу звільнення німецькою владою. Відтоді ізраїльська національна команда має особливий захист на всіх Олімпіадах. А особливо на цьогорічній - через війну в Газі.
Жеральд Дарманін, міністр внутрішніх справ Франції:
Після Мюнхенської Олімпіади, де загинули спортсмени, ми розглядаємо це як дуже чутливу проблему. І тому від початку і до кінця їхнього перебування на нашій території, їх цілодобово захищатимуть співробітники тактичних сил спецпризначення та елітної поліції.
Особливий захист зазвичай надають не лише ізраїльській національній збірній, але й кільком іншим. Це, зокрема, американська, іранська та палестинська. А кілька останніх Олімпіад під наглядом і українські спортсмени.
Загалом для церемонії відкриття Олімпійських ігор уряд мобілізує 45 тисяч охоронців безпеки. Вперше в історії пліч-о-пліч працюватимуть жандарми, елітні підрозділи поліції, військовослужбовці та навіть приватна охорона. А ще до патрулювання залучили поліцейських із 43 дружніх країн. Зокрема, Іспанії, Німеччини, Словаччини, Португалії, Катару, Бразилії та США.
Луїс Унгаретті, координатор бразильської поліції:
З точки зору громадської безпеки, це увійде в історію, тому що ніколи раніше тисячі поліцейських не брали участь в розвідці та співпраці разом з іноземними поліцейськими офіцерами.
Цій найбільшій безпековій операції в історії Франції дали назву "Вартовий". Для тисяч її учасників звели військову базу на околиці Парижа, а ще віддали в користування готелі, школи та університетські кампуси. У місцях проведення змагань встановили додаткові камери відеоспостереження з програмою штучного інтелекту.
Сотням людей, які викликають занепокоєння поліції - наказали сидіти вдома під час Ігор. Ще понад 4 тисячі не пройшли перевірку та не отримали акредитації. Серед них чимало росіян та білорусів.