COVID-19 призводить до стійких когнітивних порушень - The Lancet [ Редагувати ]

Перенесений дорослою людиною коронавірус призводить до виникнення стійких когнітивних порушень. Такий висновок зробили британські вчені, які провели унікальне дослідження на групі молодих здорових добровольців, які дали згоду на те, щоб їх заразили COVID-19. Результати дослідження опубліковані у журналі The Lancet.
У дослідженні взяли участь 34 особи, переважно чоловіки віком 18-30 років, які не хворіли на COVID-19 і не були вакциновані від нього. І це перше таке дослідження з подібною вибіркою учасників.
За умовами дослідження, добровольці впродовж двох днів виконали на комп'ютері 11 завдань, після чого їх заразили вірусом SARS-CoV-2. Майже у половини групи досліджуваних розвинувся COVID у легкій формі, інші добровольці не захворіли.
Після лікування учасники дослідження не помітили у себе жодних когнітивних змін. Однак проведені тести явно вказали на наявність не дуже масштабних, але стійких порушень у тих, хто перехворів.
Зокрема у них виявили погіршення пам'яті й ослаблення виконавчих функцій, які контролюють інші когнітивні функції. І ці порушення зберігалися через рік після проведення дослідження.
"Майбутні дослідження повинні вивчити біологічні механізми, що зумовлюють цей взаємозв'язок, і визначити, у чому їхня відмінність від тих, що спостерігаються при інших респіраторних захворюваннях, а також встановити, чи може спрямоване втручання нормалізувати ці виконавчі процеси та пам'ять", - пишуть автори дослідження.
Нагадаємо, у МОЗ України вважають, що новий спалах коронавірусу цієї осені є малоймовірним. Водночас певну небезпеку несуть гострі респіраторні віруси та грип. Саме зараз починається новий епідемічний сезон, який триватиме до першого кварталу наступного року.