Скандальні вибори в Грузії: як реагує світ [ Редагувати ]
Уряд Швеції зупиняє всю співпрацю з владою Грузії. Канада теж планує переглянути свою політику щодо цієї країни. Про наслідки для двосторонніх відносин попередили офіційний Тбілісі і у Вашингтоні. Світ активно реагує на парламентські вибори у Грузії, які, за свідченнями міжнародних спостерігачів, відбулися зі значними порушеннями. Грузинська опозиція відмовилася визнавати результати голосування і вивела людей на масові протести. Про останні події навколо суперечливих перегонів розкаже Анна Басова.
Збиратися на головній площі Тбілісі протестувальники почали з вечора. З кожною годиною людей більшає, допоки не довелося перекривати рух прилеглим проспектом Руставелі. На сцену виходить президент країни Саломе Зурабішвілі. З демонстрантами солідарна. Вважає: результати голосування несправедливі, правами виборців влада знехтувала.
Саломе Зурабішвілі, президент Грузії:
У вас вкрали голоси й намагаються нині позбавити майбутнього. Але ніхто не має права чинити так, і ви не дозволяйте. Ми маємо відстояти голос народу, голос нації!
До глави держави долучаються й опозиційні партії. Один із лідерів політсили "Єдність-Національний рух" Георгій Вашадзе заявив: вимагатимуть повторного голосування. Також додав: опозиція від усіх здобутих на виборах мандатів відмовляється. Та не працюватиме в парламенті, допоки не доб'ється бажаних результатів.
Георгій Вашадзе, лідер грузинської опозиції:
Наша вимога однозначна. Необхідно провести нові вибори, але цього разу, щоб їх організувала та контролювала міжнародна виборча адміністрація.
Разом із державними прапорами Грузії чимало протестувальників тримають зоряні стяги ЄС і транспаранти з закликами до міжнародної спільноти. Англійською мовою просять не кидати їх напризволяще. Вважають: якщо чинна влада залишиться біля керма, європейського майбутнього Грузія не матиме.
Саломе Гасвіані, учасниця протестів:
Грузинський народ, і особливо молодь, заслужили навчатися й працювати за кордоном, обмінюватися досвідом. Грузія дуже європейська країна, наше майбутнє в ЄС, разом із західним світом. Ми тут, щоб донести це до всіх.
Мають право знати, що відбулося на виборчих дільницях. Так події в Грузії навколо парламентських перегонів прокоментували у Євросоюзі.
Урсула фон дер Ляєн, президент Єврокомісії:
Упродовж багатьох років народ Грузії бореться за демократію. І тому має право знати, що сталося цих вихідних. Має право бачити, що порушення на виборах розслідуються належним чином - швидко, прозоро та незалежно. Грузини, як і всі інші європейці, повинні бути господарями власної долі.
Традиційно з-поміж усіх європейців виділився угорський прем'єр Віктор Орбан. Іще до оголошення нехай підроблених, але офіційних результатів, він уже привітав із перемогою провладну партію. А напередодні прилетів до Тбілісі на зустріч із поки що чинним главою грузинського уряду Іраклієм Кобахідзе. Мітингарі поставилися до угорця вкрай не гостинно, освистали й гнали того геть. А в Євросоюзі поспішили заявити: позицію Будапешта не поділяють. І Орбан там виключно з власної ініціативи.
Себастьян Фішер, речник Міністерства закордонних справ Німеччини:
Як прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, як і решта голів країн і урядів ЄС, може сам вирішувати, куди він поїде. Що, власне, й відбулося. Але також зрозуміло й те, що це суто персональна подорож, він не говорить від імені Євросоюзу.
На виборах до грузинського парламенту 26-го жовтня офіційно перемогла провладна партія "Грузинська мрія". Їй ЦВК приписує понад 54% голосів. Очільник політсили, олігарх Бідзіна Іванішвілі, свої статки заробив саме на бізнесі з росією, тож і політика партії відверто проросійська. Хоча на камеру прем'єр-міністр Іраклі Кобахідзе заявив: від курсу на ЄС Тбілісі не відмовляється. Упродовж голосування опозиція та міжнародні спостерігачі фіксували чимало порушень - вкиди бюлетенів, тиск на виборців і залякування. Переможці свою провину відкидають і закликають ігнорувати масові протести.