Тисяча від Зеленського: хто має право отримати і як витратити [ Редагувати ]
Тисяча гривень кожному. Нову програму "єПідтримки" анонсував Президент України Володимир Зеленський. У соціумі така ініціатива викликала питання, адже бюджет має значний дефіцит.
Але наша Ніна Коломієць поспілкувалася з фахівцями та з'ясувала, звідки братимуть кошти на додаткову допомогу? Коли й кому виплатять? І на що їх можна буде витратити?
Познайомтеся, це наш найстарший син Денис, йому п’ять рочків. Це наша середня Зіна, це наша наймолодша Міла. От така у нас родина.
Валерія виховує дітей сама. Родина зараз тимчасово мешкає у шелтері, їхнє рідне місто під окупацією.
Валерія, переселенка:
Взагалі дуже боляче те, що я не можу туди дітей відвезти, показати, де я зростала, де я вчилася. Тобто в мене є єдиний дім – там, і ми не можемо туди повернутися.
Щомісячний бюджет родини складає близько десяти тисяч гривень - розповідає жінка. Здебільшого це витрати на продукти. Зізнається: якби не допомога від рідних і підробіток в інтернеті, навряд чи вдалося б звести кінці з кінцями.
Я надіюся, що через рік, через два – я вже сама зможу встати на ноги, піду працювати по своїй професії. Поки діти маленькі, в мене руки трошки зв’язані, тому що одному - п’ять років, три роки й рік, тобто руки зв’язані, хочеш-не-хочеш, а ти не можеш піти на повний робочий день.
Уже за місяць родина Валерії зможе отримати 4 тисячі гривень від держави – по тисячі на кожного члена сім’ї.
Володимир Зеленський, президент України:
Я доручив уряду запровадити з 1 грудня нову програму, яка буде відчутною для кожної сім’ї в Україні. "єПідтримка" для всіх наших людей – дорослі, діти, кожна сім’я в Україні.
Нова ініціатива спричинила бурхливі обговорення в мережі.
- Краще б зброю купили на ці гроші. - Що зараз за тисячу купиш? - Спочатку податки підвищують, а потім гроші роздають!
Ніна Коломієць, кореспондент:
На перший погляд, справді, у бюджеті країни – багатомільярдний дефіцит. І водночас з пошуками джерел наповнення його ухвалено рішення виплачувати людям додаткову допомогу. То звідки ж кошти? Розкладемо все по полицях.
Зараз Україна справді має 2 великих напрями витрат. Перший – оборона: зарплати військовослужбовців, амуніція, закупівля зброї. Гроші на це йдуть винятково з наших внутрішніх ресурсів, зокрема податків.
Валентин Гладких, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна":
Є потреби, які можуть фінансуватися винятково шляхом коштів державного бюджету, який наповнюється передусім коштом податків, і це стосується зокрема мілітарної складової. Ті кошти, які отримуються як фінансова допомога від наших партнерів, і використати їх на досягнення якихось мілітарних цілей просто неможливо.
Міжнародна підтримка – це друга велика складова бюджету, йде на фінансування соціальної сфери: зарплати, пенсії, соцвиплати. У Мінекономіки пояснюють: саме завдяки коштам, отриманим від наших партнерів, з’явилася можливість запустити програму "єПідтримка", тобто виплатити українцям по тисячі гривень.
Надія Бігун, заступник міністра економіки України:
Джерело фінансування буде шляхом програм Мінекономіки, залишків в інших різних програм, які до кінця року ми бачимо, що вони не будуть використані. Вони якраз наповнюються здебільшого з підтримки міжнародних партнерів
Україна вже має досвід фінансової одноразової підтримки громадян. 6,5 тисяч на початку великої війни. Тисяча - під час пандемії. Але зараз умови дещо інші.
Надія Бігун, заступник міністра економіки України:
Наприклад, на ковідній програмі приблизно 9 млн людей скористалися цією програмою, і відповідно приблизно 9 млрд гривень було виплачено. Зараз ситуація інакша, знову ж таки, людей не стільки в Україні, скільки було на той момент, з одного боку, а з іншого боку в програмі можуть брати участь діти, тому ми десь плюс-мінус на такий обсяг і орієнтуємось.
Витратити тисячу від держави можна буде на оплату комунальних послуг, мобільного зв'язку, ліки українського виробництва, поїздки "Укрзалізницею", книжки, донати, культурні послуги. Економісти пояснюють: гроші хоч і невеликі, вони стануть підтримкою економіки країни.
Василь Фурман, доктор економічних наук:
З одного боку, вона підтримує простих українців, а з іншого боку, в першу чергу там буде така підтримка мікробізнесу, малого та середнього бізнесу. Так чи інакше ці кошти будуть стимулювати споживчий попит, тобто купівлю там українських товарів, тому вона буде мати свій внесок в економіку.
Детальний механізм реалізації програми зараз розробляють в уряді. Вже відомо, що скористатися нею зможе кожен громадянин незалежно від віку. Але важлива умова – отримати гроші може лише той, хто перебуває на території України.
Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України:
Заявку можна буде подати через "Дію" протягом зими, виплати надійдуть на картку "Національного кешбеку", і людина зможе витратити ці кошти протягом 2025 року. Важливо, що програма стосується не лише дорослих, а і дітей. Один із батьків зможе замовити виплату свій рахунок для кожної своєї дитини.
Надія Бігун, заступник міністра економіки України:
Шукаємо саме такий алгоритм, який би дозволив забезпечити, аби ця програма покривала всі верстви населення. Наприклад, там в мобільних пересувних відділеннях "Укрпошти", там заплатити за комунальні послуги, заплатити за можливу підписку на періодичні видання, можливо, придбати ті товари, які "Укрпошта" пропонує.
Наша героїня допомогу від держави планує розподілити.
Валерія, переселенка:
Можливо, якась частина суми піде на ліки, а інше, якщо чесно, на благодійність віддам, тому що мені здається, на благодійність - то буде саме найкраще відправити.
Можливість витратити допомогу на донати, зокрема й на збори для військових, важлива опція нової "єПідтримки". Адже у такий спосіб гроші від наших міжнародних донорів, які не можна напряму витратити на підтримку армії, таки потраплять до наших захисників.
Валентин Гладких – експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна":
На сьогодні це ще і спосіб, як перекачати кошти, які ми не можемо використати для забезпечення сектору нацбезпеки й оборони, в держбюджет, і вже з бюджету використати їх для підтримки сектору нацбезпеки й оборони.
Василь Фурман, доктор економічних наук:
Критикам програми я хотів би сказати, що нашим людям інколи важко догодити, якщо ви не підтримуєте, то, будь ласка, віддайте цю 1000 гривень Збройним силам України.
Запрацювати "єПідтримка" має з першого грудня, а тому вже найближчим часом уряд має представити деталі, як саме оформити заявку й отримати тисячу гривень.