Шешори на три дні стали українським Вудстококм [ Редагувати ]

Минулий тиждень узагалi виявився щедрим на мистецькi подiї. У четвер у карпатському селi Шешорах завершився мiжнародний фестиваль етнiчної музики та ленд-арту. Його з повним правом можна назвати "українським фольклорним Вудстоком".
Якщо бажаєте - можете вiдвiдати майстер-класи, або послухати музику, чи допомогти прикрашати сцену. Це - фестиваль демократичний. Саме такими словами нас зустрiли Шешори.
Офiцiйна назва села, яке торiк здобуло статус курорту - Шешори (наголос на "о"). Але мешканцi, а тепер i гостi фестивалю, кажуть - Шешори (наголос на "е"). "Можливо, ця назва пiшла, коли мандрiвники шукали шляху сюди, на що їм вiдповiдали "Ще шуруй", але, мабуть, це - байка," - посмiхаються мiсцевi. Вони iз задоволенням брали участь у святi, яке тривало три днi та три ночi.
Наметове мiстечко, художнi об'єкти, створенi пiд час проведення ленд-арту. Виступи бiльш як 20 команд i численнi семiнари. Можна було навчитися робити "ляльок-мотанок", а цiй традицiї вже понад 5 тисяч рокiв, ознайомитися з народними карпатськими iнструментами, про iснування яких навiть не знають сучаснi музики, та завiтати в мiсцевi майстернi.
Дверi цiєї хати майже нiколи не зачиняються. Тут завжди радiють тим, хто цiкавиться традицiями Гуцульщини та творчiстю вiдомої майстринi Ганни Василащук.
"Коли ми приймаємо гостей, то здається що вона поруч iз нами" - розповiдають донька та онук Ганни Василiвни, що пiшла в iнший свiт за тиждень до фестивалю. Уже майже сорок рокiв, як сюди з'їздяться туристи, аби почути й побачити вiршi, закодованi в рушникових вiзерунках.
Збереження навколишнього та внутрiшнього середовища людини - головна мета фестивалю, пiд час якого звучала як автентична музика, так i сучаснi варiацiї на тему етносу.
Вражала мiстерiя, що її створили актори центру сучасного мистецтва "Дах" i музики з "Дахабрахи". На тлi неймовiрної краси Карпат глядачi спостерiгали iсторiю шекспiрiвського Макбета, викладену на український лад.
Гармонiйне суцвiття традицiй Iрландiї та України продемонстрував тандем гурту "ЙоГрту" та Грега Долана.
Грег Долан, музикант: "Це - дуже гарний фестиваль, на ньому присутнiй дух свободи. Багато людей уже втомилися вiд комерцiйної музики. А до фольклорної може прийти - i навiть виконувати її - майже кожна людина".
Дуже цiкавими виявилися "росiйська народна самба" вiд команди "Йокi" та польський "Оркестр святого Миколая", який, до речi, починав свою творчiсть iз виконання пiсень лемкiв. Захоплено зустрiчали чеських музикантiв iз "Чанкiсоу", що спiвали "мовою Сонця".
Найпотужнiшими серед вiтчизняних гуртiв стали виступи "Древа", "Гайдамакiв" та "Перкалаби", яка презентувала програму "Свято грибiв та форелiв".
Андрiй Федотов, музикант, гурт "Перкалаба": "Приїхали циганським табором - з дітьми, дружинами. Всi в один голос казали: "Якщо є рай на землi, то вiн тут i сьогоднi".
Олександр Ярмола, музикант, гурт "Гайдамаки": "Нормальнi фестивалi проводяться в Європi, i це вже початок нормальних фестивалiв у нас, на Українi. Iнтелектуальна публіка тут, чим цей фестиваль вигiдно вiдрiзняється вiд тих, де тiльки п'ють, хулiганять. А тут якось все без напружень".
Залишати український фольклорний Вудсток було сумно. Якщо знайдуться грошi на проведення наступних фестивалiв, то вже найближчим часом Шешори стануть стратегiчною точкою на музичнiй картi Європи, стверджують учасники свята.