Тарифний апокаліпсис: нові платіжки шокували українців [ Редагувати ]
Тарифне знущання набирає обертів! Ще торік на вимогу МВФ уряд погодився збільшити ціну газу для населення. Але тільки тепер це підвищення кожен може побачити в платіжках. Цифри - вражають. Дві або три тисячі гривень за опалення у звичайній квартирі на 60 "квадратів" - ще не найгірший варіант.
Буває і п'ять тисяч, і більше! Причому влада пообіцяла ще раз підняти ціну газу - вже навесні. Що буде тоді - навіть складно уявити... Чи готові люди зараз платити за новими тарифами? Розбиралася Любов Кукла.
Комунально-фінансова вікторина! Скільки тепер за тепло та газ треба платити вам? Відповіді ось тут - у нових платіжках. Їх українці почали вже отримувати. Як здорожчала комуналка? Чому в різних містах різні ціни? І головне, чи відповідає ціна - якості?
Хоча на вулиці "плюс", ТЕЦ працюють на повну. Але є одне "але".
"Золотого" тепла, за яке ми платимо за щоразу більшими тарифами люди у себе вдома часто не відчувають. І батареї у багатьох - ледь теплі!
Батареї ледь теплі, а от платіжки - гарячі!
"У нас температура ни выше, ни больше. А платежки - поднимаются. С чего платить?"
"Мы возмущены, за однокомнатную квартиру - почти тысяча гривен. За отопление, которое, практически, не надается в полном объеме".
Київ. Печерськ. Найпрестижніший район столиці. Олена мешкає тут з чоловіком та маленьким сином. Розповідає, тарифи тарифами, але за що платять? Бо хоча квитанції отримали нові, проблеми залишилися старі. Старі і холодні... батареї.
"Ну, это же кошмар! Отопление - 1482 гривны. Это на 300 гривен больше, чем в прошлом месяце. И за что платить полторы тысячи, если в квартирах реально холодно!"
Температура у квартирі справді, наче на вулиці.
"Прохладно, приходится одеваться. Во,т видите, вот здесь мы живем. Платежки приходят ужасные. Батареи еле теплые. Вот, можете потрогать. За что мы платит? Внизу - вообще холодные", - обурена Олена Тодорашко, жителька Києва.
Тож сплять люди під трьома ковдрами.
"Вечером - спортивный костюм. Сверху - махровый халат, на ребенке колготки махровые, теплые зимние штаны, то есть - очень холодно. Включаем обогреватель. Для того, чтобы лечь в постель, включаем обогреватель!", - розповідає Олена Тодорашко, жителька Києва.
Добре, хоч мерзнуть не усі.
"Вот единственный член семьи, которому хорошо, который в собственной шубе".
Та жарти жартами, а така картина по всій країні. І в Києві ситуація ще не найгірша, і тарифи не найвищі. Загалом розцінки різні, залежно від регіону.
"Единых тарифов, как таковых, быть не может в принципе", - говорить Дмитро Маруніч, експерт з енергетики.
Все тому, бо в кожному місті ціну формують "Теплоенерго" разом із місцевою владою. Потім передають її у Нацкомісію з регулювання енергетики та компослуг. І вже там вирішують, яким буде газовий тариф.
Ось, власне, "свіжа" комунально-тарифна карта України. З новими розцінками. Тут здорожчання і на 19, і на 20 відсотків. І більше.
Серед тарифних лідерів - Черкащина. Сумнозвісна Сміла знову на порозі соціального вибуху. Цього тижня обурені платіжками за тепло містяни ледве на штурм мерії не пішли. Бо за січень людям нарахували "астрономічні" суми - від 2,5 до 8 тисяч гривень!
"Треба було 2707 заплатити! Та ви що, у мене ж 1600 пенсія, куди ж мені таку суму платить", - обурена Галина Мансалова, жителька Сміли.
Пенсіонерка Галина Дмитрівна вийшла з лікарні після інсульту. Вона постійно мерзне, а у січні комунальники ледве кочегарили.
"Авжеж, гарячі сьогодні. Як 20 у мене, а то ж 19-17".
А от у платіжках економія тепла аж ніяк не позначилася, каже пані Галина. З першого січня у Смілі офіційно затвердили нові тарифи на тепло - за двокімнатну квартиру, у середньому, 3 тисячі.
А це - Херсонщина, НоваКаховка. Тут ситуація - ще гірша. Тарифи на тепло у цьому невеличкому і не найбагатшому містечку - ледь не найвищі у країні. Централізоване опалення за 1 квадратний метр - 88 гривень.
"Пенсия 1600, а платежка, если свет, газ и вода - 3100. - И что вы делаете? - 200 грн. на аптеку потратила, на питание оставила 300 грн. 800 грн заплатила за отопление", - говорить Любов Невиднича, жителька Нової Каховки.
Любов Олексіївна живе сама в однокімнатній квартирі. Платити такі суми за опалення - просто не може, тож заборгувала 4 тисячі гривень. Її сусідка, Галина Петрівна, мешкає у будинку з тепловим лічильником. Та в її квитанції теж захмарні суми.
"Вот мне прислали за январь 4538 грн. Пенсия 1990, субсидия 1940. А еще свет, вода, газ. За это надо заплатить. Как можно?", - скаржиться Галина Скрагленко, жителька Нової Каховки.
При тому, що середня зарплата в Новій Каховці 6 тисяч гривень. У місцевому "Теплоенерго" погоджуються, - ціни високі, але, переконують, - економічно обґрунтовані. За останні 2 роки більше половини містян відмовилися від централізованого опалення, відтак утримання теплового господарства лягає на плечі решти споживачів.
"Сейчас тариф утвержден 74.09 грн за кв.м. по домам, в которых нет счетчиков", - говорить Анатолій Перчиць, директор КП ТМ "Каховтеплокомуненерго".
"Нужно все без исключения многоквартирные дома оборудовать счетчиками тепла. Тогда проблема уменьшится. Она не исчезнет никуда, потому что люди все равно получают очень высокие платежки", - говорить Дмитро Маруніч, експерт з питань енергетики.
Та все ж є в нас і неймовірні випадки! Одне з "Теплоенерго" Дніпра зменшило тариф за опалення. Та пощастило так мешканцям лише кількох районів. Решта містян - теж отримали платіжки з новими сумами.
"До подорожания 3 комнатная - 1400, после - 2100", - говорить Олександр Титаренко, житель Дніпра.
Олександр Титаренко навіть свій сімейний бюджет ділить за платіжками. Каже, пенсія дружини йде на сплату тепла, його - на решту комунальних благ.
"Конечно существенно. При пенсии у жены 2 у меня 3, конечно существенно", - говорить Олександр Титаренко, житель Дніпра.
І це при тому, що тарифи на тепло Дніпрі одні з найнижчих в Україні. Місцева ТЕС подає тепло майже третині міста. Вартість опалення підняли приблизно на 16 відсотків, як і наказали в уряді.
"Мы били вынуждены поднять тарифы. У нас на 5 гривен увеличился тариф. Был 37,89, сейчас 43,80", - говорить Андрій Клименко, директор КП "Теплоенерго".
Утім, звикати до нових тарифів українцям не варто.
"Это не конец. С 1 мая будет следующее повышение тарифов, и в следующий отопительные сезон - люди получат еще большие платежки", - говорить Дмитро Маруніч, експерт з питань енергетики.
Як саме зростуть газові тарифи - невідомо. Попередньо в Кабміні обіцяють на 15 відсотків. Та поки офіційного рішення уряду немає.