Вчені перевірили, чи правда спортсмени краще грають проти своїх колишніх клубів [ Редагувати ]

Професійні футболісти й інші спортсмени грають проти колишніх команд у середньому краще, ніж у інших матчах. Це може бути пов'язане із сильними емоціями. До такого висновку дійшли вчені, робота яких опублікована в Journal of Behavioral and Experimental Economics.
Якщо у матчі бере участь гравець, який раніше виступав за команду суперника, коментатор трансляції майже напевно зверне на це увагу і додасть, що у спортсмена цього дня, мабуть, особливий настрій.
Затятим уболівальникам це уточнення зайве. Вони так часто чули про "принциповість" ігор проти колишнього клубу, що для них це само собою зрозуміло.
Вважається, що в таких іграх спортсмени намагаються "стрибнути вище голови. Іноді очікування виправдовуються.
Для перевірки цього науковці використали дані про матчі Національної баскетбольної асоціації (НБА), Національної хокейної ліги (НХЛ) та шести провідних європейських футбольних ліг.
Індивідуальні атакуючі показники спортсменів в іграх проти колишніх команд виявилися кращими, ніж зазвичай. Баскетболісти набирали більше очок, хокеїсти частіше кидали по воротах, а футболісти завдавали більше ударів (в англійській Прем'єр-лізі) та частіше забивали (в італійському чемпіонаті).
На думку дослідників, справа не так у тому, що спортсмени знають особливості колишніх одноклубників, а в бажанні показати себе.
б'ють
Побічно це підтверджується тим, що гравці виступали краще у гостьових, а не домашніх матчах (зазвичай буває навпаки).
Крім того, показники були вищими за кількістю, а не якістю. Наприклад, ударів було більше, але точніше вони не стали. Нарешті, різниця в показниках була помітніша у тих, хто в колишньому клубі грав рідко, критикувався чи пішов зі скандалом.
Ті, хто майже не грав, частіше відчували несправедливе ставлення до себе з боку тренерського штабу та сильніше хотіли проявити себе у матчах проти колишніх клубів.
Вчені припускають, що виявлений ефект може виникати у всіх галузях, де використовується наймана праця.
Протистояння може відбуватися не лише на спортивному майданчику. Участь у тендерах, боротьба за владу між партіями чи проведення маркетингових кампаній передбачає пряму конкуренцію. У всіх подібних протистояннях додатково мотивований співробітник може змінити ситуацію та збільшити шанси на успіх.
Нагадаємо, що ФІФА та УЄФА відсторонили російські клуби та збірну від усіх змагань.