росіяни знищують культурну спадщину на Запоріжжі [ Редагувати ]
Понад тисячу пам'яток культурної спадщини пошкоджено в Україні від початку повномасштабного вторгнення. Деякі об'єкти знищено майже вщент. До таких належать й історичні будівлі у прифронтових Оріхові та Гуляйполі на Запоріжжі. Чимало пошкоджених пам'яток і в самому обласному центрі. Зокрема, ДніпроГЕС та багатоповерхові будинки майже зі сторічною історією. Детальніше про те, як росіяни знищують нашу культуру та як її намагаються відновити у прифронтовому місті - дивіться далі.
Запорізька область. У її прифронтових містах і селах вже давно немає вцілілих будівель. Окупанти щодня завдають нових ударів по населених пунктах, наближених до лінії бойового зіткнення. Ворожі снаряди вщент руйнують житлові будинки та місцеву інфраструктуру. Знищують історичні та культурні пам'ятки. Найбільше таких в Оріхові та Гуляйполі.
Артур Середін, директор Запорізького облцентру охорони культурної спадщини:
Це будинок міського краєзнавчого музею в Оріхові, він дуже сильно був пошкоджений, а це пам'ятка історії, це будинок міської управи. Низка також інших об'єктів міста Оріхова. Окрім того, що там ті будинки, які є пам'ятками історії або архітектури, у нас же там ще сама територія міста - це історичний ареал, тобто і в Гуляйполі.
За даними Мінкульту, за два з половиною роки великої війни на Запоріжжі понівечено понад чотири десятки пам'яток культурної спадщини.
Олександр Коваленко, речник Запорізької обласної державної адміністрації:
Зокрема, це Дніпрогес, зокрема, це об'єкт заповідника "Садиба Попова", розташованого у Василівці. Ну, і, крім того, пошкоджено або частково зруйновано пам'ятки археології та містобудування.
Пам'яткою містобудування є і ось цей будинок у середмісті Запоріжжя. росіяни зруйнували висотку у жовтні 2022 року. Від удару ворожої ракети обвалився цілий під'їзд. Під завалами загинули 15 людей.
Нині у висотці тривають будівельні роботи. На місці зруйнованого під'їзду вже звели новий. Підрядники працюють не лише над відновленням будівлі, а й докладають зусиль, щоб зберегти її автентичність.
Олександр Коваленко, речник Запорізької обласної державної адміністрації:
Це вважається одним із ключових об'єктів архітектурного ансамблю центральної частини Запоріжжя, який було створено на навколо площі, яка вже має назву площа Марії Приймаченко. Піднімалися старі креслення, старі плани, з'ясовувалось, з якого матеріалу був побудований цей будинок. І тому намагаються ось цей первозданний автентичний вигляд повернути.
Ворожі снаряди пробили чималу діру у стіні й цієї багатоповерхівки. Будинок є частиною відомого Запорізького Соцміста і входить у державний реєстр нерухомих пам'яток. Звели його ще у 30-х роках минулого століття. Кожен культурний об'єкт, понівечений росіянами, фахівці намагаються реєструвати. Втім, на Запоріжжі вести такий облік складно. Оскільки частина області окупована і невідомо, в якому стані перебувають тамтешні пам'ятки.
Артур Середін, директор Запорізького облцентру охорони культурної спадщини:
Декілька десятків пам'яток, курганів було пошкоджено будівництвом оцих укріплень, які російські окупаційні війська будували на території Василівського, Пологівського районів.
Олександр Коваленко, речник Запорізької обласної державної адміністрації:
Різні пам'ятки історії, культури. Вони використовують геть за іншим призначенням, розташовують там якісь свої, так звані, владні інституції, навіть склади, якісь сховища, ну, а про руйнацію навряд чи можна говорити достеменно, оскільки ми розуміємо, що все те, що було пов'язано з Україною, вони знищують, знищують нашу ідентичність.
За даними обладміністрації, на тимчасово окупованих територіях розташована більша частина усіх пам'яток області. І кожен такий об'єкт, пошкоджений ворогом, це черговий доказ злочинів, які росія чинить проти культурної спадщини України.