Новий склад Європейського парламенту: що чекати від євродепутатів [ Редагувати ]
Новий десятий склад Європарламенту починає роботу за зміненої конфігурації. Після виборів першість у ньому, як і раніше, тримає правоцентристська проукраїнська "Європейська народна партія". Вона має 188 крісел зі 720. На другому місці залишився "Прогресивний альянс соціалістів і демократів". А третю сходинку посіла новоутворена ультраправа група Віктора Орбана - "Патріоти за Європу".
До нової фракції увійшли ультраправі сили з Угорщини, Чехії, Італії, Нідерландів, Іспанії - загалом з 12 країн. Сумарно в них - 84 місця. Найбільшим поповненням, 30 депутатів, стало французьке "Національне обʼєднання" Марін Ле Пен. Лідером новоспеченої фракції став голова цієї політсили Жордан Барделла. Деякі з партій, яких вона згуртувала, виступають проти військової допомоги Україні, імміграції та загалом скептично налаштовані проти нинішньої політики Євросоюзу.
Кінґа Ґал, віцепрезидент фракції "Патріоти за Європу", партія "Фідес" (Угорщина):
Ми, патріотичні політики, представляємо мільйони європейців, які висловили бажання змін під час європейських виборів. Ми - рішуче проти політичних пактів, які спрямовані лише на збереження статус-кво та власної вигоди тих, хто був при владі, і антидемократичної структури Брюсселя.
Ще один ультраправий альянс утворила "Альтернатива для Німеччини". Вона проти допомоги Україні, кількох її членів підозрюють у прямому фінансуванні з кремля. Нова група "Європа суверенних націй" натепер має 25 депутатів у Європарламенті з семи країн. Ще одну праву силу представляють "Європейські консерватори та реформісти" на чолі з Джорджею Мелоні, премʼєр-міністром країни. Її група, на відміну від інших ультраправих сил, підтримує Україну.
Саме строкатість у поглядах у різних правих партій, що входять до трьох фракцій, завадить їм спільним фронтом протидіяти проукраїнським рішенням нового парламенту, вважає аналітик Роланд Фроденштайн. Наприклад, в альянсі Орбана є польська партія "Право і справедливість", яка стоїть на боці України.
Роланд Фроденштайн, засновник адвокаційної платформи "Brussels Freedom Hub":
росія втрачає багато через структурний розподіл ультраправих сил в європейській політиці. Звісно, Україні та її друзям не варто спочивати на лаврах, але наразі немає нагальної загрози для зміни поглядів Європейського союзу щодо східної Європи, і я маю на увазі конкретно Україну та росію.
Такої самої думки і аналітикиня Німецького фонду Маршалла Жужанна Вег. Вона зазначає, що все-таки більшість у Європарламенті - підтримує Україну та виступає за розширення ЄС. Так буде й надалі, переконана експертка.
Жужанна Вег, аналітикиня Німецького фонду Маршалла:
Більшість утворює Європейська народна партія, тобто правоцентристи, є ще лівоцентристи, ліберали, група "Оновити Європу" та "зелені". Вони здатні гуртуватися довкола питань щодо розширення чи надання допомоги. Поява нових ультраправих груп посилить голоси євроскептиків, але більшість все-таки залишається.
До того ж, каже аналітикиня, останнє слово в ухваленні рішень в ЄС все-таки за Радою, а не Європарламентом. Тому більший вплив на політику Євросоюзу має те, які уряди при владі в тій чи іншій країні блоку.