Податки, тарифи, акцизи та виплати ВПО: що зміниться з вересня [ Редагувати ]
Податкові нововведення. На додаток ще нові акцизи й тарифи. Підвищення цін на транспортні послуги та виплати не для всіх ВПО. Що змінюється для українців вже з 1 вересня? І хто відчує фінансове покращення з освітян? Всю інформацію аналізувала Ярина Марків.
Ціни на пальне до кінця цього року можуть зрости на 9%!
Це прогноз Нацбанку з огляду на ухвалені зміни Податкового кодексу. Акцизи на пальне можуть зростати поступово - кожні 6 місяців упродовж 4-х років.
Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії "Нафторинок":
Акцизи нараховуються в євро. Євро, як ми знаємо, у нас подорожчав - перетнув межу у 46 гривень за одне євро. І згідно з цими розрахунками, за новим податком, з першого вересня бензини мають подорожчати на 1.57 грн, дизельне пальне - на 2 гривні 8 копійок. І найбільше подорожчання очікується на скрапленому газі - 5 гривень 23 копійки.
Відтак уже у вересні:
- ставки акцизу на бензин зростуть з 213,5 євро до 242,6 євро;
- ставки на дизель зі 139,5 євро до 177,6 євро;
- на автогаз - з 52-х до 148 євро.
Все для наближення їх до європейського рівня.
І додаткових 30 мільярдів надходжень у держбюджет на рік.
Андрій Новак, голова комітету економістів України:
Але відповідно буде менше надходжень від оподаткування інших товарів і послуг, якими споживач тепер буде нехтувати, споживати менше, заради того, щоб оплачувати дорожче пальне. Варто очікувати перш за все зростання цін на продукти харчування. А далі ланцюгова реакція - всюди, де є транспортні витрати, потягне за собою підвищення цін на товари й послуги.
Водночас можуть здорожчати й нові автомобілі через впровадження військового збору у розмірі 15% відсотків від їхньої вартості при першій реєстрації.
А для фізичних осіб - ставка військового збору може зрости з 1,5% до 5%.
Втім, відповідний законопроєкт ще не знайшов підтримки у Верховній Раді. Голосувати планують наступного тижня.
У вересні побутові споживачі не відчують підвищення цін на електроенергію.
Щодо газу - ті, хто користуються послугами компанії "Нафтогаз" (а це 98% українців), сплачуватимуть так само.
А от вартість водопостачання восени зміниться. Наскільки - залежатиме від регіону. Бо місцева влада може встановлювати тарифи. У вересні українці надалі без змін отримуватимуть субсидії.
На підвищення заробітної плати з початком нового навчального року сподіваються вчителі. Зараз молодий спеціаліст без стажу отримує найнижчий посадовий оклад - 5 699 гривень. А от зарплатня вчителя першої категорії без надбавок становить 6 з половиною тисяч гривень. Однак перспективи покращення залишаються невизначеними.
Попри чутки про можливе скасування виплат, частина ВПО все ж отримуватиме фінансову підтримку.
З 1 вересня внутрішньо переміщеним особам продовжать виплати ще на пів року. Сума залишиться незмінною: 3 тисячі гривень для людей з інвалідністю та дітей, і 2 тисячі гривень для інших категорій переселенців.
До мене звертаються люди з-поміж ВПО, які скаржаться на те, що деякі представники місцевої влади погрожують позбавити їх виплат, якщо діти не навчатимуться в офлайн-режимі з 1 вересня. Це неправда.
Втім, держава припинить виплати для тих ВПО, які здійснили значні фінансові витрати, зокрема придбали нерухомість чи новий автомобіль. Або володіють депозитом у банку на суму в 100 тисяч гривень.
І про транспортні послуги. "Укрзалізниця" планує підвищувати вартість пасажирських квитків, "Щорічно з урахуванням інфляції, і залежно від попиту на конкретні напрямки", - повідомляють у Держкомпанії.