Окупанти незаконно конфісковують житло українців на ТОТ [ Редагувати ]
росіяни грабують українців. Лише в Луганській та Донецькій областях, на тимчасово окупованих територіях, загарбники нарахували понад 50 тисяч так званого "безгосподарського нерухомого майна". Такі дані наводить Центр Національного спротиву. Чимало нерухомості захоплено в окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей. Це житло, яке окупанти внесли до спеціально створених реєстрів задля подальшої конфіскації. Як рашисти "віджимають" нерухомість в українців - в матеріалі Євгена Лесного.
Альона, попри власну активність у соцмережах, дуже просила закрити обличчя та змінити голос. Бо під окупацією досі живуть рідні та знайомі.
Олена, жителька тимчасово окупованого населеного пункту:
Ви розумієте, що на тимчасово окупованих територіях в мене лишилися родичі, лишилися друзі, родичів допитували ФСБ стосовно нас, моєї сім'ї. Тому я не хочу їх, щоб їм якось нашкодили через це.
А ще має останню надію зберегти власну нерухомість від так званої націоналізації, що проводять росіяни.
Олена, жителька тимчасово окупованого населеного пункту:
Я не хочу, щоб в моїх квартирах шарилися по моїх речах, дивилися фотографії моєї родини. Там зараз забирають, як вони кажуть, "безхозні" квартири, то в мене на окупованій території є дві квартири, є гараж і машина. І тому поки я не готова розпрощатися з цими квартирами, все ж я маю надію, що звільнять.
Таких як Олена, що виїхали з тимчасово окупованих територій, мільйони. Люди залишали квартири та будинки. Окупанти вирішили конфіскувати приватну власність українців.
Петро Андрющенко, радник мера Маріуполя:
Процес цього державного мародерства він триває, я б розділив його на певні етапи й певні категорії, в першу чергу, це квартири й будинки приватні, які належать маріупольцям, які знаходяться в евакуації. Зараз щодня майже з'являються до 100, до 300, до 400, до тисячі квартир, додаються до цього переліку, яку росіяни визнають як "безхазяйну" і фактично націоналізують.
З початку все відбувалося виключно хаотично. Квартири українців зламували й туди заїжджали російські військові. Без будь-яких навіть фейкових документів на права проживання.
Іван Федоров, очільник Запорізької ОДА:
Насправді відбір майна продовжується протягом декількох років. Було декілька ітерацій. Спочатку ворог просто заходив в чужі будинки, чужі квартири, офіси або підприємства та відбирав це майно. Без жодних документів, жодних приписів. Потім вони почали видавати фейкові розпорядження про націоналізацію цього майна.
Більш ніж за два роки окупації російські загарбники не без проблем, але все ж створили реєстр нібито “безхазяйних” квартир.
Іван Федоров, очільник Запорізької ОДА:
Буквально декілька тижнів тому вони ввели новий реєстр, в якому тепер вони хочуть поставити на облік все те майно, яке перебуває на території тимчасово окупованій. Звичайно, для реєстрації в цьому новому реєстрі потрібно мати російське громадянство, потрібно особисто бути присутнім для того, щоб зареєструвати. І все те майно, яке буде незареєстроване, то воно також підлягає націоналізації. Вже десятки тисяч об'єктів нерухомості націоналізовано.
Втім, на ТОТ так звана місцева влада досі не в змозі налагодити будь-який процес у комунальній сфері.
Віктор Дудукалов, заступник голови райради Бердянського району:
І люди, які залишаються в окупації, так і які покинули окуповану територію, не мають жодної інструкції, жодних правил перед очима, як діяти і як оберегти себе і своє майно відповідно від того, що його відіймуть.
Є ще одна категорія майна, що підлягає російській націоналізації: квартири, що були отримані у період з 2014 по 2022 рік. Коли багато хто тікав від початку війни на Донбасі.
Петро Андрющенко, радник Маріупольського міського голови:
Я знаю, що з 2014 до 2022 року багато чого змінилось, дуже багато угод пройшло, БТІ по суті як таке взагалі не використовується, тому там реєстри наші працюють, проте росіяни намагаються не визнавати або визнавати не для всіх правовласності серед тих людей, які мешкають по цих квартирах.
Останній метод - будинкові збори. Відсутність на зборах - це однозначний привід для конфіскації.
Віктор Дудукалов, заступник голови райради Бердянського району:
Спроби зібрати місцевих мешканців на збори, які правильно назвати "напівофіційні" збори. Хто зміг, той прийшов, просто біля під'їзду або у дворі. І якщо людина не знала про ці збори, якщо людина займалася якимось своїми справами, що людину зафіксують як ту, яка не проживає, тому що вона була просто фізично відсутня на цих зборах.
Окупанти щоразу знаходять нові та підступні методи, щоб вигнати українців з їхніх квартир. Тих, хто намагається повернутися з-за кордону, через москву не пускають.
Олена, жителька тимчасово окупованого населеного пункту:
Мої родичі хотіли заїхати, їх в "Шереметьєво" не пустили зовсім. Вони хотіли приїхати, щось зробити зі своїми квартирами, щоб їх не признали "безхоз", але вони не дають. Як тільки вони розуміють, що людина їде через квартиру, а не просто жити, все, вони зразу не пускають.
Головна мета цієї конфіскації - повна зміна населення. Квартири українців вже виставлені на продаж російськими рієлторами.
Валерія, рієлтор окупаційної компанії:
Вартість 8 з половиною мільйонів, залежно від площі квартири. У трикімнатної - 11.
Іпотека для росіян, що готові переїхати в Маріуполь, Бердянськ, Мелітополь - копійчана.
Олексій, рієлтор:
Дивіться, а ви розглядаєте такий варіант - в іпотеку продати? У мене не буде ніякого інтересу, бо я не маю з цього нічого. Тут же за спрощеною програмою - два відсотки іпотека.
Окрема категорія, кому видаватимуть квартири, відібрані у місцевих мешканців - це герої так званої СВО.
Петро Андрющенко, радник Маріупольського міського голови:
Цей пілотний проєкт із забезпечення так званого силового блоку, це ФСБ, слідчий комітет, поліція, рятувальники та росгвардія. От всі ці підрозділи російської федерації будуть забезпечуватись службовим житлом коштом наших квартир.
Віктор Дудукалов, заступник голови райради Бердянського району:
І в першу чергу будуть їхні там мальчики, учасники нікому не потрібної війни, яку вони називають СВО і так далі. Тобто вони самостійно визнають, що місцеві і в цьому контексті за остаточною ознакою залишаються і їм взагалі немає справи до проблем місцевих.
Адвокати вважають: жодних юридичних підстав ані у національних, ані у міжнародних законах для конфіскації немає.
Наталія Гнатуш, адвокатка:
Це не є конфіскацією у юридичному змісті. Це є просто свавільне захоплення майна. І це такий основний момент, коли під конфіскацією якраз в нашій сучасній ситуації розуміють свавільне захоплення майна. Фактично майно рейдернули українським жаргоном. І тому ось тут якраз важливо, щоб у людини були належні докази.
Навіть за відсутності фото та відеодоказів свавілля окупантів варто подавати заяву у поліцію.
Іван Федоров, очільник Запорізької ОДА:
У деяких випадках ми надаємо свідоцтво ті роздруківки, які ворог публікує щодо націоналізації майна. Ворог у своєму розпорядженні про націоналізацію публічно публікує, то можна прикладати цю публікацію. З іншого випадку, то, звичайно, заява просто приймається за заяву заявника.
Але треба розуміти: отримання компенсації за конфісковане окупантами майно чи повернення його - процес, який залежить від багатьох чинників. Головне, від того, як закінчиться ця війна.