Пережив пекло полону: історія захисника "Азовсталі" [ Редагувати ]
Психологічний тиск, тортури та фізичне насилля - таке пережили полонені, які повернулися з російської неволі. Тисячі військовослужбовців потребують психологічного та фізичного відновлення, але не всі знають, куди звертатись. Історію "азовця", який пережив полон, дивіться далі в сюжеті Валерії Глущенко.
Артем Дубина, звільнений з полону:
Артилерійський снаряд влітає і просто влучає в балкон, і просто вибухає в будинку. Довелось побачити, як по ринку в Маріуполі відпрацьовують ворожі "Гради" і як просто на вулиці лежали загиблі цивільні.
Артем згадує перші дні великої війни. Жив тоді в Нікополі і 24 лютого одразу пішов боронити Батьківщину. У складі полку "Азов", де служив іще з 2015 року.
Артем Дубина, звільнений з полону:
Страху за своє життя не було. Було розуміння, що кожна мить, кожен момент може бути останнім. Але страху такого не було. Ми розуміли, що це наша місія, задача - зберегти населення цивільне та перетягнути увагу на нас, на "Азовсталь", щоб уберегти всю країну.
Оборона Маріуполя. Азовсталь. Полон. Артем пережив усе, за чим спостерігав увесь світ.
Артем Дубина, звільнений з полону:
За день до цього, "Редіс" - командир, повідомив, що ми будемо здаватись у полон. Тому я вже знав, що я йду один із перших. На той момент ми вже були в оточені з усіх боків. Вони раділи з того, що ми здаємось у полон. Вони точно залишаться живі, принаймні у цьому місті.
Сама лише назва полку "Азов" - для росіян, немов червоне для бика, розповідає Артем. У неволі боєць відчув на собі усю щирість так званого "братського народу".
Артем Дубина, звільнений з полону:Тримали окремо "азовців" від всіх інших. Там були проблеми з харчуванням, бо не могли забезпечити таку кількість людей. В нас були сніданки об 11 дня, а обід та вечеря вже десь об 4 ранку.
Їх тримали в Оленівці. Саме там, де в липні 22-го рашисти скоїли один із найпідступніших злочинів цієї війни.
Артемові пощастило вижити - усіх уцілілих тоді відправили до інших ізоляторів. Але змінилося тільки місце розташування. Бо ставлення лишилося тим самим: щоденні катування і психологічні тортури. Так тривало два роки. Цьогоріч у вересні "азовця" внесли у список на обмін.
Після всього, що витримав у полоні, бійцеві була потрібна і фізична, і психологічна реабілітація. Ментальне здоров'я Артем відновлює досі.
Артем Дубина, звільнений з полону:Робота з психологами дає серйозну підтримку та допомогу в реабілітації. Та в адаптації до того світу, в якому ми тепер живемо. Ми знаходились в такому стані, коли не можна було задавати питання, і треба було лише виконувати було команди.
Потужна підтримка рідних та всього суспільства. Це одні з найголовніших ліків, які потрібні колишнім полоненим. Лише так вони зможуть повернутися до звичайного життя, наголошують психологи.
Леся Бондаренко, клінічний психолог Центру психічного здоров’я та реабілітації "Лісова поляна":
Важливо адаптувати людину після звільнення з полону до життя вже на свободі. Тому що дуже часто ми стикаємось з такими симптомами як: уникання, заперечення, переживання цього травматичного досвіду. Дуже важливо, щоб людина отримала фахову підтримку, щоб навчитись справлятись з цим. І повільно адаптуватись до нового життя.
Спеціально для того, щоб нашим захисникам увійти в ритм повсякдення було легше, у Центрі реабілітації створили платформу комплексної допомоги "Вільний степ". І запрошують сюди і ветеранів, і їхніх родичів, які жили у стані постійного стресу, чекаючи на своїх.
Дана Мурзова, клінічний психолог центру психічного здоров’я та реабілітації "Лісова поляна":
Місце, де зібрані всі організації, які власне й надають допомогу і послуги цій категорії осіб. Це може бути і юридична, соціальна допомога, психологічна, зібрані медичні різні установи, до яких людина може безпосередньо звернутися.
Платформа діє вже близько місяця. За цей час по допомогу сюди звернулися понад пів сотні пацієнтів. Той, кому потрібна онлайн-консультація, може лишити заявку на сайті. Усі види підтримки безоплатні.
Анастасія Пугачова, кейс-менеджерка центру психічного здоров’я та реабілітації "Лісова поляна":
Ми консультуємо по власній потребі. Тобто: яке це може бути місто, яка це може бути послуга. Бо дуже часто, що людина не знає, що їй це потрібно, або держава може це задовольнити. Може бути така комплексна допомога. Тобто ми з однієї ГО домовляємось про якусь там медичну послугу, а з іншою про кошти, які будуть виділені на цю процедуру. А з третьою вже будемо домовлятись про подальшу реабілітацію після всіх процедур.
Онлайн-платформа "Вільний степ" об'єднала вже понад 50 організацій - вони теж консультують безкоштовно.
Дана Мурзова, клінічний психолог центру психічного здоров’я та реабілітації "Лісова поляна":
Ведемо наразі переговори ще з 20 організаціями й продовжуємо насправді долучати тих, хто кваліфіковано працює з даною категорією осіб. В майбутньому плануємо долучати фахівців окремих.
Психологи кажуть: упоратися самостійно з психологічними травмами війни так само неможливо, як і з пораненнями на тілі. Наголошують: попередню консультацію отримати можна, навіть не виходячи з дому.