Велика Британія не має захисту від балістичних ракет [ Редагувати ]
Нагадаю, що вже цього тижня, 9 січня, відбудеться чергове засідання у форматі "Рамштайн". За словами президента Володимира Зеленського, головна тема - посилення ППО. А в Британії, як з'ясувалося, з цим проблеми! В Об'єднаному Королівстві виявили критичну прогалину в обороні. Лондон практично не має засобів протидії балістичним ракетам. Який стан британської ППО і що потрібно покращити - розбиралася наша кореспондентка у Лондоні Світлана Чернецька.
російська війна проти України показала серйозну загрозу західному світові. Вона не нова - це балістичні ракети. Але їх масове використання агресоркою змушує переосмислювати протиповітряну оборону. Після Другої світової Лондон готувався відбивати удари російських ракет із ядерною боєголовкою. Тому не надавав уваги іншим системам ППО. А за останні 30 років узагалі вважалося, що Лондон не має серйозних повітряних загроз. Коли влітку до влади у Великій Британії прийшов уряд лейбористів, він почав аудит сектора оборони. І виявив критично слабке місце. У країні немає наземних засобів ППО для захисту критично важливої інфраструктури. А це не лише урядові чи розвідувальні установи, а й військові бази, морські порти та аеропорти. А ще вокзали, електростанції та інші стратегічні об'єкти.
Люк Ейкгерст, депутат парламенту Великої Британії:
Наші повітряні та ракетні системи оборони, відверто кажучи, заслабкі. Ось яка наука для нас - з українського досвіду. російське вторгнення в Україну не лише принесло конвенційну війну на материкову Європу, але у різкий спосіб показало важливість надійної та потужної протиракетної оборони. Близько 12 тисяч ракет запустила росія по Україні з 2022. Майже 80% із них - перехопили різноманітні системи ППО, які захищали військову та цивільну інфраструктуру. Але це означає, що тисячі ракет завдали подекуди нищівної шкоди.
Джеймі Шей, заступник помічника Генерального секретаря НАТО (2010-2018):
Ми бачимо, що в Україні балістичні ракети і дрони знищили 80% електромережі. Унаслідок цього виникатимуть масштабні відключення електроенергії по всій країні вже на роки. А такі пошкодження дуже дорого та дуже складно відремонтувати, тим паче у воєнний час. Крім того, балістичні ракети вбивають людей, на відміну від кібератак. Тобто ця загроза має бути серед пріоритетних в обороні Великої Британії та й НАТО загалом.
Ризик повітряної атаки на Велику Британію нині найбільший за останні 30 років, кажуть у Міноборони країни. А можливості британської ППО натомість досить обмежені - через десятиліття недофінансування. У звіті королівського інституту оборонних досліджень РУСІ зазначено, що Лондон не зможе відбити багато загроз із повітря. Також у відомстві застерігають, що російські підводні човни перебувають у радіусі, який дозволяє вдарити по Британії без попередження.
У протиповітряній обороні країни насамперед покладаються на винищувачі Lightning і Typhoon - для перехоплення авіазагроз. Але з часів холодної війни їхня кількість втричі скоротилася - залишилося всього дев'ять ескадрилій. Наполовину менше, тільки три, есмінці типу 45 із ракетним озброєнням. А наземних систем ППО лише 6, але дві з них - працюють за кордоном на Фолклендських островах та у Польщі.
Люк Ейкгерст, депутат парламенту Великої Британії:
У нас є надпотужне обладнання. Але його забракне, щоби захистити критичну інфраструктуру по всій країні, а також війська, розгорнуті за кордоном. Насамперед тому, що останні кілька десятиліть ми витрачали більше зусиль на експедиційні іноземні місії, а не на внутрішню оборону. І ми надто повільно адаптуємося до сучасної мапи загроз. Нестача активних систем ППО - це стратегічний провал і його потрібно негайно виправляти.
Джеймі Шей, заступник помічника Генерального секретаря НАТО (2010-2018):
Це не лише росія, а й інші противники Заходу, як Іран, хусити в Ємені чи Північна Корея, вони всі розробляють балістичні ракети. І не лише Британія вразлива до цієї підвищеної загрози, це загальна проблема Альянсу. Бо якщо балістичну ракету випустять по Сполученому Королівству, - Лондон, очевидно, не захоче, щоб вона увійшла в британський повітряний простір для збиття, він проситиме, аби союзники по НАТО знищили цю ракету раніше. Тому Британія має не лише потурбуватися про себе, а й зробити внесок, щоби Альянс розширив свої можливості у цій сфері.
Одна із рекомендацій НАТО країнам-учасницям на 2025-й - розвиток систем протиповітряної оборони наземного базування. У Лондоні взагалі замислилися про будівництво Залізного купола, системи ППО, яку використовує Ізраїль. Яким би шляхом не пішов британський уряд - покращення протиповітряної оборони означає збільшення фінансування, бо вимагатиме мільярдних вкладень.