Імунітет вiд закону [ Редагувати ]

Алюмiнiєвий каркас та пластик - от справжня колиска української демократiї. Звiдси починаються сходи до добробуту країни та шлях до розрухи... До того, як у виборчих кабiнках повiсять ширми, ще пiвтора мiсяці. Але в мiлiцiї вже нервують - на цьому тижнi з терезiв правосуддя у парламент ледь не ступили 10 людей. Недоторканнiсть народного обранця виявилася занадто ласою. Кажучи про iмунiтет вiд закону для 230 тисяч парламентарiїв, Юрiй Луценко бiльше поводиться як керiвник МВС, нiж вихованець партiї. Яка, до слова, сама минулого року проголосувала за iмунiтет для депутатiв усiх рiвнiв.
Юрiй Луценко, керiвник МВС України: "Навiть дрiбненький депутат сiльської ради, який вкрав 1000 гривень за рахунок благоустрою парку - його не вiддають. Це приклад для всього селища - закону в Українi нема. Є депутатська солiдарнiсть, яка призводить до безвiдповiдальностi тих, хто скоїв злочин. Сьогоднi депутата мiсцевої ради не можна призвати до вiдповiдальностi без розгляду прокурорського подання тiєю ж мiсцевою радою. Декого це ще за життя пiдносить аж на небо".
Євген Лановенко, директор Центру психологiї та бiзнес-технологiй: "Депутатская неприкосновенность - как механизм психологического воздействия ведет даже к увеличению супружеских измен у депутатов. Этот механизм безнаказанности проявляется во всем. В том числе и на бытовом уровне".
У самiй кастi недоторканних до свого статусу ставляться по-рiзному. У 100 кiлометрах вiд Києва депутати про чорнi "Мерседеси" i охорону навiть не мрiють. На засiдання сесiї добираються на закладних, а захищають їх лише дворовi собаки. Недоторканий обранець Синявської сiльради Нiна Клименко навiть депутатського значка не має, завдяки якому всi ще здалеку бачать, хто йде.
Нiна Клименко, депутат сiльської ради: "Немає. Такого нам не видавали, ми в душi тримаємо цю громадську посаду".
До кращої в окрузi школи її директор йде пiшки. I на цей час дорога стає великою громадською приймальнею. Бiля зупинки заговорили з виборцями про депутатський iмунiтет. Його тут вважають бур'яном у городi.
Сама того не пiдозрюючи, селянка теж вирила сокиру вiйни за недоторканнiсть. Зарити її пробувала депутатська бiльшiсть минулої весни. Тодi 270 парламентарiв проголосували та зробили колег на мiсцях собi подiбними. Але цього року питання знову пiдняли. Що важливiше - Конституцiя України або закон про змiни до закону.
Андрiй Магера, член Центральної виборчої комiсiї: "В першому рiшеннi Конституцiйного суду мова йшла про те, чи можуть мати недоторканнiсть кандидати у депутати, а в другому - чи можуть мати недоторканнiсть депутати мiсцевих рад. Але в обох випадках суд виходив з того, що надiлення недоторканнiстю цих осiб протиречить Конституцiї, зокрема частинi 21, 24 в частинi рiвностi громадян перед законом".
Тим часом вiз i досi там. Конституцiйний суд тлумачення нового закону про недоторканнiсть дати не може. Вiн досi в пiдвiшуваному станi через неукомплектованiсть складу. Та й тлумачення - це не рiшення. Його, як вiдомо, приймають парламентарiї Верховної Ради. Тим часом їх молодшi колеги вже примiряються до мiсцевих депутатських крiсел. Вiд того, що посiсти їх можна за сотнi кiлометрiв вiд того мiсця, де тебе добре знають, бажаючих стало тiльки бiльше.
Любов Горбатюк, депутат мiської ради: "От законодавець вирiшив, що будь- який громадянин України може бути депутатом Броварської ради. А чи доцiльно? Чи потрiбно? Сховатись тут вiн може. А чи буде працювати вiн на мiську громаду?"