Будівництво метро загрожує бібліотеці ім. Вернадського? [ Редагувати ]

Бібліотеку імені Вернадського, що на Московській площі у Києві, можуть закрити. Будівля буквально тріщить по швах і стала небезпечною для читачів. Керівники бібліотеки залучають до вирішення проблеми громадськість та журналістів - мовляв, споруда тріскається саме через метробудівців. Однак останні це спростовують. "Чергова камера" провела власне розслідування і з'ясувала - від будівництва, що ведеться на Московській площі, страждають не лише читачі бібліотек.
Понад 232 мільйони гривень - саме стільки витратили на відкриття трьох станцій метрополітену в напрямку масиву Теремки, - це майже на околиці Києва. У 3 з половиною рази менше - 67 тисяч гривень - необхідно для проведення експертизи. Вона і допоможе остаточно зрозуміти - що, власне, відбувається із комплексом бібліотеки імені Вернадського, розташованої за 50 метрів від будівництва майбутньої станції метро "Деміївська".
Вже наступного року Київський метрополітен обіцяє значно подовжити Куренівсько-Червоноармійську лінію. Три станції метро - "Деміївська", "Голосіївська" та "Васильківська" - мають розвантажити сьогоднішню кінцеву - станцію "Либідська", та поліпшити сполучення житлових масивів Голосіїва із рештою міста. Проте, проблеми із поспішним зведенням станцій метро не закінчуються, а, схоже, лише починаються. Наслідки діяльності будівельників відчувають на собі співробітники Наукової бібліотеки імені Вернадського. Заступник її директора Віктор Василюк запевняє - за 18 років існування закладу таких проблем він ще не бачив. Разом із прогресом у роботі метробудівників прогресують і тріщини у будівлі.
Віктор Василюк, заступник директора Наукової бібліотеки ім. Вернадського: "Когда начали бить здесь возле центрального входа - это метров пятнадцать от центрального входа в библиотеку - тут дрожало все. Я пошел к ним, говорю - ребята, прекратите, потому что я сейчас СБУ вызову. Здание ходит ходором. Ну, этот прораб или начальник участка побежал к руководству, те ему сказали - та не обращай внимания. Короче, забили".
Одна з найбільших в Україні книгозбірень - будівля специфічна. Відповідний мікроклімат, сталий рівень вологи та температурний режим - просто необхідні для зберігання паперового багатства країни. Та про які умови можна говорити, коли будівля бібліотеки тріщить по швах?
Віктор Василюк, заступник директора Наукової бібліотеки ім. Вернадського: "Два месяца мы сделали ремонт здесь. Были трещины, сделали ремонт, это фотолаборатория. Когда начали делать тут выход из метро, сваи бить, вот трещины пошли. Я даже не даю команду убирать, чтобы было видно. Вот смотрите. Эти трещины, которые появились после того, как я останавливал работы и сказал, что прекратите это делать. Тот пошел к своему руководству, а те ему - не обращай внимания ".
Сергій Іванчик, головний інженер Укрметротунельбуду: "Очень много примеров, когда влияния никакого нет, но пытаются поправить свои беды за счет якобы метрополитена. Обходим вдоль трассы. Вот это здание вообще не попало, потому что ни по каким прогнозам оно никак не входит в зону влияния. Ну возможно, возможен вариант. Когда строили выход, рыли котлован. Для того, чтобы его сделать, нужно забить... временное ограждение, то есть сваи забиваются, но сегодня они не забиваются, а есть такие вибропогружатели, устанавливаются на голову сваи и очень быстро раз-раз... Возможно, достигла какая-то волна или там..."
Головний інженер Укрметротунельбуду Сергій Іванчик провини свого підприємства не визнає. Мовляв, технології сучасні, нагляд постійний та суворий, і жодних проблем у навколишніх будівлях бути не може. Утім, працівники іншої бібліотеки - Деміївської, та мешканці будинку, в якому вона розташована, у сучасні технології метробудівців не вірять. У будівлі, що так само розташована за 100 метрів від будівництва, тріщини збільшуються з кожним днем.
Бібліотекар: "Це трапилось на першотравневі свята, і коли ми вийшли на роботу і побачили ці тріщини, то одразу звернулись до ЖЕКу та інших інстанцій, але справа в тому, що висновку комісії, акту ніякого не отримали. Все, що можемо сказати".
Кількома поверхами вище - ситуація ще серйозніша. Мешканці квартир першого під'їзду мають змогу помилуватися одразу двома видовищами - свіжими тріщинами у стелі та, за дивним збігом обставин, будівництвом нової станції метро.
Світлана Цибуля, мешканка будинку на пр. 40-річчя Жовтня, 46/1: "Вот у нас по проспекту 40-летия Октября # 46/1 кв. 3 обвалился потолок. Мы тут отдыхали с мужем рано утром, валится потолок и прибивает супруга. Позвонили в ЖЭК, обстучали потолок и сказали, что будут что-то делать, и на этом все. Еще два раза вызывали ЖЭК, они трещины смотрели по всему дому, приходили сюда 20 человек комиссии, только отписки пишут, что наблюдаем за домом, решения ждите дополнительно. Нам никто не хочет помочь, к кому не обращайся - никто не хочет помочь. Если метро пойдет, то мы будем первыми пассажирами в метро".
Причини ситуації, що склалася на Деміївці, встановить спеціальна комісія. У листопаді вона має винести вердикт. Поки що всі звернення людей до відповідних інстанцій - залишаються без уваги.
Тетяна Марченко, голова будкому на пр. 40-річчя Жовтня , 46/1: "Когда пошли трещины, мы написали письма от жильцов директору строительства метрополитена, прокурору Киева и начальнику МЧС города Киева. Ответ пришел только из дирекции города Киева, где было сказано, что дом разрушается не из-за метрополитена, а причины устанавливаются".
Сергій Іванчик, головний інженер Укрметротунельбуду: "Я живу в 1984 года здании, которое трещит постоянно. Поэтому не нужно мне рассказывать! Я бы хотел попросить вашу передачу обратить внимание на то, что мы очень внимательно смотрим. Проектировщики, строители, заказчики - понятно, это ж безопасность людей. С нашей точки зрения я понимаю. А обыватели, скажем так - они же не понимают..."
А поки ситуація залишається незрозумілою, співробітники бібліотеки імені Вернадського пакують речі. Не виключено, що книгозбірню закриють, щоб убезпечити і працівників закладу, і його відвідувачів. Про всяк випадок.