Чернiгiвщина - батькiвщина останнього гетьмана України [ Редагувати ]

Двiстi рокiв тому помер останнiй гетьман України - Кирило Розумовський. Своєю кар'єрою вiн мав цiлковито завдячувати... спiвочому хистовi старшого брата Олексiя.
За чудовий голос його взяли до придвiрного хору, а згодом у Олексiя закохалася донька Петра Першого - майбутня росiйська iмператриця Єлизавета. Вони навiть таємно обвiнчалися...
Про те, що Чернiгiвщина - батькiвщина Розумовських, мало що нагадує. Iм'ям останнього українського гетьмана названо агрофiрму, кiлька шкiл та вулиць. А ще про Розумовських нагадують два храми, збудованi Наталею Розумихою. Трьохсвятительська церква в Лемешах зберiгає пам'ять про її чоловiка. А собор Рiздва Богородицi в Козельцi - це подяка Боговi за карколомну кар'єру синiв. Вiн будувався як родова усипальниця, але так сталося, що там поховано лише Розумиху. Востаннє храм реставрували у вiсiмдесятому. Та й те - завдяки Московськiй олiмпiадi.
Анатолiй Пенський, директор Козелецької центральної бiблiотеки: "У 80-му році планувалося, що траса Олiймпiйського вогню проходитиме через Козелець i всi пам'ятки по трасi з Києва вiдреставрували. Але потiм усе змінилося i трасу перенесли через Пирятин".
Вiдтодi держава не дала нi копiйки. Попри те, що цьогоріч Собору виповнилося 240 рокiв. Стiльки ж - дерев'яному iконостасовi. Вiдомий iталiйський скульптор Растреллi робив його для одного з храмiв Санкт-Петербурга. Але стараннями фаворита iмператрицi Єлизавети Олексiя Розумовського iконостас опинився у провiнцiйному Козельцi. Зроблений з кедру, вiн зберiгся краще вiд самого храму. Аби пiдчепурити "ювiляра", грошi довелося збирати по навколишнiх селах. Зiбраного вистачило лише на косметичний ремонт. А дзвiниця, що стоїть поряд, i далi розсипається просто на очах.
Отець Вiталiй, помiчник настоятеля собору Рiздва Богородицi: "Дуже багато було меценатiв, якi обiцяли, але не виконали свою обiцянку. У наш час спонсори, нажаль, не їздять, а їздять такi як ми з вами".
У ще гiршому станi - невеличка садиба, де Єлизавета Петрiвна познайомилася зi своєю свекрухою. Мешканцi мiстечка цим дуже пишаються. Що не кажи - iмператриця, та ще й росiйська, покорилася простiй козацькiй шинкарцi. Цю околицю Козельця так i назвали - "Покорщина". Царська свита вiд цього турне була не в захватi. Невеличкий будиночок не мiг вмiстити майже триста придворних, тож багато хто мусив спати прямо в коридорi. В тому числi i майбутнiй iператор Микола Перший. Цього прийому вiн нiколи не забув i згодом, коли сiв на тронн, зруйнував щойно збудований палац Розумовського в Козельцi. Набагато шанобливiше до спадщини Розумовських ставляться у рiдних Лемешах. Трьохсвятительська церква, зведена на могилi козака Розума, - доглянута й вiдреставрована. Селяни кажуть, що Григорiй мав круту вдачу. Напiдпитку полюбляв навчати родину життю батогом або сокирою. Можливо, тому старший син Олексiй i подався до церковноно хору. А ще пас чужих корiв. В Лемешах кожен може розповiсти, як сiльський пастух Олекса Розум зробився росiйським фельдмаршалом Олексiєм Розумовським.
Йосип Федьченко, мешканець села Лемешi: "...Тут жив. У церквi спiвав, поки його не забрали в Петербур".
Не знати про Розумовських тут просто неможливо. Їхнє iм'я носить мiсцева агрофiрма, чий офiс знаходиться у примiщеннi колишньої земської школи. Її збудував 1910-го року один iз нащадкiв Розумовських на мiсцi мазанки, в якiй народилися Олексiй та Кирило. Але, є й такi, для яких бiльший авторитет має колишнiй голова колгоспу.
Володимир Ус, мешканець села Лемешi: "Не интересовался я Разумовскими. Когда-то колхоз был имени Жданова и замечетельный был председатель Монзолевський. 42 года проработал председателем колхоза".
Не цiкавиться Розумовськими i держава. Тому Козелець, а тим бiльше Лемешi, вiдвiдують переважно "дикi" туристи. А ще iнколи приїздять iз-за кордону нащадки Розумовських - подивитись на те, що збереглось.