После успеха в Лувре скульптуры Пинзеля оказались ненужными в Украине [ Редагувати ]

Роботи Пінзеля повернулися в Україну. Всі 27 експонатів, які виставлялися у Луврі - цілі та неушкоджені. Дерев'яні шедеври паризьку публіку вразили - до них шикувалися черги.
А от в Україні скульптурам довелося шукати нове місце. В єдиному музеї Іоана Пінзеля от-от завалиться дах, але в експонатів є і страшніші вороги - вологість і грибок. Наші кореспонденти спробували з'ясувати, чому роботи одного з найзагадковіших українських скульпторів цінують скрізь, окрім Батьківщини.
Львівські реставратори закінчують монтувати Самсона, що роздирає левову пащу. Це один з 27 шедеврів Пінзеля, що повернулися з Лувра.
Юрій Попович, художник-реставратор Львівської національної галереї мистецтв:
- Скульптура приїхала в чудовому стані, в чудовому просто. Ми скульптуру кожну знаємо навпомацки.
Йоган Георг Пінзель - одна з найбільших українських мистецьких загадок. Хто він, звідки потрапив до Галичини, яким було його життя й доля - досі невідомо. Але він став першим українським скульптором, чиї роботи потрапили до Лувра. Відвідувачі стояли у довжелезних чергах, аби їх побачити. Та паризькі канікули закінчилися, розпочалися українські будні. Скульптури вирішили не повертати до костелу кларисок, де вони зберігались раніше. Адже тамтешні умови їх просто знищать.
Леся Банах, завідувачка Музею Іоана Пінзеля:
- Надмірна вологість і недотримання температурного режиму - перше, що впливає на збереженість скульптури, бо дерево пори те, що йому 300 років, воно продовжує дихати.
Скульптури розмістили у двох невеликих залах Львівської галереї мистецтв.
Лариса Возницька-Разинкова, директор Львівської національної галереї мистецтв:
- Це маленькі виставкові зали, хоч ми реставратори і скульптори, продумали як тут поставити ці скульптуру, але вона хоче більше повітря, більшого об'єму, розміру.
Те, що музей Пінзеля потребує термінового ремонту, львівські чиновники знають. Та лише днями депутати міськради нарешті знайшли два мільйони гривень на реконструкцію аварійного даху. Грошей на гідроізоляцію, ремонт фасаду та укріплення карнизів немає.
Лілія Онищенко, начальник департаменту охорони історичного середовища Львова:
- Це буде 8 мільйонів щонайменше. Надіємось також на те, що буде прийняте якесь рішення на державному рівні.
Мистецтвознавці обурені таким ставленням до творінь митця, якого визнав світ. До нашого часу збереглася лише третина його скульптур - решту за радянських часів пустили на дрова. А для збереження того, що лишилося, не робиться майже нічого.
Людмила Горбач, Інна Білецька, Юрій Голубінка, Новини, ТК "Інтер", Львів