У Дніпропетровську бійці вчаться надавати меддопомогу на передовій [ Редагувати ]
У Дніпропетровську військових із зони АТО вчать кваліфіковано надавати першу медичну допомогу. Програма - не державна.
Її розробники - військові медики, які побували на війнах в Іраку та Афганістані.
Як врятувати пораненого під обстрілом, просто на полі бою, без ліків, бинтів та води - бачили наші кореспонденти.
"У нас може бути вода, фізрозчин, якийсь пакет. Я вам більше скажу-краще вода з калюжі, ніж взагалі ніякої води".
Будь-який лікар від такого б зойкнув. Але бійці слухають, відкривши рота. Інструктор показує, як без спеціальних засобів та навичок обробити рану на полі бою. Розбирають і складніші випадки: травма голови, людина непритомна.
"За замовчуванням, порожнину, що утворилася, у нас вже закрита, нам потрібно її зафіксувати, ми відмотуємо частина бинта".
Аудиторія пропахла горілим, порохом і... війною. На лекції хлопці приїхали втомлені і брудні - прямо із зони АТО.
Які рани першочергові, а які можуть зачекати, що робити, коли потрібно надати допомогу, а під рукою лише бинт. Бійців учать не гаяти часу на роздуми. Адже іноді для порятунку людини є не більше п'яти хвилин.
Програма не державна. Розробники - військові медики, котрі побували в Іраку та Афганістані. Ось пояснюють, яким чином одразу після поранення запобігти ампутації пораненої ноги.
"Перехоплюючи, ставите коліно на цю точку, і проводите жгутування - тільки після цього ви буде думати: що там з дихальними шляхами, як він дихає, куди мову запал або не запав? Але кровотеча зупиняєте в першу чергу!".
Патрік Челью, керівник групи інструкторів, не приховує: шокований - українських солдат не навчили елементарному.
"Часто навіть джгути, які є в аптечці, бійці не вміють правильно використовувати. Вони не знають, що з ними робити - і втрачають кінцівки! Або ось транексамова кислота для зупинки кровотечі - вона недорога, є в продажу, а солдати про неї не знають!", - говорить Патрік Челью, керівник групи інструкторів (Великобританія).
Сашко з Костею і воюють пліч-о-пліч, і на тренінги приїхали разом. У бригаді їм дали завдання: зняти лекції на мобільний. Запитань у хлопців - безліч.
"Розпізнати, яка саме травма, наскільки серйозна - може бути, це перелом. - А бійцю це треба? - Звичайно! Медик, якщо є, то він один, і скрізь він не встигне". - говорять Костянтин і Олександр, бійці 55 бригади.
Олексій - військовий лікар. Приїхав - послухати й помацати. Наприклад аптечки, які в НАТО вважають золотим стандартом. Зітхаючи, вивчає спеціальні джгути з кріпленнями.
"Зараз є у виробництві України джгут. Називається "Січ" - дуже подібний до цього", - говорить Олексій, польовий лікар.
П'ять днів тренінгів бійцям зарахують як відрядження. А після цього знову на фронт. Там їм і знадобиться все, чому навчилися.
Альона Завора, Наталя Грищенко, Євген Коденцов, телеканал "Інтер".