У Києві вшанували жертв трагедії Бабиного Яру [ Редагувати ]

Україна вшановує жертв трагедії Бабиного Яру. 76 років тому в Києві було скоєно один із найтяжчих злочинів 20 століття. Лише за перші 2 дні розстрілів там вбили майже 34 тисячі євреїв. Загалом це місце стало могилою щонайменше для 150 тисяч людей. Згодом Бабин Яр нацисти використовували як місце для страт - підпільників, військово-полонених, ромів та інших "небажаних" осіб.
На місце страти колона з десятків тисяч євреїв ішла, не усвідомлюючи небезпеки. Із собою несли все, що мали цінного - прикраси, гроші, документи та ключі від осель, до яких планували повернутися. Ходили чутки, що їх депортують до Палестини. Біля урвища людей розділяли на групи по 100 - і наказували роздягтися, потім - підганяли до краю братської могили.
Наталія Савченко, кореспондент:
"29 вересня 1941 року на цьому місці в урочищі Бабин Яр гітлерівці розпочали масове винищення єврейського населення Києва. У роковини трагедії кияни приносять сюди іграшки. У пам'ять 40 тисяч дітей, які стали жертвами розстрілів".
Мученицьку смерть разом із євреями в Бабиному Яру прийняли сотні ромів, караїмів, підпільників та військовополонених. Врятуватися в цьому конвеєрі смерті вдалося лише двадцяти дев'ятьом. Завдяки їхнім свідченням на Нюрнберзькому процесі - виконавців та тих, хто віддавав накази, згодом покарали. Пам'ять жертв Бабиного Яру напередодні вшанували представники різних релігій.
Помолилися й за тих, хто рятував чуже життя, ризикуючи власним.
"Мою мати, вона була підлітком, її сестру, її мати, її батька і братів вели на розстріл, то моя мати і менша сестра врятувалися, їх врятувала українська родина Волинець. Федір і Агаф'я. І сьогодні ця родина серед 2544 українських родин, які рятували євреїв", - розповідає Олександр Духовний, головний рабин Києва і України громад прогресивного юдаїзму.
Названі "праведниками світу", ці люди назавжди залишили слід у світовій історії.