Спеціальний прикордонний режим на Рівненщині: чи вже оформили жителі дозволи [ Редагувати ]

В Україні почав працювати спеціальний прикордонний режим. Стосується він так званої п'ятикілометрової зони уздовж лінії державного кордону. Віднедавна, аби перебувати там, потрібен спеціальний дозвіл, який видає Державна прикордонна служба. Такий документ необхідний навіть тим, хто проживає неподалік державної межі.
Наша колега Сніжана Сидорук оформила такий дозвіл та проїхалася до білоруського кордону, щоб розпитати місцевих жителів, що думають про новацію та чи багато людей вже оформили дозволи.
Сніжана Сидорук, кореспондентка:
Ми знаходимося за п'ять кілометрів від кордону з білоруссю. Далі починається так звана прикордонна смуга. Віднедавна потрапити до тамтешніх сіл можна лише зі спеціальним дозволом. Його видає Держприкордонслужба. На Рівненщині - це 9 прикордонний загін.
Юрій Шахрайчук, начальник пресслужби 9 прикордонного загону імені Січових Стрільців:
Всі громадяни, які прибувають в прикордонну смугу, проживають в прикордонній смузі, проводять в ній роботи повинні отримати дозволи саме на перебування в тій прикордонній смузі.
Сніжана Сидорук, кореспондентка:
Отримала такий дозвіл і наша знімальна група. Маємо його в електронному вигляді та паперовому.
Тож на законних підставах прямуємо до кордону з білоруссю. Крайня громада - Висоцька. Тут мешкає майже п'ять тисяч людей. Три села - притулилися під самісінькою межею.
Пан Адам мешкає біля кордону усе життя. Тепер чоловік оформлює ще й дозвіл на проживання тут.
Адам, житель прикордонного села:
Староста сказала робить, то ми робимо. Не будуть пускати, якщо цієї бумаги не буде. Кругом же прикордонна смуга.
У цій сільраді приймають заяви на спецдозвіл від своїх жителів вже майже тиждень. Кажуть, як тільки люди зачули про нові документи - одразу взялися за оформлення. Заповнила заяву і Людмила Федорівна.
Ми передамо її прикордонній службі нашій, вони вам зроблять пропуски.
Людмила Федорівна, жителька прикордонного села:
Ми думаємо, що це нам буде безпечніше, це в нас якийсь є захист. Я думаю, що це закон правильний. Це нововведення.
Жителям прикордоння і дорослим, і дітям - видаватимуть безстрокові дозволи. Тим, хто хоче тут погостювати чи працювати - на термін, який вони самі зазначать у заяві. Усі ці моменти людям нині роз'яснюють прикордонники.
Варвара Бурлака, офіцерка прикордонної застави:
Ми інформуємо людей, проводимо з ними особисті бесіди, коли виникає сама проблематика, також інформаційні листи на інформаційних дошках, через місцевих старост, очільників ОТГ.
Ірина - продавчиня місцевого магазину. Живе в сусідньому селі, а в прикордонні лише працює.
Ірина, продавчиня:
Мабуть, нагляд. Як ніяк біля кордону рядом. Писала заяву, щоб надали дозвіл тут перебувати, оскільки я тут працюю, але проживаю не в прикордонній зоні.
До нових правил люди ставляться по-різному. Та більшість зміни підтримують.
Анатолій, житель прикордонного села:
Перепустки, я б сказав, що для місцевих не треба, приписка є приписка. На мою думку, так.
Валентина Мазанович, староста Туменського старостинського округу:
Треба, щоб давно вже таке було. Всі свідомо прийшли - оформили. Я думаю, що то плюс до нашої безпеки. Багато чужих оформилось людей тих, що хочуть, от паска йде - хочуть приїжджати до родичів.
У цій смузі лише на Рівненщині проживає понад тридцять тисяч людей.
Юрій Шахрайчук, начальник пресслужби 9 прикордонного загону імені Січових Стрільців:
Вже видано понад сто пропусків. Прикордонники й відповідно захисники повинні розуміти, хто перебуває в прикордонній смузі, чого вони туди приїхали і яку вони несуть в загальному мету перебування саме в прикордонній смузі. Такі дозволи - це необхідність.
Жителі Рівненщини зможуть отримати дозвіл у десятиденний термін. Безкоштовно. Для цього потрібно звернутися у прикордонний загін - особисто або надіславши запит на електронну адресу. Прикордонники наголошують, відсутність такого документа - це порушенням правил прикордонного режиму.
Юрій Шахрайчук, начальник пресслужби 9 прикордонного загону імені Січових Стрільців:
Це адміністративна відповідальність, яка тягне за собою накладення штрафу від 850 гривень до 1700.
Поки людей не штрафують, але дозволи прикордонники просять оформити якнайшвидше. Ситуацію на кордоні - контролюють. На Рівненщині - без провокацій.
Наразі все стабільно, спокійно, працюємо далі. Готові до будь-якого випадку, до будь-яких дій