НАТО офіційно задекларує нові відносини з росією [ Редагувати ]
Відверто погані відносини між росією і НАТО, які складаються зі взаємних погроз, на папері досі вважаються цілком дружніми. Адже ще у 1997-му Альянс з москвою підписали угоду, за якою вони мають спільну мету: побудувати стабільну, мирну та нероздільну Європу. Здається, у 2024 країни-члени Альянсу нарешті зрозуміли: час звірити годинники та визнати, що мир і стабільність краще будувати без росії. Тому найближчим часом НАТО і кремль документально задекларують нові правила співпраці - значно прохолодніші.
США та Європа планують переглянути відносини НАТО з Росією. Про це повідомляє видання Politico з посиланням на власні джерела. Адже після 2022 стосунки Альянсу та росії суттєво погіршилися, однак юридично це ніяк не зафіксували. І жодних документів чи декларацій не підписували. Та уже 17 і 18 жовтня на саміті у Брюсселі цю помилку виправлятимуть.
Міністри оборони країн НАТО наступного тижня почнуть переосмислювати багаторічну політику Альянсу у відносинах із росією. Це відповідь на загрозу з боку кремля.
Хоча офіційні дискусії на нижчому рівні тривають місяцями, це засідання стане першим серйозним діалогом. Проєкту нової стратегії поки що немає - кажуть наближені до обговорення посадовці. Навпаки, точаться дискусії про те, якою вона має бути. Адже в НАТО досі бояться бути надто суворими із москвою, аби не спровокувати її на агресію проти Альянсу. Тим більше деякі країни НАТО, як-от Угорщина та Словаччина, відверто симпатизують росії. Однак новий генсек НАТО Марк Рютте в одному зі своїх інтерв'ю запевняє: позиція Альянсу буде досить однозначною.
Марк Рютте, генсек НАТО:
- Чи повинні члени Альянсу слухати погрози від володимира путіна? - Ні, не повинні, і вони не слухають. НАТО сильне. Ми можемо протистояти будь-якому супротивнику. У нас є все необхідне для того, щоб гарантувати безпеку та захист Альянсу, ми можемо дати відсіч будь-якій загрозі. І нас ніколи не залякає своїми погрозами жодна країна, яка перебуває за межами НАТО. Тому це не має сенсу.
Та поки у НАТО лише розмірковують, як будувати відносини із росією, і ще й так аби нікого не образити, тим часом країни, яким до москви найближче, обговорюють інше: стратегію свого захисту. Цього тижня представники країн Балтії та Польщі зібралися на конференцію у Вільнюсі. Та домовилися, якщо російські війська перетнуть кордон НАТО, у перші хвилини ракети Альянсу полетять у бік стратегічних об'єктів рф. А поки Україна прикриває кордони Альянсу - це час на купівлю зброї. Польща замовила 800 ракет дальністю до 900 кілометрів, якими битиме по території країни-окупанта для самозахисту.