Ідентифікує тіла загиблих військовослужбовців: історія криміналістки [ Редагувати ]
В Україну у межах репатріаційних заходів повернули тіла 563 загиблих захисників. Їх направлять до визначених державних установ, де правоохоронці та судово-медичні експерти проведуть ідентифікацію. В одній із таких груп працює героїня нашого матеріалу - криміналістка Наталія Тодоровська. Про всі тонкощі роботи та про те, який період війни для жінки був найскладнішим, дивіться далі.
Наталія Тодоровська має вільну хвилину після важкої зміни. Жінка працює криміналістом, зараз вона у складі групи з ідентифікації тіл загиблих військовослужбовців.
Наталія Тодоровська, криміналістка Слідчого управління ГУНП у Вінницькій області:
Ми працюємо над встановленням тіл репатрійованих осіб, тобто військових наших. Яких нам повертають по обміну. Наша задача - встановити й безпосередньо ідентифікувати цю людину для того, щоб якнайшвидше повернути їх їхнім сім'ям, для того, щоб вони достойно змогли поховати своїх рідних.
Частина її робочого часу проходить у морзі. Це ексклюзивні кадри роботи, під час якої вилучають біоматеріал полеглого під Авдіївкою оборонця на позивний "Батон".
Профіль вітчизняних криміналістів широкий. Це і ДТП з трагічними наслідками, і вбивства чи пограбування.
Поліціянтка розповідає: професію вибирала свідомо і виважено. За фахом вона працює вже десятий рік. Але з початком повномасштабного вторгнення формат її роботи суттєво змінився.
Наталія Тодоровська, криміналістка Слідчого управління ГУНП у Вінницькій області:
Цей день змінив і обставини у моїй сім'ї. Мій батько після початку повномасштабного вторгнення пішов у лави Збройних сил. Півтора року прослужив, отримав поранення. І для моєї родини це було важко. Я ніколи не думала, що мені доведеться робити такі речі, як я роблю зараз.
Спочатку ворожий обстріл Будинку офіцерів у Вінниці влітку 22-го та пошук загиблих цивільних. Аби пришвидшити встановлення осіб загиблих – закордонні меценати надали новітні прилади ідентифікації.
Наталія Тодоровська, криміналістка Слідчого управління ГУНП у Вінницькій області:
Прилади для швидкісного встановлення ДНК. Тоді я вперше побачила цей пристрій і зрозуміла, що я хочу на ньому працювати.
Згодом криміналістка поїхала у прифронтові регіони. У складі судово-медичної бригади займалася ідентифікацією тіл загиблих воїнів.
Наталія Тодоровська, криміналістка Слідчого управління ГУНП у Вінницькій області:
Наша задача полягала в тому, що нам потрібно було оглядати ці тіла, вилучати ці біологічні зразки для подальшого дослідження, щоб встановити ДНК-профіль. І надалі порівняти його з родичами. Я була вражена кількістю цих тіл, і пішла переоцінка й усвідомлення того, яка ціна наразі заплачена.
Та обстежувати доводилося не лише тіла загиблих під час боїв, а й переданих окупантами під час обміну військовополонених.
Наталія Тодоровська, криміналіст Слідчого управління ГУНП у Вінницькій області:
У нас були особи, які видно було - вони були в темному одязі, які були з таборів, з номерами. І це були люди, які просто заморені голодом. Тобто причина їхньої смерті - голодування.
Попри всю складність обраної професії, Наталя вірить, що її робота допомагає сотням людей розшукати й гідно поховати тіла своїх рідних.
Наталія Тодоровська, криміналістка Слідчого управління ГУНП у Вінницькій області:
І я дуже хочу, щоб моя робота принесла користь. І якщо, хоча б умовно хоча б одну людину вдасться повернути, а я починала із таким посилом це, то я вважаю, що я на своєму місці. Я роблю те, що маю робити, і я приношу користь.
А ще жінка переконана, що зараз кожен має виконувати свої обов'язки відповідально. За ці роки вона вже навчилася розставляти пріоритети, але не розгубила віри у майбутнє.
Наталія Тодоровська, криміналістка Слідчого управління ГУНП у Вінницькій області:
Я мрію почати знову подорожувати. Мене це дуже надихає. Я приїжджаю завжди із подорожей з новим ресурсом. І, напевне, це одна з таких моїх маленьких мрій.
А поки що робота триває. І наші криміналісти продовжують працювати, щоб рідні загиблих українських воїнів мали змогу з почестями провести їх в останню путь.