Україна досі має проблеми з укриттями: де ситуація найкраща [ Редагувати ]
Укриття, яке не захистить. На Дніпропетровщині перед судом постане посадовець, який закупив для дитячого садочка модульне укриття, яке не мало захисних функцій. За даними Дніпропетровської обласної прокуратури, колишній службовець комунальної установи Обухівської громади через таку закупку завдав збитків бюджету на понад півтора мільйона гривень.
Це не поодинокий випадок. За минулий рік кількість укриттів в Україні збільшилася на більш як 2 тисячі об'єктів. Дані оприлюднив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. Загалом фонд захисних споруд налічує вже понад 62 655 бомбосховищ. Про ситуацію з укриттями в регіонах - у наступному сюжеті.
Лютий 22 року. Дніпряни перечікують російські обстріли в одній з багатоповерхівок. Це відео з особистого архіву Володимира.
Володимир, голова ОСББ:
Дуже багато, це перші 2-3 тижні от в цій кімнаті було десь приблизно 40 чоловік, де по більше може і 50 було.
Чоловік - голова ОСББ. І саме його будинок, а точніше підвал, став прихистком для мешканців і тих, хто проживає поруч.
Володимир, голова ОСББ:
У мене друзі мої приходили з будинку навпроти. Вони приходили, кажуть, в тебе з цегли будинок, в тебе сухий високий підвал, і якщо навіть влучить, то воно максимум там притрусить. Воно так і є. Міцний дуже будинок.
Тут достатньо просторо й чисто. І що важливо - є основний і два аварійні виходи.
Ось ключі, якщо вихід, не дай Бог там завалить, людина бере ключ, відкриває і виходить на іншу сторону. Якщо і ту сторону завалить, є ключ від третьої решітки і там в нас вихід у сусідній під'їзд.
Володимир, голова ОСББ:
В останнє це був десь місяць тому приблизно. Коли "Орєшнік" прилетів до нас в місто, було дуже гучно, так аж трухануло.
Близько 6 родин досі під час масованих ракетних атак спускаються сюди. Бо саме підвали багатоповерхівок стали основним укриттям за час війни.
Коли масштабна повітряна тривога, то так. Ми з дітьми спускаємось у підвал у нас в домі.
А ще для безпеки у місті облаштували найпростіші сховища. Їх на сьогодні близько чотирьохсот. На початку війни було пів сотні.
А це модульне укриття, їх у Дніпрі встановили майже 90. Здебільшого у громадських місцях - на площах, у парках та зупинках громадського транспорту. І вони не раз ставали у пригоді.
Ярослав, житель Дніпра:
- Особисто цим і користувалися. - Коли, пам'ятаєте? - Та коли, ось останній раз прилітало десь місяць назад. Ми тут з сестрою були.
Світлана, жителька Дніпра:
Коли сирена і щось летить, а я із собакою гуляю, так, я заходжу сюди, а так взагалі вдома сидимо, а в підвал зараз практично не спускаємось, лише якщо сильно летить, то спускаємось.
А це Черкаси. Де сховатися, у разі можливих ракетних атак, можна побачити за такими ось надписами - "Укриття". Від початку великої війни у місті їх майже 300. Переважно стаціонарні у закладах освіти, підприємствах та адміністративних приміщеннях. Але є, як і у Дніпрі, мобільні - їх по місту всього 18.
Ці два модульні прихистки міська влада Черкас встановила на набережній. Зробили для відпочивальників та мешканців навколишніх будинків. Віталіна щодня прогулюється тут із собакою, появу такого сховку підтримує.
Віталіна, жителька Черкас:
На набережній дуже багато людей влітку, як було колись, ми гуляли і почалась тривога, і були стріляли, збивали, то якби якась матуся з дитиною гуляла, то вона б, напевне, побігла б туди.
Від прямого влучання конструкції хоч і не врятують, але від уламків та вибухової хвилі точно захистять, запевняють у комунальному підприємстві "Дирекція парків". Кожне укриття розраховане на двадцять людей, є можливість зарядити телефон та автономне освітлення. Щоправда, ці опції постійно псують вандали, адже доступ до сховищ завжди вільний.
Просто видрали і все. Тут вентиляційні решітки були - повиривали, там теж. Я прийшов сьогодні зранку - все потрощене, поломане... Наче як спеціально, ну, я не знаю, для чого це.
Лагодити електрику та відтирати графіті комунальникам доводиться постійно. Але якщо сховок урятує хоч одне людське життя, робота буде не даремною.
Геннадій Шевченко, директор черкаського КП "Дирекція Парків":
Я вважаю, що воно потрібне, і правильне рішення, але хотілося б, щоб трохи наші, скоріш за все молодь, була більш свідома і розуміла, що це зроблено за кошти громади для людей. Може, воно комусь врятує життя. Непогано б було, якби по місту були такі укриття. Невідомо, скільки продовжиться війна, судячи з нашого неадекватного сусіда.
Ані Черкаси, де проживає близько 300 тисяч, ані місто-мільйонник Дніпро - не забезпечені на 100 відсотків укриттями, констатують чиновники. Та у цих містах планують збільшити кількість і стаціонарних, і мобільних сховищ. Точних цифр не називають. Кажуть, все залежить від фінансування.