росія виходить із Сирії: що задумав путін [ Редагувати ]
рф, найімовірніше, виходить із Сирії. Супутники зафіксували два російські кораблі, що прибули до порту "Тартус". Його країна-агресорка фактично втратила після повалення режиму Асада.
Більше про те, як москва зменшує свою присутність і вже перестає впливати у Сирії та регіоні загалом - розкаже Владислав Політ.
Це супутникові знімки сирійського порту "Тартус". Сюди прибули два російські кораблі. "Спарта" та "Спарта-два". І аж ніяк не задля нарощування військової присутності рф у країні. Навпаки - судна пришвартувалися, щоби згодом, найімовірніше, забрати залишки техніки країни-агресорки після падіння режиму Башара Асада в Сирії.
Видання "BBC":
Упродовж останніх тижнів велика кількість військової техніки рф, яку видно на супутникових знімках, була переміщена в порт. Зафіксовані кадри російських колон, які рухалися на північ Сирії в бік бази. Це вказує на те, що техніку перекидають з усієї Сирії.
Водночас сирійські ЗМІ повідомили, що угода про 49-річну оренду порту "Тартус" москвою - розірвана. Попри намагання кремля зберегти контроль над об'єктом, цю інформацію місцевим виданням підтвердив директор Тартуської митниці Ріяд Джуді. І одразу ж наголосив: усі доходи від порту вже перейшли до сирійської держави.
Фредерік Ван Локерен, морський аналітик виданню "ВВС":
Після скасування 49-річної угоди про оренду для росії стало абсолютно ясно, що вона більше не може сподіватися на збереження військової присутності в "Тартусі", тому, схоже, немає сенсу залишатися там і відкладати евакуацію.
Для росіян втрата "Тартусу" є стратегічною поразкою, зазначають аналітики. А російські військові, які планували перебувати в Сирії щонайменше до 2066 року, як і москва, підлаштовуються під нову політичну ситуацію. Порт був єдиною російською військово-морською базою в Середземному морі. І планувалося, що його використовуватимуть як логістичний центр для торгівлі, транспортування ресурсів і військових операцій. Зокрема, в Лівії, Малі та Центральноафриканській Республіці. Однак, схоже, не склалося. До того росіян ще очікують чималі труднощі з евакуації техніки.
Антон Мардасов, співробітник Сирійської програми Інституту Близького Сходу виданню "ВВС":
За ці роки до Сирії завезли набагато більше, ніж ці два судна можуть прийняти.
Восьмого грудня в Сирії лідер опозиції заявив про падіння режиму Асада, коли повстанці увійшли до столиці - Дамаска. Для росії повалення асадівського устрою спричинило до втрати не лише "Тартуса", а ще одного порту - "Хмеймім". І тепер, найімовірніше, нова влада Сирії надає рф гарантії безпеки винятково на вивід контингенту. Втім, аж ніяк не на подальшу присутність у регіоні.