Унікальна зброя та старовинний одяг: у заповідник "Хортиця" передали цікаві артефакти [ Редагувати ]
Старовинні артефакти, що намагалися незаконно переправити за кордон, передали до Національного заповідника "Хортиця" у Запоріжжі. 135 предметів від часів неоліту до доби козаччини - свого часу виявили та вилучили прокурори і митники. А після відповідного рішення - віддали науковцям. Які таємниці минулого приховують експонати та якої шкоди історії завдали чорні археологи - дивіться далі.
Довжина цієї стріли 68 міліметрів. Довжина черешка - приблизно 23 міліметри.
Заміряти, ретельно оглянути та зазнімкувати кожен предмет. Це лише частина того, що мають зробити працівники Національного заповідника "Хортиця", які досліджують нові експонати. Нині оглядають артефакти, котрі отримали від Офісу Генпрокурора та Київської митниці. Свого часу їх намагалися незаконно вивезти за кордон.
Ольга Неділя, прессекретарка Київської митниці:
Київська митниця передала 78 предметів, які є культурними цінностями. їх громадяни намагались незаконно переслати в міжнародних поштових відправленнях. Це громадяни з Київщини, Черкащини, Чернігівщини, а відправляли їх до країн Європи та до США.
Загалом до фондів заповідника передали 135 старовинних експонатів. У колекції - предмети різних історичних періодів. Цей фрагмент кременевого серпа виготовлений за часів неоліту тисячі років тому.
Тетяна Шелеметьєва, старша наукова співробітниця відділу науково-фондової роботи Національного заповідника "Хортиця":
Він зроблений з цільної кременевої пластини, і якщо подивитися, то дуже видно хорошу робочу кромку, щоб цю кромку зробити, необхідно було дуже правильно і виважено робити удари і робити ці відщепи, щоб нічого не скололось, нічого не зламалось і щоб зберігалась така ціла форма. От таких пластин могло бути в серпі 3, 4, 5, тобто вони були як набірні.
Не менш цікаві й інші експонати. Тут десятки різних за формою, розміром та призначенням наконечників для стріл і списів. Є бронзові сокири, що датуються другим тисячоліттям до нашої ери. І частина залізного меча - часів козаччини.
Тетяна Шелеметьєва, старша наукова співробітниця відділу науково-фондової роботи Національного заповідника "Хортиця":
Фрагмент леза меча або палаша датування його приблизно 16-17 століття. Він скоріш за все має західноєвропейське походження. На превеликий жаль, ми не знаємо, при яких обставинах його загубили. Тобто частіше всього такі мечі або губили під час бою, або могли вкласти в поховання.
Представлені у колекції і вироби зі срібла.
Це предмети раннього середньовіччя, а саме черняхівської культури: це пряжечки такі невеличкі і одна невеличка срібна намистинка.
Надалі артефакти реставруватимуть. Кожен з них має свою історію, але не всі здатні розповісти її світові, зазначають науковці. Адже часто невідомо, де і за яких обставин знайдена та чи інша річ. Буває й так, що вони пошкоджені чорними археологами.
Поліна Петрашина, в.о. завідувачки відділу реставрації Національного заповідника "Хортиця":
Використовуючи важкі інструменти, тобто напильники, наждачки, вони вже пошкодили поверхню, вона поцарапана, частина знищена, потім використання різних кислот, це також заборонено. Тобто в чому проблема чорної археології, по-перше, чорні археологи позбавляють предмет контексту, як ми вже про це говорили, вони знищують його історію, по-друге, наносять шкоду самому предмету.
У Київській митниці кажуть, останнім часом почастішали спроби незаконно переправити культурні цінності з України за кордон. За рік фахівці фіксують близько 2-х сотень таких випадків.