Пятнадцать лет назад ученые представили публике клонированную овцу Долли [ Редагувати ]
23 лютого, 15 років тому, світу стало відомо про факт існування першої клонованої істоти. У Великій Британії публіці представили вівцю Доллі. В Шотландії, де клонували Доллі, вона стала улюбленицею публіки. Про те, як генна інженерія здатна змінити життя - у матеріалі Ганни Гороженко.
Ця вівця викликала справжній фурор у науковому світі. Вона народилася природним шляхом, однак стала точнісінькою копією вівці, яка померла задовго до народження Доллі. Клонована тварина прожила шість років і народила шістьох власних ягнят.
Саме звідси з шотландського інституту Росліна світом поширилась звістка про перше успішне клонування живої істоти. Після цього це багатьох змусило задуматись, - а чи не справдяться сюжети бойовиків та фентезі на кшталт "Атаки клонів".
Кіт Кемпбел, батько Доллі. Разом з колегою Яном Вілмутом йому вдалося здійснити успішний експеримент. Втім, на творців клонованої тварини посипалася критика мільйонів людей і церковних лідерів з усього світу. "Створювати живі істоти штучним шляхом - людина не може", заявив Папа Римський.
- Я людина невіруюча, а ось моя дружина - католичка. Та вона, як і я, проти клонування людини, однак ми виступаємо за клонування людських ембріонів у медичних цілях. Це може допомогти сотням тисяч хворих людей. А взагалі клонування вже допомагає сільському господарству. Адже завдяки цій технології світ може отримати свійських тварин з чудовим імунітетом, які не хворітимуть і не вмиратимуть.
Ще один учасник проекту з клонування вівці Доллі - Вільям Річчі, впевнений: клонування тварин приносить лише користь. На його думку, у такий спосіб можна поновити популяцію рідкісних видів, що зараз на межі вимирання. Вільям Річчі в рідній Шотландії прагне започаткувати проект з клонування дикого шотландського гірського кота. Їх залишилося в регіоні не більш як десяток.
- Гірський шотландський кіт - дуже рідкісна порода. На сьогоднішній день є лише кілька свідчень очевидців, котрі стверджують, що бачили цих котів. Через те, що в цієї породи є найближчий родич - звичайна домашня кішка, то клонування тут можливе. Шотландці витрачають купу часу і коштів, аби врятувати тварин в інших країнах - а треба подумати і про свої рідкісні види.
Мрія Віяльяма Річчі - коли-небудь клонувати мамонта. І хоч це сьогодні видається неможливим - уже за кілька десятків років завдяки клонуванню люди можуть опинитись у надзвичайно різноманітному і незвичному світі, впевнений науковець.