Окупанти порушили роботу АЕС: який стан енергосистеми після масованих ударів [ Редагувати ]
Унаслідок цієї атаки чимало населених пунктів залишилися без світла та води. Енергетикам знову довелося застосовувати стабілізаційні відключення. Як стало відомо сьогодні, під час обстрілу ворог, зокрема, порушив роботу українських АЕС. Про це йдеться в офіційній ноті постійного Представництва України при міжнародних організаціях у Відні на адресу МАГАТЕ. У документі зазначено, що було знеструмлено та відключено від мережі кілька блоків Рівненської АЕС. Довелося також знизити потужність Південноукраїнської Атомної електростанції, а один з її блоків взагалі відключили через коливання в енергосистемі. Україна звернулася до МАГАТЕ з проханням поширити цю інформацію серед усіх членів організації. Нагадаю, через потужну російську атаку постраждало п'ятнадцять областей України. Яка зараз ситуація в енергосистемі та що очікувати - дізнавався Михайло Манилюк.
російські ракети та дрони вкотре атакували українську енергосистему!
Внаслідок масованого обстрілу чимало населених пунктів залишилися без води й світла. Серед них місто Житомир.
Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова:
Двадцять шостого декілька ракет, "Шахеди" прилетіли по Житомиру. Все місто було знеструмлено і ситуація дуже складна залишається і на сьогодні.
З цієї насосної станції в оселі житомирян щодоби подається п'ятдесят кубічних метрів води.
Роман Ілик, директор КП Житомирводоканал:
Водозабір проходить у водосховище, що знаходиться на річці Тетерів. Потім на водопровідних очисних спорудах вода очищається і цією насосною станцією подається на місто Житомир.
Зникло світло. Водопостачання припинилося. Вже після завершення повітряної тривоги комунальники запустили мегаватний генератор.
Роман Ілик, директор КП Житомирводоканал:
Під час відключення електричної енергії ми планували після тривоги подати дві години воду для того, щоб люди набрали, і потім три години ввечері подавати, три години зранку, на генераторах, але так склалося, що енергетикам вдалося відновити електропостачання насосної, і після п'ятнадцятої години ми відновили водопостачання.
Завдяки потужному генератору у Житомирі безперебійно працювала каналізація, розповідають посадовці.
Роман Ілик, директор КП Житомирводоканал:
Основні об'єкти КП Житомирводоканал обладнанні генераторами. І навіть після того, як був відбій тривоги, ми почали на генераторах відновлювати постачання міста Житомир. Взагалі рекомендовано великі генератори понад десять годин не включати. Можна попрацювати, потім зробити технологічну перерву і потім включати знову дальше працювати.
Загалом, з наслідками російської атаки Житомиру вдалося впоратися.
Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова:
Вже після обіду в деяких районах міста з'явилася електроенергія, приблизно сорок відсотків міста було з електроенергією, і останні райони десь близько там десятої години вечора.
Щоправда, у місті досі не працює електротранспорт. А світло житомиряни отримують за графіком.
Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова:
Вже декілька днів не працює електротранспорт в місті, і я думаю, така ситуація ще буде декілька днів. В середньому по чотири години немає світла. От такі графіки по різних районах, шість черг відключень у нас зберігаються на сьогоднішній момент.
Від удару постраждав енергооб'єкт у Рівному! У кількох житлових будинках, розташованих поруч, повилітали вікна. Ганна в той момент була на городі.
Ганна, жителька Рівного:
Другий раз, то вже порвало в мене раму добре, а це вирвало повністю із завісів. Дякувати Богу, що не в будинок, що люди цілі, живі, здорові всі позоставалися, що без жодних жертв.
Значна частина споживачів залишилася без світла.
Алла Ліхачова, речниця ПрАТ "Рівнеобленерго":
Для розуміння масштабу удару хочу сказати, що кількість знеструмлених споживачів Рівненської області становила 320 тисяч. Це при тому, що у нас на Рівненщині є 455 тисяч споживачів.
Вода теж пропала в кранах. Втім, знову у пригоді стали генератори.
Андрій Грухаль, виконувач обов'язків директора "Рівнеоблводоканалу":
Залучали генератори ДСНС. Вода подавалася з нижчим тиском, ніж це при стабільній роботі підприємства, але ж все дало змогу не спорожнити мережі та запобігти появленню гідравлічних ударів.
І Житомир, і Рівне нині продовжують ремонтувати пошкоджену росіянами енергетичну інфраструктуру. Електрики працюють і вдень, і вночі, аби якнайшвидше забезпечити населення світлом.
Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова:
Те, що вони роблять, іноді потрібно рік, щоб зробити цю роботу, а вони роблять цю роботу за декілька днів. Люди працюють цілодобово. Вони розуміють, що життя міста і дітей в цьому місті, і в тому числі фронту, залежить від стійкості українських міст.
Микола Колісник, заступник міністра енергетики України:
Ми вдячні силам ППО за ефективність, влучність, за те, що зберігають об'єкти енергетичної інфраструктури. На сьогодні енергетиками 24 на 7 здійснюються заходи щодо стабілізації енергетичної системи. Для цього застосовуються графіки обмеження потужності. Деколи це аварійні відключення, але це є тимчасовими заходами для того, щоб стабілізувати роботу енергетичної системи. Ми просимо до цього ставитися з розумінням. Ситуація залишається складною, давати якісь прогнози нераціонально, оскільки ворог може продовжувати обстріли енергетики.
Стабілізувати енергетичну систему Україні допомагають партнери. Зокрема, надають необхідне обладнання для заміни пошкоджених деталей і обладнання, яке допоможе пережити підтримати енергетику під час майбутнього опального сезону.
Катаріна Матернова, посол ЄС в Україні:
Ми допомагаємо Україні відновити енергетику, надаємо нові джерела енергії, генератори, турбіни та багато іншого. Ми готуємося, працюємо з нашими українськими колегами над підготовкою до цієї зими. Ми робимо це вже протягом кількох місяців. Загалом ми надали понад пів мільярда євро, тобто близько 600 мільйонів євро на підтримку ремонту пошкодженої енергетичної інфраструктури, як у виробництві, так і в передачі, а також на підвищення енергоефективності.
Підвищити енергоефективність допомогли б газопоршневі електростанції. Найважливіший плюс - старт з нуля та нарощування потужності протягом лише семи хвилин. Завдяки партнерам, переваги такого обладнання зможуть оцінити й в Житомирі.
Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова:
Знищити її набагато складніше, і щобільше - це ще й вигідно, бо тепло, яке виробляється на цих газопоршневих станціях, собівартість цього тепла набагато нижча, ніж на наших котельнях, які працюють теж на газу, і це вигідно для того ж стримування тарифів.
Зрозуміло, що росіяни й надалі намагатимуться максимально завдати шкоди енергооб'єктам, аби занурити країну у суцільну темряву. Тож варто шукати шляхи, аби зламати плани ворога.