Жителі Довгенького виживають без електрики понад 2,5 роки [ Редагувати ]
Понад два з половиною роки без світла. Жителі села Довгеньке на Харківщині виживають без електрики від початку великої війни. Лампочка світиться лише від генератора. А це досить дорого й незручно, щоб і холодильник заживити, і будівельну техніку увімкнути. Бо треба відбудовувати хати.
Щоб за відновлення взялися енергетики, спершу майже рік довелося розміновувати кожну електроопору. Далі з нуля тягнути дроти. Докладніше Світлана Шекера розповість.
У вщент розбитому селі Довгеньке під Ізюмом серед порослих руїн незвично біліє цегляний підмурок будівництва. На місці колишнього сараю Михайло Стешенко споруджує новий. Зводить один в один, на тому самому фундаменті.
Михайло Стешенко, житель с. Довгеньке:
Будемо будувати спочатку сарай, потім хату. Кролів буду розводить. Будемо збільшувати поголів'я.
Гроші на будматеріали дали американські благодійники. Робочими руками допомагає сусід. Чоловік каже: йому було б набагато вигідніше і зручніше заживлювати бетономішалку та інструмент від електрики, а не від генератора, як зараз. Бо світла в селі немає від початку великої війни.
Бензин дорогий, і світло все одно в 4-5 раз буде дешевше.
Будинок пані Наталії досі розмальований написами, що лишили по собі росіяни, які стояли в селі.
Наталія Демченко, жителька с. Довгеньке:
Перше відео, яке ми побачили про наш будинок, це був тік-ток росіян, коли вони прийшли, принесли зі школи красний прапор. Ну трудового красного знамена з музею. Оце вони зняли, іще й сказали, ви розумієте: "Спасибо людям, которые нас ждали". Я як побачила цей фрагмент, у мене тиск зразу підскочив, мені до такого степеня погано стало.
У вересні 2022-го жінка повернулася додому. Відтоді так і живе без світла. Утім проводить уроки математики для дітей з сусіднього села. Ноутбук, заряджений від генератора, і дошка, яку вдалося витягти з розбитої росіянами школи - це все її обладнання.
Щоб повернути людям світло, на початку року, щойно зійшов сніг, до високовольтних ліній вийшли сапери.
Віталій Борщ, в.о. старшого майстра Ізюмського РЕМ "Харківобленерго":
Довгеньке дуже-дуже таке, що шаг вліво, шаг вправо, тут розмінування там, де проходило, знаходили потім ще там при розширенні робочих місць міни, майже там пів метра від того, де ми там технікою проїжджали по краю.
Довгеньке розташоване далеко від центру живлення. Тож довелося тягнути 20 км високовольтної лінії практично з нуля - і це тільки до села.
Віталій Борщ, в.о. старшого майстра Ізюмського РЕМ "Харківобленерго":
Шість перших дворів отримали електрику в Довгенькому, і зараз продовжуємо вже розвивати мережу по селу, все з нуля будуємо повністю. Дротів взагалі не залишилось з електричних опор, відсотків може 10 десь залишилось придатних до подальшої експлуатації, а так відсотків 90 - це треба все під заміну, от ми вже понад 100 опор тільки по селі тут встановили низьковольтних.
Матеріали від партнерів і робочі руки з сусідніх районів. Усе Довгеньке обіцяють заживити протягом місяця. Люди кажуть: буде електрика, односельці почнуть відбудовуватися й повертатися додому.