Сибіга зустрівся з Сіярто в Будапешті: деталі візиту [ Редагувати ]
Війна, кордон, євроінтеграція та права угорців в Україні. Про це говорили міністри закордонних справ України та Угорщини. Андрій Сибіга відвідав Будапешт. Там поспілкувався з колегою Петером Сіярто. Наша сусідка - Угорщина, попри членство в ЄС, має власну, особливу позицію щодо війни в Україні. Чи вдалося урядовцям порозумітися? Далі в нашому матеріалі.
Розвиток добросусідських відносин, просування до вступу України в ЄС і НАТО. А ще формула миру як шлях до справедливого завершення російської агресії. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів низку зустрічей в Угорщині. Зокрема з колегою Петером Сіярто. Віч-на-віч говорили близько години. Це вдвічі довше від запланованого. Відверта розмова між дипломатами важлива, адже Угорщина, як відомо, має досить специфічну позицію щодо війни в Україні.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Я поінформував свого угорського колегу про ситуацію на фронті та на тимчасово окупованих територіях. Вдячний за підтримку нашого суверенітету і за те, що погодилися з 14 пакетами санкцій, та за гуманітарну допомогу. Ми дуже цінуємо підтримку, яку наша країна отримує від Угорщини в такий складний час.
Петер Сіярто підтвердив, що Угорщина і далі надаватиме гуманітарну допомогу українцям. А їх на території Угорщини нараховують до півтора мільйона. За словами угорського очільника МЗС, офіційний Будапешт готовий брати участь у відбудові України. Щодо війни, дипломат переконує, його держава серед "глобальної більшості" тих, хто закликає до якнайшвидшого встановлення миру в Україні.
Петер Сіярто, міністр закордонних справ Угорщини:
Угорщина підтримує кожну міжнародну ініціативу, яка дасть можливість досягти якнайшвидшого миру. І ми підтримуємо кожну ініціативу, яка дає надію на якнайшвидше завершення цієї війни дипломатичними переговорами.
Під час перемовин сторони домовилися про чергове засідання Спільної міжурядової комісії. Вона сприятиме розбудові прикордонної інфраструктури та зміцненню торгівлі між країнами. За словами Сіярто, цьогоріч мають відкрити новий прикордонний пункт пропуску. Також у планах Угорщини збільшити пропускну спроможність КПП Берегшурань і розпочати будівництво нового мосту через Тису. Окрім того, порушили питання національних меншин.
Петер Сіярто, міністр закордонних справ Угорщини:
Відносини між Угорщиною та Україною мають базуватися на взаємній добрій волі та взаємній повазі. Тому з повагою, але ми очікуємо від України відновлення прав громади угорської національності щодо доступу до рідної мови у сферах освіти, культури, державного управління. Щодо цього ми подали уряду України пакет пропозицій з одинадцятьма пунктами. Для його обговорення ми створили робочі групи й домовилися з міністром прискорити роботу цих груп.
Суперечливе питання нацменшин - важіль, на який Угорщина тисне, гальмуючи вступ України в ЄС і НАТО. Натомість Андрій Сибіга запевняє: Київ прагне зняти непорозуміння.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Україна підтверджує взяті на себе як міжнародні, так і двосторонні зобов'язання із забезпечення прав осіб, які належать до угорської меншини. Ми з паном міністром констатували позитивну динаміку у розв'язанні цього питання. А також домовилися про взаємодію з метою досягнення порозуміння для розв'язання всіх чутливих питань.
Українсько-угорські відносини є непростими. Будапешт не припинив контактів з москвою після початку повномасштабного вторгнення. Прем'єр Віктор Орбан і його уряд наполягають на мирних перемовах, вимагають припинити вогонь і виступають проти військової допомоги Києву.