Сирія без Асада: які рішення вже ухвалено новим лідером [ Редагувати ]
Без хімічної зброї та спецпризначенців старого режиму - ось перші кілька рішень нового сирійського лідера Абу Мухаммада аль-Джулані. Усіх, хто служив у силах безпеки за каденції Башара Асада, звільнять. Щодо хімічної зброї, якої після втечі диктатора залишилося чимало, нова влада запевняє: координує свої дії з міжнародними організаціями. Та обіцяє за жодних обставин її не застосовувати.
Ізраїль тим часом, так би мовити, про всяк випадок власноруч виносить склади зі зброєю масового знищення. Про останні події у буремній Сирії - розкаже Анна Басова.
На контрольно-пропускному пункті "Хатай" на півдні Туреччини люди шикуються у довгі черги вже кілька днів поспіль. Більшість - вихідці з Сирії, які тікали від тиранії Башара Асада. Тільки-но почули, що режим повалено, зазбиралися додому. Як облаштовуватимуться, ще не знають. Кажуть, найголовніше - минув страх.
Дуа, мігрант із Сирії:
Я не можу думати зараз ні про що. Мені просто потрібна душевна рівновага. Я безмежно щасливий, що Сирію звільнено. Бо я не був там із дитинства, і вже погано пам'ятаю свою країну. Дуже радий, що мені її повернули, що я зможу нарешті спокійно жити.
Повертатися додому закликають і нові лідери. Глава повстанців Ахмад аш-Шараа - більше відомий як боєць Абу Мухаммед аль-Джулані - каже: відбудовуватимуть Сирію найкраще ті громадяни, у кого тут дім був і знову буде.
Абу Мухаммед аль-Джулані, лідер руху "Хаят Тахрір аш-Шам":
Немає нічого величнішого, ніж возз'єднувати сирійський народ. Режим розділив і роз'єднав людей, наші співвітчизники тонули в морях, жили просто неба на чужині, кочували по наметових таборах. Нині у нас з'явилися нові можливості, а тому всі, хто емігрував, мають повернутися.
Одне з перших уже ухвалених рішень аль-Джулані - розпустити сили безпеки попереднього режиму й закрити сумнозвісні в'язниці. Передусім Седнаю, де династія Асадів десятиліттями тримала й катувала противників їхнього режиму. Нині, коли стіни найстрашнішої в Сирії тюрми впали, люди масово йдуть до Дамаска дізнатися, чи живі їхні рідні, чи бодай забрати тіла й поховати.
Набіль Харірі, брат ув'язненого:
Тут мав бути мій брат. Я шукав його всюди, запитував людей. Хтось радив пошукати серед пацієнтів лікарень, хтось каже, що він досі тут, десь у підвалах. Я не знаю, де він.
Серед інших обіцянок аль-Джулані - сформувати якнайшвидше уряд технократів, який працюватиме до березня 2025. Як взаємодіяти з новою сирійською владою, говоритиме з лідерами Йорданії та Туреччини, Держсекретар США Ентоні Блінкен.
Своєю чергою Іран, який був на боці диктатора, заявив: падіння режиму Асада Тегеран не послабить.
Не словом, а ділом свою позицію декларує Ізраїль. Іще до остаточного падіння танкові війська ЦАХАЛу перетнули буферну зону та увійшли до Сирії з боку Голанських висот. Усе з міркувань безпеки: мовляв, частина нової сирійської влади сповідує радикальний іслам. А це потенційна загроза для Ізраїлю, на який ополчилася ледь не вся світова мусульманська спільнота за антитерористичні операції в Газі та на півдні Лівану.
Останні кілька днів Ізраїль завдає по Сирії ударів з повітря - нищать склади зброї, що залишилися після Асада, і арсенали хімічної зброї. Яку, до слова, сам колишній диктатор застосовував проти свого ж народу. Як складуться в Ізраїлю відносини з новою сирійською владою, наразі невідомо. Рішучих заяв у його бік від повстанців поки не лунало. Ще цікавіше з росією. Її Хаят Тахрір аш-Шам оголосив своїм головним ворогом у 2017 разом з Іраном.