Донати скоротилися вдвічі: чому українцям ще зарано розслаблятися [ Редагувати ]
У ДБР зазначили загалом відкрили вже десятки кримінальних проваджень щодо, ймовірно, незаконного збагачення представників ТЦК та МСЕК.
Такі історії неабияк підривають довіру суспільства до мобілізації, у людей зникає бажання віддавати гроші й на потреби армії. Волонтери кажуть: донати останнім часом скоротилися майже вдвічі! І все це попри загострення на фронті. Матеріал Євгена Лесного про те, як важко зараз зібрати на дрон чи автівку. Та про те, чому все ж варто знайти спосіб підтримати наших захисників.
Реквізити на ремонт автівки для підрозділу ударних БпЛА:
MONOBANK 4441 1111 2930 4790
https://send.monobank.ua/jar/2stn95ttX4
Збори на дрони та РЕБи, на автівки та їхній ремонт. Соціальні мережі стали потужним інструментом волонтерського руху.
Олексій Вайсман, військовослужбовець ЗСУ:
Друзі, без вашої допомоги цю автівку на ноги не поставити, тому прошу, долучайтеся до збору, тому що роботи в ній багато.
Коли з'являються будь-які потреби, військовики передовсім звертаються по допомогу до волонтерів.
Коли отримують необхідне, часто готують відеозвіт.
- Дякуємо Оксані та її колективу за допомогу від 25 окремої штурмової бригади.
- Хочу подякувати всім волонтерам і всім не байдужим людям, які плетуть маскувальні сітки. Ось ваша сітка в роботі.
- Невеличке відео в подяку всім, хто займається сітками. Дивіться, як гарна працює маскувальна сітка.
Перераховуємо гроші на підтримку наших захисників і ми з вами. Але останнім часом із цим сутужно.
Оксана Струтинська, волонтерка групи "Crazy Spiders":
Складніше стало працювати в напрямку волонтерства від початку повномасштабного вторгнення. З кожним майже півріччям йде на спад, це відчутно. І наразі донатять в основному ті, хто плетуть, і їх друзі, родичі, сусіди. Це таке маленьке тісне коло.
Водночас потреб у військовослужбовців не меншає. Антон Лобанов з 2014-го волонтерив, зараз боронить країну.
Антон Лобанов, військовослужбовець, волонтер:
Ми можемо багато чого там розповідати, що держава дає, що не дає, але треба розуміти, що в нас активна стадія війни, і ти кожен день втрачаєш, не знаю, "Мавіки", машини, або в тебе є пробиття колеса, або в тебе застукав двигун, тобто тобі є що робити.
З огляду на те, що армії завжди щось потрібно, Антон навіть у війську продовжує збирає гроші на потреби ЗСУ.
Антон Лобанов, військовослужбовець, волонтер:
Тобто навіть зараз і закуповуються "Мавіки", і вирішуються питання з РЕБом, і вирішуються питання там з покупкою машини й так далі.
Волонтер розповідає: донатити стали відчутно менше. І не лише у великі благодійні фонди, де рівень підтримки впав ледь не вдвічі. Не надто квапляться люди закривати й маленькі, індивідуальні збори.
Юлія Савостіна, волонтерка, громадська діячка:
Якщо минулого року я жалілася, що я збір на машину або на дрон закрила за два дні. Ну, три це прям... І якщо вже йшов третій тиждень, то в мене взагалі були сльози. Боже, о боже, люди розслабились. Зараз два-три тижні - це якась класична історія. Ти щасливчик, що ти можеш закрити збір.
Намагаючись заохотити українців донатити, волонтери стали оголошувати збори-аукціони.
Антон Лобанов, військовослужбовець, волонтер:
Аукціони, так, слухай, ну, прикольна тема, якщо вона працює, якщо люди, ну, це трошки їх пожвавлює, трошки в них відкриває азарт, хай воно буде, я не вбачаю в цьому якихось поганих хитрощів.
Напівжартома Оксана розповідає, коли забракло матеріалів для плетіння маскувальних сіток, думали навіть виходити до метро й співати.
Оксана Струтинська, волонтерка групи "Crazy Spiders":
Інколи буває ось таке, що щось не виходить, що здається, що коштів назбирати не вдасться. Хтось захворів, тут збирає дві-три людини. І це не дуже продуктивно. І все, і крапка. А потім вранці прокидаєшся і думаєш: ні, треба щось далі робити. Все одно збирати себе докупи.
Волонтери розуміють: чи не головна причина зменшення активності громадян - істотне погіршення їхньої фінансової спроможності.
Антон Лобанов, військовослужбовець, волонтер:
Є об'єктивні фінансові проблеми в країні, і в бізнесі, і серед пересічних громадян, що вони вже не мають такої можливості донатити такі суми. Бо ти ж сам бачиш, як підіймають ціни у нас в принципі на все в магазинах.
Частиною суспільства опанувала зневіра. Бо на тлі війни українці бачать мільйонерів із МСЕК, прокурорів з інвалідностями та можновладців, які втекли за кордон. Бажання віддавати зароблені кревні, за таких умов, вочевидь, зникає.
Оксана Струтинська, волонтерка групи "Crazy Spiders":
Хтось збагачується, і потім збагатилися, їх пожурили, зробили показову, і потім ми дізнаємося, що це адміністративка, що це всього лиш неоподатковані кошти, але це не зароблені кошти.
Стає відчутною також і втома людей від війни. Дивина, але найбільше її в тилу, де порівняно спокійно.
Юлія Савостіна, волонтерка, громадська діячка:
Прірва між тилом і військом зростає кожну хвилину. Тил хоче розважатися, а війську потрібно воювати. І тому люди втомилися від постійного стресу, від того, що потрібно весь час себе зажимати в рамки, що треба віддавати свої гроші. Грошей стає менше, все стає дорожче.
Для Наталії такого стану, як втома не існує. Бібліотекарка зі Львова щомісячно з невеликої зарплатні - десять відсотків витрачає на донати. На ЗСУ, на порятунок тварин, на маскувальні сітки...
Наталія Білута, бібліотекарка, волонтерка:
Обов'язково, значить є або наші місцеві волонтери, яких я знаю особисто, ну, там, виходить, гривень 400 десь в місяць так само, щомісячно як не одному, то другому комусь. Обов'язково щомісяця гривень 300 – це в нас є волонтерський центр, плетуть сітки й відповідно треба матеріали, то на матеріали, то на сітки.
Водночас тих, хто постійно донатить, тих, хто, попри все, продовжує вірити, дедалі меншає. Але саме вони - основа волонтерського електорату.
Юлія Савостіна, волонтерка, громадська діячка:
Це люди, які обов'язково з критичним мисленням. Це люди, які довіряють. Це люди, які розуміють, що без допомоги ЗСУ ми, на жаль, не виживемо. І від нашої армії залежить наше життя, свобода. Головою розуміють. Не важливо, скільки вони заробляють, на якій посаді, чим вони займаються. І якою мовою в побуті розмовляють.
Олексій у ЗСУ - лише пів року. Пішов у військо добровольцем. Раніше волонтерив. Наразі його підрозділу - теж необхідна допомога.
Олексій Вайсман, військовослужбовець ЗСУ:
Для виконання завдань вона нам дуже потрібна, тому дуже прошу, долучайтесь до збору. Маленьких донатів не буває, слава Україні, Дякую всім за підтримку та допомогу.
Олексій та всі волонтери вкотре наголошують: маленьких донатів не буває.
Євген Лесной, кореспондент:
Моя стрічка в фейсбуці - це сварки навколо політики, побажання гарного настрою, збори на ЗСУ, і звіти, і знову збори. До 5-10 відсотків власного доходу я щомісячного витрачаю на донати для ЗСУ. Бо інакше не можу.