Засідання "Рамштайн-26": чого чекати Україні [ Редагувати ]
Партнери обіцяють підтримку на мільярди доларів. Такі підсумки першого дня 26-ї зустрічі у форматі Рамштайн. Уперше за три роки на ньому головували не США, а Велика Британія, зокрема, через зміну влади у Вашингтоні. Білий дім представляв новопризначений міністр оборони Піт Гегсет, однак як слухач, а не повноцінний учасник.
Утім, позицію Дональда Трампа передав, мовляв, США зацікавлені у встановленні миру дипломатичним шляхом, а не воєнним. Більше розповість Анна Басова.
У штаб-квартирі НАТО в столиці Бельгії військові союзники України почали збиратися відучора. Тематика Рамштайну, 26-го за рахунком, незмінна: активізація підтримки України тут і зараз та в довгостроковій перспективі.
Рустем Умєров, міністр оборони України:
Це важливий етап у зміцненні обороноздатності України та координації подальших дій союзників. На порядку денному:
- стабільне та своєчасне постачання військової допомоги у 2025 році;
- прискорення постачання критично важливого озброєння - ППО, авіації, боєприпасів;
- інвестиції в оборонну промисловість в Україні та спільні проєкти з європейськими партнерами.
На відміну від попередніх 25 засідань, ця зустріч відбувається під проводом Лондона, а не Вашингтона. Вперше за три роки Сполучені Штати представляють не демократи, а республіканці, а саме - міністр оборони Піт Хегсет. Щоправда, поки що слухачем. Жодних заяв про виділення нової допомоги від США не очікують, як і зустрічей тет-а-тет з українським керівництвом. Іще до його від’їзду в Пентагоні повідомили: Хегсет підтвердить прихильність президента Дональда Трампа до дипломатичного завершення війни.
Піт Хегсет, міністр оборони США:
Ми зможемо завершити цю руйнівну війну та домогтися тривалого миру лише за умови об’єднання наших зусиль і тверезої оцінки ситуації на полі бою. Як і ви, ми хочемо суверенної та розвиненої України. Однак маємо розуміти: вихід на кордони 2014 року - нереалістична ціль.
Не бачить Білий дім в особі Хегсета й гарантій для України, якщо та долучиться до НАТО. Мовляв, будь-які безпекові обіцянки мають бути підкріплені боєздатними військами - європейськими та неєвропейськими. І з огляду на це американський міністр вкотре наголосив: США очікують від Європи більшої залученості, зокрема й у плані військової підтримки України.
Піт Хегсет, міністр оборони США:
Захист європейської безпеки має бути імперативом для європейських членів НАТО. І в рамках цього Європа повинна надавати переважну частку майбутньої летальної та нелетальної допомоги Україні. США віддані НАТО й оборонному партнерству з Європою. Але ми більше не будемо толерувати незбалансовані відносини, які заохочують залежність.
Однією з ключових вимог Дональда Трампа було збільшення видатків на оборону для країн-членів НАТО - з 2-х до 5% ВВП. Що перегукується нині з недвозначними закидами на адресу європейських союзників, а надто щодо підтримки України. Примітно, що першими на наполегливі пропозиції президента США пристали ті, кому росія загрожує найбільше - це країни Балтії. Які й зараз не заперечують необхідності тіснішої співпраці.
Андріс Спрудс, міністр оборони Латвії:
Підтримка США незамінна, це однозначно. Та ми й решта європейців також повинні виконувати домашню роботу. Зокрема, по справедливості інвестувати як у свою оборону, так і в підтримку України.
Перша зустріч у форматі Рамштайн відбулася у квітні 22-го на однойменній військовій базі у Німеччині. Відтоді подібних засідань було 25, остання - 9-го січня цього року. За роки функціонування неформального об’єднання утворилося чимало так званих профільних коаліцій навколо поставок танків, літаків і навіть айті-коаліція. Лідери держав і урядів ухвалили 8 дорожніх карт щодо підтримки України до 2027-го. Після 26-го Рамштайну новопризначений глава Пентагону вирушить у турне Європою, зокрема, до Німеччини та Польщі - говорити про розширення можливостей оборонпрому по обидва боки Атлантичного океану.