Долар падає, гривня зміцнюється: чи надовго така тенденція [ Редагувати ]
Гривня зміцнилась, долар втратив позиції. Таке, погодьтеся, буває не часто... І це після значного здорожчання американської валюти у грудні та січні.
Як надовго затримається така тенденція? Як на валютний ринок впливають геополітичні потрясіння. І чи варто нам очікувати долар по 45? Олена Логінова розкаже про все далі.
Олена Логінова, кореспондентка:
В одному з обмінних пунктів Києва можна купити долар за 41 грн 60 коп., і це суттєво вигідніше ніж два місяці тому. Американська валюта подешевшала щонайменше на 1 грн.
Гривня справді зміцнилася. Спершу ми дізнаємося, як надовго така тенденція? Запитаємо у людей, чи вони взагалі помітили здешевлення долара...
- Чи має значення курс валют? - Як вам сказати, для всіх він має значення, не тільки для нас.
- Ні, не помітила, тому що в мене їх немає...
- Чи є можливості купувати долар? - Ні, немає, на жаль, поки немає, треба студентів вчити, контракти платити...
- Чи важливо для вас курс валют? - Так. - Чому? - Це відображається на наших цінах.
Що ж відбувалося на валютному ринку останнім часом? Наприкінці минулого року і в січні 2025 курс долара злетів і взагалі перетнув рубіж у 42 гривні. А от укріплювати свої позиції національна валюта почала місяць тому, так триває і дотепер. У НБУ пояснюють: чинників зміцнення гривні кілька. Зокрема, політика регулятора, який застосовує механізм "керованої гнучкості". І цим стримує валютні коливання.
Володимир Лепушинський, директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ:
На валютному ринку постійний структурний дефіцит валюти, однак в нас є профіцит валюти, валюти з надлишком у державному секторі, оскільки туди надходять кошти від підтримки наших міжнародних партнерів. Відповідно Національний банк частину цієї валюти, яка надходить від міжнародних партнерів, спрямовує на валютний ринок, компенсуючи цей структурний дефіцит з одного боку, з іншого - згладжуючи надмірні коливання курсу для того, щоб курси, як-то кажуть, не летіли в космос.
Утім, геополітичні "гойдалки" - основний фактор, який зараз тисне не тільки на український, а значною мірою на міжнародні валютні ринки - кажуть експерти. А саме"торгівельна війна", яку розпочали Сполучені Штати. Запровадженням мит проти трьох своїх економічних партнерів - Канади, Мексики та Китаю. І погрозами застосувати їх і до ЄС.
Ілля Несходовський, експерт з економічних питань:
Це, звичайно, дуже сильно буде послаблювати торгівлю, це буде зменшувати обсяги виробництва, уповільнювати зростання економіки до зростання цін всередині Сполучених Штатів, а ці країни будуть у відповідь робити кроки... І це все в сукупності призводить до того, що долар стає менш стабільною валютою з дуже великою долею невизначеності. Більш стабільною буде євро найближчим часом.
А тому євро і долар зараз перебувають в певному "протистоянні" - резюмують аналітики.
Олексій Козирєв, фінансовий експерт:
У останні дні ви бачите, що долар дещо "просів" на ринку - це відповідь всіх ринків на введення мит. Тому я зараз очікую збільшення коливань по парі євро-долар і збільшення коливань євро відносно гривні в Україні. Тому тим же самим українцям я завжди раджу диверсифікувати свої заощадження, щоб уникнути цих курсових ризиків, на які вони не можуть впливати.
Уся ця "емоційність" і невизначеність на міжнародній арені створює ризики й для стабільності валютного ринку в Україні - попереджають фахівці.
Андрій Шевчишин, фінансовий аналітик:
Зовнішня політика Штатів щодо Європи, щодо Китаю. Ми залежні від стану їх економіки, і наш експорт залежить від того, наскільки гарно буде почувати себе європейська і китайська економіка. Для нас критично багато медичних товарів, озброєнь, які ми вимушені закуповувати, і це буде тиснути авжеж на гривню і на курс.
Але водночас експерти заспокоюють: українська фінансова система досить стійка. Тож аналітики впевнені, що Україна зможе підтримувати стабільний курс та забезпечувати видатки держбюджету на соціальні потреби. Усе це завдяки фінансовій допомозі від європейських партнерів та міжнародних інституцій.
Ілля Несходовський, експерт з економічних питань:
У нас на сьогодні є зобов'язання наших міжнародних партнерів, Вони повністю покривають наші бюджетні зобов'язання. У нас на цей рік є величезний плюс. Країни G7 вже повністю встановили правовий механізм передачі Україні відсотків від заморожених російських активів. Загальна сума - це 50 млрд доларів. Європейський Союз вирішив, що максимальна сума, яку він може надати - це 35 млрд євро.
Андрій Забловський, експерт з економічних питань:
З точки зору стабільності валютного ринку ми орієнтуємось на такі показники як золото-валютні резерви станом на 31 січня цього року, вони становили трошки більше ніж 43 млрд. Вони рекордні. Цих золото-валютних резервів, так би мовити, достатньо, щоб забезпечити Нацбанку подальшу стабільність валютного ринку.
Таким чином щодо короткотривалих прогнозів у фахівців позитивні очікування. У березні й, ймовірно, до літа гривня зберігатиме стабільні позиції. У районі 41-42 грн за долар. Друга половина року більш невизначена. Американська валюта, кажуть експерти, наприкінці року цілком може здорожчати навіть до позначки 45 гривень за долар.