"єКоноплі": для чого Україна запустила новий електронний сервіс [ Редагувати ]
Коноплі - це лише наркотик. Такий стереотип формувався в нашому суспільстві десятиліттями. А руйнувати його в Україні почали два роки тому, коли дозволили застосовувати ліки на основі медичного канабісу.
Днями Мінагрополітики запустили новий сервіс "єКоноплі".
Електронна система має допомогти відродити забуту галузь та зробити ринок вирощування технічних конопель прозорішим. Де використовують і що виготовляють із такої промислової сировини? Чим ця рослина відрізняється від медичного канабісу? І чому навколо конопель стільки міфів? Найпоширеніші руйнуємо в наступному матеріалі.
Ми бачимо будинок, який практично на 100% збудований з технічних конопель, такого коноплебетону.
Сергій Бойко показує нам дім, зведений без жодної цеглини. Чоловік захоплюється екобудівництвом і використовує, зокрема, матеріали на основі технічних конопель.
Сергій Бойко, керівник Української Асоціації Конопляного Будівництва:
Ось так виглядає стіна не оздоблена, в склад якої входить одна частина рослини, тільки перемелене стебло. Туди додали нашої української розробки в’яжуче на вапняній основі без цементу, без токсичних домішок, на 100 % екологічно, і сформували таку стіну методом опалубки. Цей матеріал не горить, не гниє, і тут немає ніякої магії, це просто властивості вапна PH 12,4, це дуже агресивне середовище для всіх мікроорганізмів, тому ми зможемо сказати, що це здоров'язбережувальний будинок.
Виробництво з конопель активно розвивалося в Україні ще кілька століть тому. З 1961-го у світі заборонили вирощування рослини через високу концентрацію наркотичних речовин. Відтоді селекціонери вивели багато канабіноїдів - нових сортів із невисоким вмістом. Так з’явилися технічні коноплі, які плекають з промисловою метою.
Сергій Бойко, керівник Української Асоціації Конопляного Будівництва:
Що таке українські технічні коноплі? Це наш український бамбук.
2023 року, з ухваленням закону про регулювання обігу медичного канабісу, обсяги посівів технічних конопель значно зросли. Аби контролювати цей процес, у Мінагрополітики днями презентували новий електронний сервіс "єКоноплі". Створений за підтримки уряду Швейцарії, він допоможе зробити ринок промислових конопель прозорим, кажуть розробники. І значно більше підприємств зможуть вирощувати та переробляти саме технічну сировину.
Ігор Віштак, директор Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики:
Було визначено на законодавчому рівні, що для того, аби займатися промисловим коноплярством, необхідно внести інформацію про підприємство і земельні ділянки, на яких будуть вирощуватися дана культура до відповідного реєстру. У фазі цвітіння фермер, який вирощує дану культуру, він повинен звернутися до сертифікованої лабораторії, де відбираються зразки даної рослини і підтверджується, що це не медична, а технічна конопля, і урожай може збиратися і застосовуватися у багатьох сферах як сировина для багатьох напрямків промисловості та виробництва.
Технічні коноплі не потребують особливого догляду, можуть рости на малородючих ґрунтах, витримують посуху. А саме культивування рослини сприяє аерації та очищенню землі від важких металів. Використовують їх для виробництва тканин, паперу, біопального, будівельних матеріалів, а з насіння виготовляють олію та косметику.
Олександр Михаленок, власник крамниці товарів із технічних конопель:
Якщо ми кажемо про текстиль, то яка перевага конопляних речей? Вони антиалергенні, в них не заводяться кліщі, вони в себе не вбирають вологу, наприклад, акваторіальні країни, де є пліснява, це дуже актуально. У нас багато клієнтів з Японії, які купляють конопляні саме речі текстиль, тому що це гігієнічно, вони не електризуються.
Одяг і взуття, текстиль і косметика. Майже всі товари в цій крамниці з технічних конопель. Олександр розповідає: просувати бізнес нині непросто, адже має справу з рослиною, яка роками обростала стереотипами.
Олександр Михаленок, власник крамниці товарів із технічних конопель:
Таке знаєте демонізоване у суспільства враження про коноплю: "ой, це наркотики","це погано". От якраз наші заклади, кав’ярні конопляні, бутіки по Києву - вони якраз популяризують коноплі, з другого боку як ліки, як фуд, як бад, як взуття, шкарпетки. Тобто люди розуміють, що вони використовують круті українські засоби, це гігієнічно, це етично, це сучасно.
У таких крамницях та аптеках уже можна купити коноплевмісне заспокійливе чи снодійне. Проте в Асоціації медичного канабісу кажуть: не варто плутати цю продукцію з ліками! Бо вона теж виготовлена із зерна саме технічних конопель.
Геннадій Шабас, голова Української асоціації медичного канабісу:
Це продукція з канабіноїдами, але без психоактивної дії і називається СБД. Вони теж є терапевтичні, допомагає при розладах сну, допомагає зосередитись, зняти тривогу, при таких симптомах вона допомагає, а от що стосується онкології, біль, посттравматичний розлад, воно також може допомогти, але для гострої стадії треба тетрагідроканабінол, який міститься в препаратах, які будуть продаватися по рецепту лікаря.
Фармацевтичні препарати на основі медичного канабісу у світі застосовують для лікування депресії, епілепсії, хвороб Паркінсона, Альцгеймера та онкозахворювань. Але в українських аптеках такі ліки купити ще не можна.
Геннадій Шабас, голова Української асоціації медичного канабісу:
Наразі технічно такі аптеки існують з ліцензіями, дозволами і з відповідними документами, але, на жаль, поки хоч є і зареєстровані продукти, але на території України жодного продукту не завозилось. Аптеки є, але вони поки що ще нічого не продають, тому що не завезена продукція, отримується дозвіл від СБУ, затверджуються квоти МОЗ, не затверджені ще квоти для ввезення.
Усі питання врегулюють вже цьогоріч, прогнозує голова Асоціації медичного канабісу. Сподівається, це буде ще один крок до руйнування стереотипів щодо використання канабіноїдів у медицині. На розвиток своєї галузі сподіваються і виробники, що працюють із технічними коноплями. Вона посприяє і розвитку сільського господарства, легкої промисловості та будівництва.
Це все українське.