Хто він - новий патріарх "всія Руси"? [ Редагувати ]
У Російської православної церкви - новий предстоятель. У Москві сьогодні пройшла урочиста церемонія "інтронізації" нового патріарха Кирила. Саме він по смерті попереднього патріарха - Алексія Другого - був призначений місцеблюстителем патріаршого престолу. А цього тижня на виборах нового патріарха - набрав більшість голосів.
Церемонія "інтронізації" нового патріарха - вперше в історії Росії відбулася у московському храмі Христа Спасителя. Патріарх прийняв "новий сан" у присутності 4-ох тисяч гостей. Сьогодні ж він - попрощався із митрополичими шатами - його одягли у "патріарші". Новий предстоятель вже провів першу божественну літургію у ранзі "патріарха всія Русі".
Він зробив блискучу кар'єру і багато в чому зобов'язаний - своєму походженню (новий патріарх - священник у кількох поколіннях). У Санкт-Петербурзі його пам'ятають "ректором духовних шкіл", у Москві - "дипломатом і телеведучим". Як відбувалися вибори і хто він - новий патріарх Московський і ссія Русі - у репортажі наших кореспондентів:
Москва. Архієрейський собор. День до головної події церковного світу - виборів нового патріарха.
Кирил, митрополит Смоленський та Калінградський:
Кандидатами на патриарший престол выбраны Кирилл митрополит Смоленский и Калининградский, Климент, митрополит Калужский и Боровский, Филарет, митрополит Минский и Слуцкий.
У той момент вже казали: владика Кирил - за крок від патріаршої кафедри.
Переддень виборів. Делегати Помісного собору з'їджаються до Москви. І люди мирські, і ті, хто поза миром.
Ще до початку Собору було відомо - серед виборщиків левова частка - бізнесмени та чиновники. Директори заводів, заступники губернаторів, банкіри, а ще - актриса драмтеатру та директор цирку. Наймолодшому делегату - 19 років.
День виборів і всі його атрибути - урни, бюлетені. Першого дня Помісний собор засідав 15 годин. З них п'ять знадобилося для підрахунку голосів. Переможець отримав 72 відсотки. Таке й у політиці неабияка подія.
Коріння нового патріарха Росії - у Санкт-Петербурзі. По місцях, пов'язаних із ним та його родиною можна скласти цілий екскурсійний машрут. Ось цей собор у Санкт-Петербурзі називають родинним храмом Гундяєвих. У шістдесятих своїми яскравими церковними службами тут прославився батько нового патріарха. Нині тут настоятелем - його старший брат.
Патріарх Кирил - в миру Володимир Гундяєв - священник у третьому поколінні. Дід патріарха пройшов Соловки, батько - Колиму. У цій родині усе обертається навколо віри.
Батьки майбутнього патріарха навіть познайомились у церкві - ось у цьому Санкт-Петебурзькому храмі вони разом співали у церковному хорі.
Маленький Володя із радістю ходив із батьками до церкви, у шість років вже проводив домашні молебні.
Санкт-Петербурзька духовна семінарія та Академія - тут вчився майбутній патріарх. Молодого семінариста Гундяєва добре пам'ятає його вчитель - Володимир Сорокін. Він викладав у майбутнього патріарха Старий Заповіт.
Протоієрей Володимир Сорокін, професор Санкт-Петербурзької духовної академії.
Он в течени одного года заканчивал два класса. Досрочно, он сдавал попредметно и отличался умом.
По закінченні духовних шкіл, кар'єра молодого священника іде в гору. У 28 років - він уже ректор рідної Академії. При ньому тут збільшили набір семінарістів, розширили територію. А за одне із нововведень керівника Академії стали називати революціонером. За ректорства Кирила у духовних школах вперше з'явилися жінки.
Протоієрей Володимир Сорокін, професор Санкт-Петербурзької духовної академії.
При нем открыли регентский класс и это означало доступ девушек в духовные школы. Это была очень большая победа и очень большой шаг потому что государство запрещало учить и принимать в семинарии и академии девушек.
Релігійний та культурний центр - такою стала Академія за нового ректора.Тут проводили диспути та викладали найкращі богослови. І це не подобалося владі.
Олександр Буров, релігієзнавець, старший науковий співробітник Санкт-Петербурзького музею релігій:
Он ужастно раздражал власть. Ему обьяснили, что ваше учебное заведени держится как экзотика для иностранцев, и они искали любого повода чтоб его убрать и убрали ровно через десять лет - он был переведен на смоленскую кафедру.
Після Смоленська та Калінінграда - Москва. Тут митрополит Кирил очолює відділ зовнішніх церковних зв"язків патріархії - своєрідне Міністерство закордонних справ церкви.
Він - у контакті з представниками різних релігій та світськими. особами. У Ватикані - зустрічається із папою римським. У Москві - із рок-музикантами.
У Білокам'яній він не полишає богословства та займається ще однією улюбленою справою - телебаченням. Програма "Слово Пастиря" на одному із федеральних російських каналів - в ефірі вже 15 років.
Яким буде новий предстоятель? Реформатором чи консерватором? Реформи будуть - про це говорить і сам патріарх Кирил. Відносини з конфесіями, з владою, збільшення впливу церкви на пострадянському просторі - і захист її канонічних рубежів - це завдання, які для себе визначає новий предстоятель РПЦ. На «Українське» питання - , чи потрібно надавати новий статус Українській православній церкві - патріарху теж потрібно буде відповісти.
Кирил, патріарх Московський і Всія Русі:
Я не представляю аргументов, кроме самых примитивных и недостойных, которые можно было бы использовать против существующего порядка. Потому что именно этот порядок вносит баланс между одним и другим, как я сказал. И предоставляет УПЦ реальную самостоятельность. Во всех вопросах, поелику Церковь живет в независимом государстве. И при этом мы сохраняем наше единство, которое очень и очень дорого.
Владика Кирил зайшов до Храму Христа Спасителя митрополитом, а вийшов - патріархом. Йому кричали "аксіос"- з грецької "достойний". Розпочалася нова епоха - епоха патріарха Кирила.
Надія Дерманська, Лариса Задорожна,Олег Невядомський, Віталій Коваленко, "Побробиці тижня", телеканал "Інтер", Москва-Санкт-Петербург.