Візит Орбана в Україну: яка справжня мета приїзду [ Редагувати ]
Протокольний візит, крок до потепління у відносинах між державами чи гра на публіку? Світові медіа та аналітики обговорюють приїзд премʼєр-міністра Угорщини Віктора Орбана в Україну. Що означає цей візит та які наслідки матиме для подальшого зближення Європи з Україною? Аналізувала Ірина Іванова.
Володимир Зеленський та Віктор Орбан у Маріїнському палаці в Києві. Уперше за 12 років премʼєр-міністр Угорщини несподівано приїздить в Україну, останнім з європейських лідерів, від початку великої війни.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Свій візит до Києва Орбан здійснив на другий день головування його країни у Раді Європейського союзу. Угорщина - чи не єдина з європейських держав, яка регулярно блокує допомогу Києву, сповільнює ухвалення антиросійських санкцій та протидіє євроінтеграції України. Віктор Орбан проти постачання зброї і підтримує ідею мирних переговорів.
Очікування від угорського головування в Раді ЄС, розвиток двосторонніх відносин і питання миру були головними на зустрічі в Києві. Віктор Орбан просить припинити вогонь, а тоді почати переговори. Володимир Зеленський дякує Угорщині за підтримку підсумкового комюніке Саміту миру і запрошує приєднатися до організації наступного.
Віктор Орбан, премʼєр-міністр Угорщини:
Я попросив президента України подумати про те, чи можемо ми змінити порядок і прискорити мирні переговори, спочатку оголосивши припинення вогню. Це дало б можливість прискорити мирні переговори. Я обговорив цю можливість з президентом і вдячний йому за його чесні відповіді та переговори.
Володимир Зеленський, Президент України:
Ми предметно обговорили, як надалі Угорщина може проявити своє лідерство в підготовці другого Саміту миру. Ми бачимо можливість організувати другий Саміт миру вже в цьому році, ми б дуже хотіли цього, і всю підготовчу роботу для цього можемо зробити за найближчі місяці.
Візит угорського лідера в Україну широко висвітлювали західні ЗМІ. Видання "Політіко" та "Вашингтон пост" пишуть про бажання Орбана в такий спосіб створити собі образ миротворця, а також зміцнити власні позиції. Аналітик Роланд Фроденштайн частково з цим погоджується. На його думку, головна мета візиту Орбана, - зробити показовий виступ, справити враження на власну аудиторію та на Європу. Про добру волю налагодити відносини між країнами, на його думку, не йдеться.
Роланд Фроденштайн, засновник адвокаційної платформи "Brussels Freedom Hub":
Йому байдуже. Насправді йому потрібен повільно тліючий конфлікт з сусідом, який пов'язаний з неявними територіальними претензіями. Не забуваймо. Орбан неодноразово казав, натякав і між рядків заявляв, що угорська нація є більшою за кордони угорської держави. Він ще не повністю відмовився від претензій на Закарпатську Україну. Він має на увазі, що кордони змінюються, імперії змінюють свою форму, але угорська нація залишається назавжди. Угорці, які живуть в Україні, для нього не тільки українські громадяни. І в цьому, власне, суть проблеми.
За словами Роланда Фроденштайна, переговори у Києві стосувалися 11 вимог, які Угорщина висунула Україні для продовження євроінтеграції. Сама наявність цих пунктів, а також сам візит Орбана, каже аналітик, свідчать про те, що угорський лідер готує собі поле для маневру. І це добра для України новина. Простір для відступу дозволить Орбану піти на поступки в українських питаннях у ЄС, але і при цьому зберегти своє обличчя.
Роланд Фроденштайн, засновник адвокаційної платформи "Brussels Freedom Hub":
Вирішальним моментом стало те, що інші держави-члени дали зрозуміти угорському уряду, що Будапешт може і надалі блокувати важливі стратегії ЄС, такі як підготовка до вступу України, але це буде дуже, дуже дорого коштувати для Угорщини. Тож Орбан може сказати: "Так, значну частину з 11 вимог українські партнери прийняли". І це дає Угорщині більше простору для зняття вето проти перспективи членства та подальшого прогресу в процесі вступу України до ЄС.
Цей візит, на думку аналітика, точно не створив нових проблем для України і буде корисним, бо ослабить угорське блокування.