Близько 500 українських медиків перебувають в російському полоні [ Редагувати ]
За різними оцінками, росіяни утримують в полоні близько 500 наших лікарів. Родини полонених медиків та правники звернулися до української та міжнародної спільноти із закликом звернути увагу на цю проблему. Адже українських лікарів утримують в жахливих умовах. Чому так важко повернути медиків з російських в'язниць - розкаже Олена Логінова.
Володимир Лабузов, звільнений з полону у грудні 2022 р.:
Нас били руками, ногами, міліцейськими кийками, застосовували постійно електрошокери.
Так військовий медик, начальник медичної частини 36-ї бригади морської піхоти Володимир Лабузов згадує російський полон. Там чоловік пробув 9 місяців і повернувся в рамках обміну у грудні 2022 року. Каже: до українських медиків ставилися особливо жорстоко.
Володимир Лабузов, звільнений з полону у грудні 2022 р.:
На допитах з нас знущалися так, як хотіли. До фізичних утисків додавалося застосування службової собаки, на нас цькували службових собак, це імітація утоплення, імітація розстрілу. Взагалі вони робили з нами те, що хотіли, оскільки ми незахищені військовополонені.
А ще морили голодом, розповідає Володимир. Бранці стрімко втрачали вагу.
Володимир Лабузов, звільнений з полону у грудні 2022 р.:
Нам давали, так би мовити, сніданок, але їжею це було важко назвати. Це було більше схоже на помиї.
І це все відбувається досі, попри те, що медики взагалі не мають перебувати в полоні за всіма нормами міжнародного права. Вони не є вояками, вони рятують життя. На цьому наголошували правники, представники громадськості та родини полонених українських лікарів на пресконференції, присвяченій питанню їхнього визволення. За даними Міжнародного комітету Червоного Хреста, росія утримує в неволі щонайменше 60 українських медиків. Але це тільки офіційні дані. Насправді ці цифри істотно вищі.
Андрій Кривцов, засновник ГО "Військові медики України":
Таких людей може бути приблизно 500, це військові та цивільні медики, які були захоплені російською федерацією в полон за останні роки. Крім того, нам відомо, що за останні два роки було звільнено 78 військових медиків шляхом обмінів.
Світлана - мати полоненого медика, ледь стримує сльози. Каже: не має жодної звістки від сина вже 26 місяців.
Світлана Дружицька, мати полоненого медика:
Єдиний дзвінок від Червоного Хреста, де сказали, що ваш син по пам'яті продиктував ваш телефон і дуже просив передати: "Мама, все буде добре, мене забирають в полон".
Людмила - дружина військового медика з 30-річним стажем. Її чоловіка схопили разом із пораненими.
Людмила Пляшник, дружина полоненого медика:
51 день в оточеному Маріуполі в складних умовах, разом зі своєю командою виконував обов'язки командира медичної роти, рятував життя солдат.
Відтоді жодної інформації Людмила не має.
Людмила Пляшник, дружина полоненого медика:
Я жодного разу не бачила ні його фото, не чула його голосу, жодного листа в наш інформаційний вік. Не можна навіть уявити, що таке можливо. 28 місяців немає абсолютно ніякої інформації.
Тортури, недоїдання, відсутність контакту з близькими. росія порушує зобов'язання за міжнародним гуманітарним правом, безпідставно тримаючи в неволі український медперсонал. Адже його можуть затримати, лише щоби надати медичну допомогу військовополоненим. І повинні одразу звільнити, щойно їхня поміч буде не потрібна, наголошують правники.
Андрій Яковлев, правозахисник, експерт медійної ініціативи з міжнародного гуманітарного права:
Коли медика утримують в полоні, а в полоні можна утримувати лише комбатанта, а медик - не комбатант, це значить, що це незаконне позбавлення волі. Позбавлення волі є воєнним злочином. Можемо говорити про злочин проти людяності. Бо фактичне позбавлення волі, систематичне, за певними ознаками - перед цим їх депортували і в режимі катування - це фактично злочин проти людяності.
Як звільнити українських медиків? Адвокати, громадськість та родичі полонених закликають міжнародну спільноту об'єднати зусилля у притягненні країни-агресорки до відповідальності й підтримати санкції проти росії в медичній сфері.
Андрій Яковлев, правозахисник, експерт медійної ініціативи з міжнародного гуманітарного права:
Як тільки буде сформована позиція світова - далі можна говорити про наявність кейсу на міжнародному рівні, ініціювання ордера на арешт тих безпосередньо, хто утримує, як виконавців, так і організаторів.
Андрій Кривцов, засновник ГО "Військові медики України":
Це бойкот російських лікарів та науковців на міжнародних форумах та конференціях, це публічне засудження та дипломатичний тиск. Міжнародне медичне товариство повинно публічно засуджувати дії росії та посилити дипломатичний тиск з метою припинити порушення прав людини.