Реформа меліорації триває: на Одещині створено організацію водокористувачів [ Редагувати ]
В Україні триває реформа меліорації. Один з основних напрямків - створення організацій водокористувачів. Це коли застарілі зрошувальні системи держава передає у власність фермерам і вони вже як повноправні господарі можуть модернізувати їх та залучати інвестиції. Одна з перших таких організацій була створена на Одещині: торік ми розповідали про це, тож тепер навідалися знову, щоб подивитися, чи виявилося корисним таке реформування.
Торік у Суворовській громаді семеро фермерів об'єдналися в Організацію водокористувачів та взяли на баланс місцеву зрошувальну мережу. Раніше вона була в державній власності, а це шість насосних станцій, підвідні канали та десятки кілометрів водогону. Головна мотивація - у разі поломок та поривів водної магістралі зможуть самотужки усувати аварії. Так і сталося.
Михайлина Капаруліна, голова правління ОВК "Вода життя":
Основний результат - це швидкість виконання будь-яких ремонтних робіт, оперативність: адже це вже не державна структура, а наша власність. І якщо раніше, наприклад, у разі пориву ми чекали ремонту півтора-два тижні, то зараз ми ці пориви усуваємо за добу, а іноді навіть за кілька годин.
Наступним кроком стала модернізація обладнання. Організація водокористувачів подала заявку на американський грант та отримала від USAID-Argo пів мільйона доларів. На ці кошти придбали, зокрема, п'ятнадцять ультразвукових лічильників, які мінімізують втрати води, та на кожній зі станцій встановили енергоощадні вакуумні насоси.
Михайлина Капаруліна, голова правління ОВК "Вода життя":
Якщо взяти старий вакуумний насос, то він закачував нам воду хвилин сорок. Якщо це робити новим насосом - це хвилин п'ятнадцять. Тобто це заощаджує нам електроенергію та час подачі води, щоб вона швидше досягала своїх споживачів.
До того ж за грантові кошти придбали одинадцять енергоощадних агрегатних насосів та сучасні шафи керування ними. Це дає змогу зекономити ще двадцять-тридцять відсотків електроенергії, поки ж це обладнання зберігається на складі.
Олексій Шундер, виконавчий директор ОВК "Вода життя":
Зараз іде поливний сезон активно і ми не можемо зупинити насосні станції, ми плануємо після того, як закінчиться поливний сезон, це ближче до листопада, і тоді уже будемо планувати їх встановлення.
Але і цього сезону вже є вагомі результати. Завдяки створенню ОВК, місцеві фермери збільшили площі зрошувальних земель на сто гектарів. Приміром, це підприємство почало вирощувати нішеві культури: гречку, гірчицю, просо і технічні коноплі.
В цій культурі убирається колос, насіння, а решта йде на перероблення, на біопаливо, роблять паливні пелети.
А поливають це все дощувальними машинами. Їх взяли в оренду, коли ОВК, нарешті, налагодило стабільне водопостачання. Тож очікують гарні врожаї, попри аномальну спеку.
Микола Русев, гідротехнік агропідприємства:
В цьому році літо спекотне, в тіні сорок градусів, на жарі тут у відкритому полі хлопці працюють - п'ятдесят три градуси було. Без води все горить, без води і не туди, і не сюди!
Наразі в Україні створено вже сорок шість організацій водокористувачів, які об'єднали близько ста двадцяти агровиробників. В Держагентстві з розвитку меліорації наголошують, що всю інфраструктуру зрошувальних мереж держава передає водокористувачам безкоштовно, у розрахунку на те, що вони виявляться більш ефективними менеджерами цих активів, ніж чиновники.
Тарас Кот, перший заступник голови Держагентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм:
Держава отримає, по-перше, робочі місця, по-друге, більш ефективне сільське господарство на меліорованих землях, по-третє, модернізація і капітальні ремонти або відновлення - це будівельні роботи. Тобто держава отримає податки й розвиток цього сектора взагалі.
Держслужбовці також без роботи не залишаться. В агентстві кажуть: в управлінь водних господарств тепер з'явиться більше часу для того, щоб поглиблювати водойми, розчищати підвідні канали, впроваджувати новітні технології та налагоджувати міжнародне партнерство.