Заснував видавництво після демобілізації: історія ветерана [ Редагувати ]
63% військовиків після служби планують відкрити свою справу. Такі дані Українського ветеранського фонду. Найчастіше воїни стають власниками кав'ярень чи магазинів. А от захисник зі Львова Андрій Каспшишак після демобілізації вирішив разом з дружиною створити видавництво. І вже навіть видав одну книжку, власного авторства.
Тож чим саме захотів поділитися ветеран російсько-української війни? Роман Гаврилів розповість.
А ось це уламок міни, який мене майже вбив – трохи промазав. Я собі його зберіг на пам’ять.
Лічені сантиметри й уламок міг опинитися у голові воїна. Ветеран зі Львова Андрій Каспшишак каже: тоді щось зберегло його життя.
Андрій Каспшишак, ветеран російсько-української війни:
Я був цивільним, ще у восьмому класі отримав "білий квиток" по здоров’ю. У мене були проблеми й з нирками, і з зором.
До повномасштабного вторгнення чоловік працював у сфері фінансів. 24 лютого 22-го добровільно став на захист держави. Відсутність армійського досвіду не зупиняла. Чимало друзів були на Сході ще з 2014 року, тому Андрій знав, що на нього чекає.
Весна 22-го. Бої під Білогорівкою. На Луганщині воїн був серед тих, хто відбивав атаки рашистів, які хотіли форсувати річку Сіверський Донець, тож майже без угаву накривали й з мінометів, і з танків, і з авіації.
Андрій Каспшишак, ветеран російсько-української війни:
У нас були випадки, де хлопці стояли – двоповерхова хата, вони туди йшли. І туди скинули… Це був не КАБ, якась інша авіабомба, але тобто двоповерхова хата – і за одну хвилину п’ятиметрова, може, навіть глибша яма утворилась.
Під обстрілами боєць згадував, як у дитинстві любив писати історії, у дорослому житті відмовився від своєї мрії. Та війна змусила все переосмислити.
Андрій Каспшишак, ветеран російсько-української війни:
Думаєш, що буде, якщо просто зараз, саме в цю хвилину прилетить міна в мій окоп, і я загину? Що я залишу тоді в цьому світі? Чи жив я те життя, яке я хотів? Чи займався тим, що я хотів? Що про мене згадають люди на моїх похоронах?
Андрій з побратимами пройшов важкі бої у Білогорівці, яка досі під українським стягом. Згодом став оператором БпЛА. Через проблеми із нирками 23-й зустрів у госпіталі. Саме там він і написав перші рядки "Легенди про Вільних". Поштовхом стала розповідь, яку почув у дитинстві – лицарі одного війська розсварились, і їхня країна занепала.
Андрій Каспшишак, ветеран російсько-української війни:
Був там князь, який зміг зібрати все це військо й об’єднати, що він зачаклував своє останнє послання нащадкам, почувши яке знову будуть здатні ті воїни об’єднатися...
Після демобілізації Андрій узявся за створення не просто книжки, а цілого видавництва, яке назвав "Мрієлов".
Андрій Каспшишак, ветеран російсько-української війни:
Я відкладав з армійської зарплати. Я не грав у казино, не витрачав так, як не треба. Я відкладав. А це 120 тисяч, це сума пристойна досить.
У створенні ветеранського бізнесу допомогли й гранти. А прототипами персонажів стали реальні воїни, друзі Андрія – Юрій Руф, Тарас Матвіїв, Ярослав Матвіїв – оборонці зі Львівщини, які загинули на полі бою.
Андрій Каспшишак, ветеран російсько-української війни:
Коли я у Львові йду на Марсове кладовище, то це мінімум 20 могил, які я маю відвідати. Тому що хтось – це людина, з якою я познайомився у війську. Хтось – це друг, із яким я дружив з 10 років...
Команду складає і дружина Андрія - Наталія. Пара побралася вже під час великої війни. Тепер разом втілюють творчі задуми. Наталія робить дизайн та ілюстрації.
Наталія Каспшишак, дружина ветерана:
Це, мабуть, було дуже важко робити обкладинку – я її перемальовувала три рази, і всі вони були різні. Тому що в мене не було попереднього досвіду, я не знала з погляду маркетингу, що буде подобатися людям.
Усього випустили півтори тисячі накладу – для цього замовляли поліграфію в одній з друкарень. А вже з дому Андрій готує книжки до відправки. У квартирі зберігають майже 200 примірників. Пів тисячі з усього тиражу "Легенди про Вільних" Каспшишаки вже продали. До кожної книжки читач має і квиток на потяг, що везе у світ магії.
Зараз подружжя "мрієловів" планує створити нову книжку. А ще видавництво приймає рукописи молодих письменників. Їх уже назбиралося 250.