Скандальний пісок: незаконний видобуток призвів до обміління Дніпра [ Редагувати ]

Дніпро - по коліно. Головна водна артерія України міліє. Привернути увагу ЗМІ та громадськості до проблеми намагаються столичні активісти. Сьогодні вони наочно показали, наскільки обміліла колись повноводна ріка.
"Дійшли до дна у прямому сенсі цього слова. Води мені трохи вище ніж по коліно. Ми на середині Дніпра. До берега звідси 170 метрів".
Центр Києва в районі Набережної. Активісти у гідрокостюмах, спокійнісінько прогулюються дном найбільшої річки України.
"Йде замулення Дніпра. Самі бачите, не далі ніж 150 метрів від берега можна спокійно ходити по коліно в воді", - говорить Костянтин Варшавський, активіст ГО "Стоп-корупції".
Як сталося, що Дніпро змілів настільки, - активісти "Стоп-корупції" пояснюють уже на березі. Кажуть, - через незаконний видобуток піску. Його без жодних дозвільних документів намивають на продаж ось такі земснаряди. І це мільйонний бізнес.
"Что такое земснаряд? Если в правильных руках он, конечно, расчищает правильное русло. Если же люди просто зарабатывают деньги на этом песке - природа эту дырку - там 12 метров - она просто затягивает. А когда она затягивает, то она берет с берегов", - розповідає Богдан Хмельницкий, голова ГО "Стоп Корупції".
Натомість поліція арештовувати порушників не квапиться, кажуть активісти. Земснаряди працюють і далі, а вздовж русла ріки утворюються нові мілини. Таких - тільки в столиці - гідробіологи нарахували більш, як півсотні. Та на браконьєрстві проблеми Дніпра не закінчуються, додають уже комунальники.
"Это автомойки, это незаконные врезки "черной" канализации - извиняюсь - фекальной канализации. По речке Лыбидь у нас более 500 законных и не законных врезок. Вы представьте себе, сколько всякой нечисти идет в реку Днепр!", - розповідає Олександра Борисова, заступник директора КП "ПЛЕСО".
Разом зі стоками до Дніпра потрапляють фосфати, що спричиняють цвітіння водоростей. Це теж один з факторів обміління Дніпра, кажуть науковці. Пояснюють, очисні споруди - зі щоденним надміром побутової хімії у воді - просто не спроможні впоратися.
"Фосфор содержится, к сожалению, в моющих веществах - во всех порошках. В западной Європе уже давно отказались от моющих средств, содержащих фосфаті. У нас пока говорят только об этом", - говорить Юрій Пігін, старший науковий співробітник Національної академії наук.
Забрудників Дніпра штрафують. Щоправда, штрафи - мізерні, та й сплачують далеко не всі. І якщо ситуацію не змінити докорінно, Дніпро широким залишиться лише у творах класиків.