Летальність висока, вакцин немає: чим загрожує світу вірус Марбург [ Редагувати ]

Служба охорони здоров'я Гани підтвердила вже два випадки лихоманки Марбург. Це вкрай небезпечне захворювання з високою летальністю. Його збудник відноситься до того ж сімейства, що і вірус Ебола. Ані вакцин, ані ліків проти нього немає.
"Хвороба зелених мавп"
Геморагічна лихоманка Марбург - висококонтагіозне захворювання, спричинене однойменним вірусом. Хоча його природні осередки знаходяться в Африці, вперше хворобу виявили в 1967 році в Європі: спочатку у Марбурзі, а потім у Франкфурті-на-Майні та Белграді.
Інфікування сталося під час розтину мавп Cercopithecus aethiops, доставлених з Уганди для лабораторних дослідів. Тому тоді говорили про "хворобу зелених мавп". Загалом заразилася 31 особа: 25 безпосередньо від мавп і 6 через вторинні контакти. Семеро померли.
Марбург (MARV) відноситься до філовірусів. Найвідоміший представник цієї родини - Ебола. MARV виявили в африканських приматів, але основний природний резервуар, на думку вчених, є єгипетські летючі собаки - ссавці з ряду рукокрилих, схожі на кажанів.
У тварин інфекція протікає безсимптомно, але вони заражають один одного і в окремих випадках - людину. Вірус міститься у слині, сечі та інших фізіологічних рідинах.
Потрапляючи в організм людини, він вражає печінку, шлунково-кишковий тракт і центральну нервову систему. Летальність, за оцінками ВООЗ, становить близько 50%. У попередніх спалахах смертність була від 24 до 88%, залежно від варіанта вірусу та якості медичної допомоги.
Зараження та симптоми
Первинне зараження людини зазвичай відбувається у шахтах чи печерах з колоніями кажанів. Поширення - при безпосередньому фізичному контакті: через пошкодження шкірних покривів або слизових оболонок, з кров'ю або виділеннями хворих, а також через постільну білизну та одяг.
Відомі випадки інфікування на похованні за безпосереднього контакту з тілом небіжчика.
Інкубаційний період - від двох до 16 діб. Перші симптоми: різке підвищення температури, сильний головний та м'язовий біль. На 3-й день - діарея, спазми у животі, нудота та блювання.
На 5-7-й - зовнішні та внутрішні кровотечі, порушення центральної нервової системи, сплутаність свідомості. Летальний результат настає через тяжку крововтрату через 8-9 діб.
Вакцин і препаратів для лікування лихоманки Марбург поки що немає. Пацієнтам надають підтримуючу та симптоматичну терапію.
Вірус Марбург під електронним мікроскопом
Спалах у Гані
Офіційно про спалах оголосили після того, як лабораторія Інституту Пастера в Дакарі підтвердила, що вірус знайшли у крові двох чоловіків - 26 та 51 років - з північних районів Гани. Один помер 28 червня, інший - через кілька днів.
МОЗ країни повідомило, що з хворими контактували 98 осіб, зараз усі вони перебувають на карантині під наглядом лікарів.
До Гани вилетіла група спеціалістів ВООЗ для моніторингу ситуації. Їхнє завдання - з'ясувати причини потрапляння вірусу в організм людини. Попередній спалах був 2021 року в Гвінеї. У Гані цю хворобу раніше не виявляли.
Ризик завезення лихоманки Марбург в Україну мінімальний, оскільки з Ганою у нас немає прямого авіасполучення.
Нагадаємо, що планетою шириться підвид коронавірусу "кентавр". "Подробиці писали, що про нього відомо.