Саміт НАТО у Вашингтоні стартував: чого очікувати Україні [ Редагувати ]
Останні приготування до ювілейного саміту НАТО тривають у Вашингтоні. Від завтра і до кінця четверга лідери країн-членів Альянсу спілкуватимуться в американській столиці. Серед тем, які обговорюватимуть, буде й Україна. І, власне, ані слова про Україну не буде сказано без України, адже до Вашингтона вже прибула українська делегація найвищого рівня і, зокрема, спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук. Про плани на саміт та роботу, яка розпочалася вже, розкаже наш спеціальний кореспондент у США Дмитро Анопченко.
Ми зараз не у пресцентрі саміту, а у Конгресі США. І це тому, що головне сьогодні зранку відбуватиметься саме тут. Зустрічі лідерів країн передуватиме розмова голів парламентів країн Альянсу та України. І тут є кілька моментів: по-перше, саме голови парламентів здатні вплинути на керівників своїх країн і урядів. Зокрема і в українському питанні. Ну, а, по-друге, для України можливість, так би мовити, "заходити з різних боків". Якщо президент Зеленський говоритиме, наприклад, із президентами країн НАТО і зокрема з Байденом, то спікер Стефанчук переконує колег-спікерів, із яким у нього прямий контакт і хороші особисті стосунки.
Що стосується Стефанчука, то пізно ввечері у понеділок він зустрівся зі Спікером Палати представників, Майком Джонсоном. Каже: була цікава розмова. До цього, протягом дня, Голова Верховної Ради зустрічався із колегами-спікерами з Нідерландів. Чи, наприклад, далі були розмови із головами парламентів Ісландії, Північної Македонії, Португалії, Іспанії. Такі різні держави, але для НАТО неважливо - велика країна чи маленька, кожен голос важить однаково, кожна країна здатна щось заблокувати чи, навпаки, запропонувати. Ґрунт підготовлений, а сьогодні вже тут, у Конгресі, у приміщенні за моєю спиною, відбудеться офіційна зустріч усіх спікерів країн Альянсу, парламентської асамблеї НАТО. Ну, і ось як цей неформальний вплив на політику країн-членів Альянсу коментує сам спікер.
Руслан Стефанчук, голова Верховної Ради України:
Уже є персональні історії, коли ми зверталися до спікерів багатьох парламентів, коли планували ухвалювати ті чи інші рішення урядами цих країн, для того, щоб підтримати, стимулювати, чи заблокувати ці рішення. І я хочу подякувати моїм колегам-парламентарям, я ніколи не чув відмови! Насправді дуже багато рішень приймалися на користь України.
Ну, а щодо глав держав, то до своїх дискусій вони перейдуть вже у середу. А вівторок для них це більше день урочистостей. Саме зараз, у Вашингтоні, НАТО святкує 75 років із дня створення. Тому вечір вівторка у програмі саміту більше заповнений урочистостями, а учасники мають час для двосторонніх зустрічей. Щодо середи і четверга - то у команді Байдена сьогодні якраз пояснювали, чого від них чекати. І що НАТО перебере на себе координацію військових постачань, але це не скасує "рамштайнський формат", і союзники все одно збиратимуться для допомоги Україні. І що готується дуже серйозне рішення щодо виділення Україні засобів протиповітряної оборони. Про ППО я запитав, нагадавши про ту трагедію, яка сталася в Києві, і не тільки в Києві, після російських ракетних обстрілів. Мене цікавило, наскільки після саміту НАТО і тих рішень, які він ухвалить, Україна зможе не допускати більше повторення таких трагедій. І ось що я почув - пряма мова.
Майк Карпентер, директор з питань Європи Радбезу США:
Звісно, країни НАТО мають активізуватись і забезпечити Україну додатковими системами протиповітряної оборони саме для того, щоб мати можливість запобігти трагедіям, які ми спостерігаємо зараз і які повторюються знову і знову від початку цієї жорстокої та безглуздої війни. Про рішення щодо зміцнення українського ППО ми детально оголосимо вже на цьому тижні. І щодо цієї атаки на дитячу лікарню - це жахливо, трагічно, безглуздо. І це потребує серйозного розслідування, на це треба звернути увагу тим, хто розслідує воєнні злочини.
Отже, сподівань і планів багато, але щодо конкретики у багатьох випадках ще буде дискусія між першими особами держав альянсу. І фінальний результат - і щодо формулювань, і щодо того, чим наповнять цей "міст до НАТО" ми не знатимемо аж до закінчення саміту, до вечора четверга.