НАТО: історія створення Альянсу [ Редагувати ]
У Вашингтоні стартує саміт НАТО. Це зустріч членів Альянсу на найвищому рівні. Зазвичай захід приймає одна із країн Організації. Вирішують найважливіші питання, ухвалюють історичні рішення та приймають нових членів. Саміт НАТО - подія досить прогнозована та ретельно спланована. Наша редакція вирішила вивчити питання створення НАТО та проведення самітів. Детальніше про їх організацію, від заснування Альянсу й до сьогодні, розкажуть мої колеги.
Квітень 1949-го. Делегати 12 країн-засновниць НАТО підписують документ, із якого починається історія військового альянсу. Уже наступного року вони проведуть спільні навчання на морі. Прапори піднімають. У 1952 році НАТО вперше прийме нових членів - Грецію і Туреччину. А за три роки - Німеччину.
Перший саміт НАТО відбудеться аж у 1957-му - у Парижі. І слова 34-го президента США Дуайта Ейзенхауера прозвучать так, наче ця зустріч датована 2024-м.
Дуайт Ейзенхауер, 34-й президент США:
Ми тут, щоби знову працювати над тим, аби розвіяти тіні, які падають на вільний світ. Радянська держава щодня збільшує свою військову та економічну міць, а її правителі чітко дають зрозуміти: їхня мета - використати цю силу, щоби домінувати над світом.
16 грудня, 1957
Саміти НАТО зазвичай проводять у найважливіші моменти для Альянсу. До кінця холодної війни, тобто у перше 40-ліття НАТО, мали тільки 10 зібрань. Друге розширення альянсу відбулося уже на одному з них. 1982-го до військового блоку увійшла Іспанія. Уже саміт в Парижі 1990 р. Та з 90-их такі зустрічі почастішали, бо світ почав розвиватися значно швидше. Зазвичай саміт НАТО - подія планова, готуються до нього за півроку-рік. Однак представники країн-членів альянсу можуть зібратися й терміново - 25 лютого 2022 року у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі провели екстрений віртуальний саміт.
За місяць НАТО збирається знову. Говорять про оборону східної частини Альянсу.
Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО:
24 березня, 2022
Найвищий військовий командувач генерал Волтерс активував елементи хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту НАТО. Союзники розгортають додатковий хімічний, біологічний і ядерний захист для посилення бойових груп.
Червневий саміт у Мадриді став уже плановим, більш поміркованим і стратегічним. Як і липневий у Вільнюсі 2023-го, коли до НАТО приєдналася Фінляндія. Ще одну країну - Швецію - прийняли за пів року через затягування процесу з боку Туреччини. На цей саміт Україна покладала багато сподівань: однак хоча б приблизну дату вступу до НАТО так і не дізналася. Цього разу конкретики теж не буде. Однак Україні пообіцяють гроші - 40 млрд доларів щороку. Підтримку, а це не лише навчання військових чи дані розвідки, а й створення у Німеччині спеціального центру, який пильнуватиме, щоб допомога була вчасною та системною. Це свідчить, що НАТО намагається взяти лідерство у питаннях військової допомоги Україні. Також цього саміту вкотре говоритимуть про витрати на оборону. Члени альянсу мають збільшити їх до 2% ВВП від кожної держави.
Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО:
8 липня 2024
Необхідно збільшувати видатки на оборону в усьому альянсі. росія продовжує свою жорстоку війну. Лише сьогодні ми побачили жахливі ракетні обстріли українських міст, у яких гинуть невинні мирні жителі, включно з дітьми. Я засуджую ці огидні напади. На саміті ми ухвалимо рішення для посилення підтримки України.
Говоритимуть на зустрічі й про майбутнє США - однак, звісно, у кулуарах. Адже країни-члени альянсу намагаються підготуватися одразу до двох сценаріїв найближчого майбутнього, де перемагає Дональд Трамп або ж чинний лідер США - Джо Байден.