Передав тонни медичних вантажів: українець у Бельгії волонтерить для України [ Редагувати ]
Тонни медичних вантажів і сотні тисяч кілометрів доріг. Бельгійський лікар українського походження Ігор Вітенько вже десять років передає допомогу для лікарень на передовій і в тилу. На черговому відправленні вантажу з Бельгії побувала наша знімальна група.
Подвірʼя складу українсько-бельгійської фірми у Генті. Звідси лікар-волонтер Ігор Вітенько відправляє медичну допомогу в Україну.
- Григорович, доброго дня! - Добрий день. Дивись, показую тобі, щоб ти знав, який обʼєм, щоб ти орієнтувався. Все з операційних. - А ви куди зараз зібралися їхати з Романом? Десь плануєте їхати цього тижня? - Ми плануємо їхати в Словʼянськ.
Європейські лікарні, аптеки й навіть спортивні клуби звертаються до Ігоря Вітенька, щоб пожертвувати медичні та супутні матеріали. Волонтер разом з командою забирають вантажі, контактують з українськими лікарнями і відправляють усе необхідне: від перев'язувальних матеріалів до карет швидкої допомоги.
Тисячу вісімсот кілометрів позаду, черговий гуманітарний вантаж: два автомобілі, також медична допомога, медичні засоби для військових приїхали з Гента в Україну, в Збараж.
Тернополянин Ігор Вітенько, випускник українського медвишу, приїхав до Бельгії в кінці 90-х. Оселився у Генті. Збудував карʼєру спеціаліста з лікування ран, запатентував власну методику. Але після 2014 року поставив роботу на паузу - в Україні почалася російська війна.
Ігор Вітенько, лікар-волонтер:
Я, довго не задумуючись, зібрав речі і все, що було в мене вдома, і хто б мені міг що дати - тоді ще маленькою машиною і поїхав в Київ.
У столиці пан Ігор працював у військовому шпиталі, потім допомагав реорганізувати роботу медичних закладів, які приймають поранених військових. Далі став навчати цього інших. Повномасштабне вторгнення 22 року дало новий поштовх його волонтерській роботі. Навантаження зросло в рази.
Ігор Вітенько, лікар-волонтер:
98 автомобілів - це реанімобілі та джипи, евакуаційні джипи - 98 передано, вже в Україні. Фури. Я зупинився на 76-й. Кажуть, вже до 90 доходить, ми навіть не рахуємо. А цих бусиків, Андрій і його команда - це сотні.
У посилках - діагностичне обладнання, ліки, невикористані матеріали з операційних. Фінансувати відправлення в Україну допомагають меценати. Головне, каже лікар, показати партнерам, що на його команду можна покластися.
Ігор Вітенько, лікар-волонтер:
Це 95 процентів, можна сказати, це все бельгійці. Це колеги, це люди, з якими я співпрацюю, які мене знають. Це репутація. Я десятки разів згадував слова своєї бабці, яка казала: дбай змалку про свою репутацію. Рано чи пізно ти отримаєш віддачу від цього.
Найбільший клопіт, розповідає волонтер, це брак коштів на доставку та робочих рук, готових забирати, завантажити, відправити. Проблеми з відправленнями, людська байдужість, емоційне вигорання даються взнаки, й пан Ігор не раз думав покинути волонтерство. Але рухатися далі, каже, мотивують дзвінки благодійників, готових жертвувати для українських лікарень.
Ігор Вітенько, лікар-волонтер:
Поступають дзвінки: Ігор, приїдь забери. Ігор, треба профінансувати. Треба фуру. Я ж не можу ж сказати, що я не можу. Як сказати людині, яка віддає, що я не хочу взяти? Там на складі є пʼять пакетів медичного матеріалу. А я скажу - та ні, знаєте, я зупинився. Як?! Плюс мотивуєте, що вдячні люди.
Лікар Вітенько закликає усіх небайдужих обʼєднуватися, не піддаватися інформаційному тиску і разом допомагати Україні.