Захід заморозив російські активи: чим погрожує Європі путін [ Редагувати ]
росія програла в європейському суді, де намагалася оскаржити санкції від лютого 22 року. У відповідь на повномасштабне вторгнення країни Заходу заморозили російські активи: і приватні, і державні. Апеляційну скаргу, в якій москва просила повернути 70 мільярдів доларів, суд відхилив. Тим часом Лондон посилив тиск на москву, а точніше на її посіпак. Санкції запровадили проти тіньового російського флоту, яким кремль оминав обмеження та постачав нафту на світові ринки. Чим нині погрожує Європі путін? Анна Басова розповість.
Санкції не знімуть, активи не розморозять. росія програла апеляційний суд щодо європейських обмежень. Ідеться про санкції 2022-го, запроваджених одразу після повномасштабного вторгнення в Україну. Тоді чорний список поповнили двоє олігархів - Геннадій Тимченко та Михайло Фрідман, і Національний розрахунковий депозитарій. Установу визнали однією з ключових у забезпеченні роботи фінансової системи рф. Довести протилежне вони так і не змогли. Нині в бельгійському депозитарії зависли близько 70 мільярдів євро.
Ще більше обмежень агресор отримав від Великої Британії. За даними офіційного сайту уряду королівства, під санкції потрапили 10 танкерів російського тіньового флоту. Це - судна, якими москва експортує власну нафту в обхід західних санкцій. Доходами від продажу вуглеводнів путін фінансує військову машину. Так, від лютого 22-го тепер уже підсанкційні танкери вивезли нафти на понад 5 мільярдів доларів - усе це кремль пустив на війну проти України. Відтепер ні один із танкерів не зайде до жодного британського порту.
Ці обмеження ще більше підривають здатність росії торгувати через свій тіньовий флот. Оскільки підсанкційні танкери стоять без діла і не можуть завантажувати нафту, ми хочемо зробити так, щоб інвестиції путіна стали для кремля дорогою помилкою.
На будь-які стримування кремль, у традиційний для себе спосіб, реагує агресивно. Щойно стало відомо про нове посилення санкцій, путін особисто пообіцяв покарати Захід. Нині погрожує обмежити експорт стратегічно важливих металів - урану, титану та нікелю. А заразом природного газу, алмазів і золота. Втім, коли і як це зробить, не каже. Про травневі британські санкції, коли Лондон уже заборонив російські алмази, мідь, алюміній і нікель, кремлівський бос, вочевидь, забув.
І поки в москві вигадують нові лякалки для англосаксів, в Євросоюзі заявили - готові повністю відмовитись від російського газу. Як каже єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон, нині частка російських вуглеводів у сукупному обсязі споживання становить 18%. До порівняння, за рік до вторгнення йшлося про 45%. Та й ці цифри невдовзі можуть перетворитися на нуль. Адже з наступного року більше не діятиме контракт на транзит російського газу через Україну. Продовжувати його Київ не збирається.