На Черкащині завершується сезон збору гарбузів [ Редагувати ]
Українські аграрії дедалі більше цікавляться так званими нішевими, тобто не масового вжитку, культурами та їх переробкою. Якщо раніше в лідерах були зернові, то зараз у попиті баштанні. Серед таких і гарбузи - вигідно продавати насіння. Нині лише на Черкащині під цією культурою 4 тисячі гектарів. У чому вигода та як збирають врожай - далі.
Ці поля вирізняються яскравими рівними золотавими лініями гарбузів. Саме зараз завершують сезон збору цієї культури. Використовують спеціальний комбайн.
Олександр Саєнко, тракторист:
Він наколює на ці шпильки цей гарбуз, потім ці залишки гарбуза підмітає оцей віничок.
Тракторист Олександр Саєнко показує, як працює техніка. Переробка і відбір насіння відбувається просто під час руху полем.
Олександр Саєнко, тракторист:
Попадають гарбузи на цю ленту, з ленти до бункера, там перебиває, водичкою промивається і потрапляє до бункера, ось де воно.
Після того як бункер повністю наповниться насінням, його пересипають у причіп.
На відміну від зернових, гарбуз має щороку більш вигідну ціну на ринку, а ще він менше страждає від примх погоди. Про це розповідає керівник фермерського господарства Юрій Фільченко, який цією справою займається вже 15 років. Спочатку чоловік скуповував та продавав насіння гарбуза, а потім взявся й сам його вирощувати. Зараз має 300 гектарів під гарбузами.
Юрій Фільченко, директор фермерського господарства:
Кліматичні умови для гарбуза, раз полив і йому хватиь, я так вже бачу з досвіду, воно мені просто сильно зайшло, прибуток хороший, роботи багато, питань нема.
Збір насіння - це лише перший етап, далі його відправляють на сушку. Зібраний врожай продадуть за кордон у Європу й Азію. Проте спочатку ще певний процес підготовки до фасування.
Юрій Фільченко, директор фермерського господарства:
За шість годин вона висихає, доходить до такого стану, потім пускаємо її на лінію, де віддувається, перероблюється, приходить в порядок, шліфується, калібрується по сортах і в мішечки.
Гарбузи - фактично безвідходний продукт для вирощування. Його використовують і як насіннєвий матеріал, і для переробки.
Роман Косенко, директор департаменту агропромрозвитку Черкаської ОВА:
Ця культура має попит, наші аграрії дедалі більше звертають увагу на такі нішові культури, адже насіння гарбуза використовується в різних галузях: і в медицині, і в кулінарії.
На Черкащині під цією культурою 4 тисячі гектарів. Більшість земель - приватні домоволодіння, і з них лише 500 гектарів у підприємців.