Екоскандал у Черкасах: хто винен і чи буде покарання [ Редагувати ]
Екологічний скандал у Черкасах. І не вщухає він десятиліттями! Жителі одного зі спальних районів міста ще перед новорічними святами виявили промисловий скид нечистот у Дніпро. Брудна рідина потоком лилася у річку просто з міської дощової каналізації.
У відібраних пробах екологи виявили перевищення забруднення вшестеро від норми. І такі скиди в Дніпро відбуваються системно.
Чи можна покарати винуватців? Або хоча б встановити винуватців? Репортаж Станіслава Кухарчука.
Ось такий потік смердючої речовини, що лився прямо в Дніпро, нещодавно зафільмували жителі одного зі спальних районів Черкас. Нечистоти спускали по зливній каналізації, яка призначена для відведення талої та дощової води. Шоковані масштабом були не тільки місцеві жителі, а й екоінспектори.
За кілька днів про нечистоти нагадують лише коричневі плями мулу. Основна маса брудної рідини, яку вилили у річку пішла нижче за течією Дніпра. Повторні проби, які забирають екологи, навіть візуально зі скидом не схожі.
Та на місці інциденту фахівці знаходять те, що течії віднести не вдалося – відрубані риб’ячі голови. Їх тут десятки…
Ці ознаки схожі на промисловий вилив якогось із виробництв, яких у цьому районі Черкас - чимало, каже еколог Олена. Та й результати первинного відбору проб води вказують на це.
Олена Стецик – в.о. начальника відділу водних ресурсів державної екологічної інспекції центрального округу:
Перевищення по завислих речовинах у 2 рази, по біологічному споживанню кисню в шість разів, по хімічному споживанню кисню в три рази, і по азоту амонійному у 2,5 раза. Можливо, якесь підприємство врізалось несанкціоновано у дощову каналізацію і здійснювало скид свої виробничих вод.
Місцеві жителі не приховують: такі скиди нечистот саме через цю дощову каналізацію відбуваються неодноразово. Щоправда, на камеру люди бояться про це говорити. Та й зафіксувати це екоінспекції вкрай складно, особливо влітку.
От зараз, зимою, завдяки тому, що рівень води в Дніпрі впав метра на два-три, оцю міську лівньовку видно, і власне видно, що з неї тече. А-от влітку рівень Кременчуцького водосховища значно вищий за трубу, і можна тільки уявити, що тут відбувається і що зливають у Дніпро.
Ця дощова каналізація перебуває на балансі комунального підприємства "ЧЕЛУАШ". Його працівник пан Сергій приїхав, аби перевірити, чи нема повторного виливу нечистот. У чоловіка жодних сумнівів: скид зробило одне з підприємств, під яким і проведена труба.
Сергій – працівник КП "ЧЕЛУАШ":
Це врізався хтось? Так… Один завод є, молокозавод, а звідки… Хтось уклинився і не можемо впіймати де, хто виливає… Ми приїжджали, а старушка каже: таке виливають, що… Ми приїжджали, то трохи біжить. А то каже: такий потік тече… Десь воно тимчасово. Десь воно накопичилось, злили й все… А як його впіймати… Це ж по трубі не підеш.
На балансі комунальників 18 таких каналізацій. І майже з усіма схожі проблеми. З’ясувати, хто і коли скидає нечистоти через них, працівники "ЧЕЛУАШу" не можуть. Тільки виявити врізку, але й це зробити вдасться лише безпосередньо під час скиду.
Сергій Отрешко – директор департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міськради:
Якщо це підприємство, або умовно, до підприємства в трубі нічого нема, а після підприємства є забруднюючі речовини, очевидно, що це підприємство, але зайти на територію підприємства можуть тільки правоохоронні або контролюючі органи, а не комунальне підприємство "ЧЕЛУАШ", тому в цьому випадку відрізається і пломбується труба ця, яка врізана.
Як балансоутримувач дощової каналізації "ЧЕЛУАШ", за скаргами екологічної інспекції про забруднення довкілля, уже двічі сплачував штрафи. Останній - комунальникам і міському бюджету виставили на 600 тисяч гривень. За фактом цього скиду нечистот поліція відкрила кримінальне провадження, а екологи знову збираються позиватися до підприємства.