Україну накололи? [ Редагувати ]
Знайшли "винуватого". Цього тижня колишнього заступника міністра охорони здоров'я, головного санітарного лікаря України затримала прокуратура. Проти нього порушили кримінальну справу. Миколу Проданчука звинувачують у тому, що без клінічних досліджень та випробувань він дав дозвіл на імпорт вакцини проти кору і краснухи. І, таким чином, перевищив службові повноваження. Чиновник уже визнав свою провину. Нагадаємо, саме після такого щеплення помер підліток і майже 90 людей були шпиталізовані. Хоча міністерство і досі наполягає: зв'язок між вакцинацією і смертю хлопця не встановлений.
Утім, уже є перший результат горезвісного щеплення: українці з пересторогою почали ставитися до будь-якої вакцини. І нікого не втішає те, що вакцинування проводили за рекомендацією та наполяганням Всесвітньої організації охорони здоров'я. Адже ця поважна структура мала на меті не Україну позбавити від епідемій, а Європу захистити від українських хворих.
Отже, батьки почали масово відмовлятися від планових щеплень малечі. Попри те, що медики невтомно повторюють: альтернативи вакцинації немає. Однак у будь-якому разі лікарі можуть лише рекомендувати. Кожен має право зробити вибір сам.
Щеплення проти гепатиту Б - перший день після народження. Від туберкульозу - протягом першого тижня життя. В один місяць - ще одне від гепатиту. На третьому, четвертому та п'ятому місяцях - від дифтерії, кашлюку, або коклюшу, правця, поліомієліту та гемофільної інфекції. До року вакцинують від кору, краснухи, паротиту і - втретє - від гепатиту Б. Двадцять різних вакцин протягом 12 місяців. Щоправда, самих уколів роблять менше: в одному шприці вводять кілька вакцин одразу.
- Алло! Прямая линия? Людмила Івановна, у меня такой есть вопрос: у меня сын в этом году поступает в университет. Я ему уже купил справку о том, что он вакцинирован.
- Хорошо.
Пряма лінія в одній з українських газет. Головний дитячий імунолог міністерства охорони здоров'я Людмила Чернишова відповідає на запитання українців. Найбільше цікавляться останнім щепленням від кору та краснухи.
Півтора роки. Імунітет малюка вчетверте випробовують вакцинами від дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту та гемофільної інфекції. У шість та сім років вдруге колють кір, краснуху, паротит і туберкульоз.
Проти щеплень найчастіше виступають гомеопати. Серед іншого, вони звертають увагу на те, що вакцинація та імунізація - це різні речі. Імунізація - зміцнення імунітету - не завжди настає після щеплення.
Дем'ян Попов, лікар-гомеопат:
- Взять вакцинацию от туберкулеза. У каждого из нас есть эта вакцина. Между тем, сейчас идет речь о новой эпидемии туберкулеза в Украине. Кого и что она спасла?
З 14до 18 років - туберкульоз (третій раз), вшосте - дифтерія, поліомієліт, правець. Окремо дівчатам вводять вакцину від краснухи, хлопцям - від паротиту. Це все так звані планові щеплення.
Людмила Чернишова розповідає, що спалахи кору та краснухи останнім часом в Україні сталися двічі: в 2002 та 2006 роках. Перший раз померло одинадцять, другий раз - п’ятеро осіб.
Людмила Чернишова, головний дитячий імунолог МОЗ:
- На сегодня нет средств лечения вирусов краснухи и кори. Поэтому по законам эпидемиологии мы можем ожидать года через четыре очень серьезную вспышку. И тогда каждая смерть будет на чьей-то совести.
За наполяганням Всесвітньої організації охорони здоров'я, українські чиновники від медицини почали в травні проводити кампанію масових щеплень від кору та краснухи. Ні в кого з офіційної української сторони не виникло запитання, чому щеплять незареєстрованою в Україні вакциною. Та ще й 9 мільйонів людей. Це пряме порушення українського законодавства. Європа гне свою лінію - ліквідувати кір і краснуху. А саме в Україні, за їх підрахунками, носіїв цих вірусів найбільше.
Марк Данзон, голова Європейського бюро ВООЗ:
- Ми маємо проблему в Україні: саме в Україні - частіше, ніж в інших країнах виникають випадки кору та краснухи.
Восени Марк Данзон звітуватиме про результати вакцинації у Європі. Тому він і приїхав в Україну, щоб з'ясувати, чому припинили щеплювати від кору та краснухи. Смерть одного підлітка, на думку світової організації, - не причина припиняти кампанію. Тим більше, коли не доведено, що вакцина стала причиною летального випадку.
Марк Данзон, голова Європейського бюро ВООЗ:
- Було вирішено, що до 2010-го року в ЄС не має бути кору і краснухи. Ми вирішили втрутитись, щоб ситуація в Україні не розвивалась так, як вона розвивається зараз.
Юрій Поляченко кілька років тому, будучи міністром охорони здоров'я України, брав участь у дискусії стосовно контрольного щеплення в Україні. Вакцинувати треба, вважає Поляченко. Втім у нього є чимало запитань до організації кампанії в Україні.
Юрій Поляченко, колишній міністр охорони здоров'я України:
- Перше питання: треба було відповісти на питання, чи нам потрібна ця кампанія. Потрібна зараз, чи через рік, чи поетапно, чи спочатку робити імунізацію дітей, які не були в контакті з тими, хто перехворів у 2006-му році. Дуже багато професійних питань.
За словами пана Юрія, негативного ця кампанія принесе більше, ніж позитивного. Вже зараз люди починають масово відмовлятись не лише від вакцин проти кору та краснухи, а й від планових щеплень.
Юрій Поляченко, колишній міністр охорони здоров'я України:
- Ми можемо за рік чи за два можемо загубити той імунітет, який створено в нашій державі. Це знову ж таки небезпечні хвороби. В першу чергу, дитячі інфекційні хвороби, про які ми з вами говоримо.
Цією кампанією вакцинації українські чиновники від медицини ще раз довели, що на слово нікому вірити не можна. Фахівці радять консультуватись з тими лікарями, котрим довіряєте, та самим уважно читати анотацію до вакцини. Пам'ятайте: щеплення - добровільна процедура. І головне: вакцина - це не єдиний спосіб зміцнення імунітету.